NASA kaotas kontakti Rahvusvahelise Kosmosejaamaga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. veebruar 2013 kell 10:38



 

USA kosmoseagentuur NASA kaotas eile kolmeks tunniks kontakti Rahvusvahelise Kosmosejaamaga (ISS). Viimati juhtus selline viperus aastal 2010.

 

Houstonis asuval lennujuhtimiskeskusel õnnestus ISSiga lõpuks siiski kontakt saada kui jaam liikus üle Venemaa. Side katkes kui Houstoni kosmosekeskuses hakati käsitsi muutma ISSi pardal olevat arvutisüsteemi. Üks kosmosejaama informatsiooni vastu võtmise süsteemides kukkus kokku.

ISSi elutähtsaid tegevusi kontrolliv peaarvuti läks kohelest üle turvarežiimile, kuid sellest hoolimata side NASAga katkes. Jaama praeguse meeskonna komandör Kevin Ford sõnas, et pardal ja meeskonna liikmetega on kõik korras kui tehniline viperus kõrvale jätta. ISSil on praegu kuueliikmeline meeskond: kaks USA ja üks Kanada astronaut ning kolm Vene kosmonauti.
Tegu ei ole esimese korraga, kui NASA ja ISSi vaheline kontakt on häiritus. 2010. aastal kadus ühendus kui kosmosejaama peaarvuti kokku jooksis, siis võttis sideme taastamine aega tunni.

Rahvusvaheline Kosmosejaam kujutab endast 100 miljardit dollarit maksvat laborit, mis asub kosmoses ja on umbes jalgpallistaadioni suurune. Eluruumideks eraldatud ala võtab ruumi umbes viie magamistoaga eramu jagu, jaama ehitasid USA, Vene, Euroopa, Kanada ja Jaapani kosmoseagentuurid.

Allikad: Postimees, Space.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt