Obama Stockholmis: mina olin Iraagi sõja vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. september 2013 kell 18:11Barack-Obama5USA president Barack Obama ütles kolmapäeval Stockholmis, et rahvusvaheline üldsus “ei saa vaikida” väidetava keemiarelvarünnaku järel Süüria rahva vastu. Sõjavastaseid meeleolusid peegeldades tuletas ta aga meelde Iraagis toimunut: “Mina olen inimene, kes oli Iraagi sõja vastu. Ja ma ei ole huvitatud kordamast vigu, mida tegime valede luureandmete põhjal otsuseid langetades.”.  Seda õõvastavamad on aga kõrgetelt sõjaväeallikatelt tulnud vihjed, et Obama salarelvaks Süüria režiimi vastu võib olla hoopis tuumaarsenal.

 

“Ma arutasin meie hinnangut [olukorrale] ning [Rootsi peaminister Fredrik] Reinfeldt ja mina oleme ühte meelt, et niisuguse barbaarsusega silmitsi seistes ei saa rahvusvaheline üldsus vaikida,” lausus president. “Sellele rünnakule reageerimata jätmine suurendaks vaid järgmiste sarnaste rünnakute võimalust ning võib-olla ka ohtu, et teisedki riigid võiksid neid relvi kasutada,” sõnas Rootsis kahepäevasel visiidil viibiv Obama pressikonverentsil.

Riigipea sõnul ei kavatse ta korrata Iraagis tehtud vigu ning usub, et kongress annab Süüria režiimi vastasteks õhulöökideks loa. Ühendriikide president lisas veel, et loodab Vene president Vladimir Putini meelemuutusele sõjalise sekkumise osas Süürias. “Mul on alati lootust… Lõppkokkuvõttes suudaksime me teha tapmistele lõpu palju kiiremini, kui Venemaa otsustaks nendele probleemidele teise külje alt läheneda.”

Samal pressikonverentsil lausus Rootsi peaminister Reinfeldt, et Stockholm “mõistab keemiarelvade kasutamise Süürias kõige karmimal viisil hukka”. “See on ilmselge rahvusvahelise õiguse rikkumine. Need, kes selles süüdi on, peavad vastutama,” sõnas valitsusjuht.

Eesti Päevaleht kirjutas eile, et liiklus suletakse Stockholmis täielikult nii maal, merel kui ka õhus, sest mitte midagi ei tohi liikuda sel ajal, kui president Obama oma kolonniga linna sõidab. Obama on endaga kodumaalt kaasa võtnud üle 500 pealise meeskonna, nende hulgas 250 turvameest ning Rootsi maksumaksjale läheb visiit maksma vähemalt 2,7 miljonit eurot.

 

Keemiarelva eest karistuseks tuumapomm?

Vene asekaitseminister Anatoli Antonov ütles eile oma Iisraeli raketikatsetust taunivas avalduses, et USA on Vahemerele koondanud suure sõjalaevastiku grupi, kuhu kuuluvad ka rakettidega, seal hulgas tuumalõhkepeadega varustatud allveelaevad.

Ka lehekülg Infowars.com andis kõrgele sõjaväeallikale viidates teada, et USA-s liigutatakse parasjagu sõjaväebaaside vahel tuumarelvi ning on alust arvata, et tuumalõhkepeadega varustatud ning madallennuks mõeldud pommitajad B-1 ja B-2 on võimalikuks tuumarünnakuks valmis pandud.

Kas tuumarelvad võivad olla Obama salajane trump, mis võimaldab Süüriat kiirelt karistada ning samas edasist agressiooni välistada?

 

 

Allikad: BNS, Washington PostEesti PäevalehtInfowars

Loe lisaks Obama visiidi maksumusest ja ülisuurest kaaskonnast : Delfi, The Local

Jälgi ka Rootsi väljaande The Local live blogi Obama külastuskäigust.

Foto: caribdirect.com

 

Toimetasid Mariann Joonas ja Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt