Kliimamuutuste uurija: tulekul on uus jääaeg

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. märts 2014 kell 18:39pilt 1Veebruaris 2014 andis Rootsi veebiraadiole Red Ice Radio intervjuu kliimamuutuste uurija ja arhitekt Robert Felix, kes on alates 1991. aastast uurinud ja kirjutanud ka tulevast jääajast. Felix on raamatute “Not by Fire But By Ice” ja “Magnetic Reversals and Evolutionary Leaps” autor.

 

Kas tõesti läheneb mini-jääaeg?

Ma arvan, et see tuleb isegi suurem jääaeg. Ütlesin seda juba 1997. aastal, kuid paljud inimesed ei tunnista seda siiani.

 

Kuidas päikeseplekid mõjutavad meie kliimat?

Sellel on kaks osa: Maunderi miinimum, mis on Päikese aktiivsuse miinimumperiood ning planeetide retrograadne liikumine, mille tõttu iga 180 aasta tagant muutub Maa kliima jahedamaks. Iga 360 aasta tagant on Maal mini-jääaeg, sellel pole midagi pistmist inimtegevuse ja heitgaasidega. Need muutused kattuvad ka Rooma, Egiptuse ja Sumeri impeeriumide kokkuvarisemisega. Me peaksime sellest rohkem rääkima, see on väga tõsine asi.

 Aastaid tagasi elasid inimesed rohkem loodusega kooskõlas, tänapäeval oleks see ju totaalne kaos!

Ühelt poolt oleks, kuid teisalt on meil eelis. Näiteks eelmisel mini-jääajal Suurbritannias surid miljonid inimesed nälga. See oli nii hull, et esinesi juhtumeid, kus vanemad sõid omaenda lapsi. Tänapäeval on meil palju parem toiduainete jaotussüsteem, et viia toitu kaugematesse kohtadesse. Meil on autod, lennukid, rongid ja teised liiklusvahendid, kuid ma ei tea, kui palju abi neist on, kui nafta- ning kivisöeväljad on kaetud jääga. Need küll aitavad teatud määral, kuid parema logistika huvides peaksime tegema ettevalmistusi.

 

Kas meil on praegu olemas tehnoloogia, et elada jää peal või peaksime ikkagi lõuna poole kolima?

Ma ei usu, et tehnoloogia meid siin päästab.

pilt 2

 

Mis juhtis 2014. aasta alguse Põhja-Ameerika külmalainet, kas see polaarpööris hakkab korduma igal aastal ning läheb aina hullemaks või oli see ühekordne juhtum?

Suurbritannia astrofüüsik Piers Corbyn on öelnud, et päikeseplekkide vähenenud aktiivsus muudab jugavoolu tegevust. Olen kuulnud inimesi nimetamas seda ka polaarpööriseks, mis viib külma õhu kaugemale lõunasse. Kui võrrelda viimase jääaja jää ulatuse kaarti ning tänapäeva polaarpöörise tegevust, siis need kattuvad. Jugavool näib kontrollivat lumesadude suunda. Üks asi, mille toonitamist ma jätkan, on fakt, et jääaja tulekuks ei pea olema väga külm. Eelmine kord oli maakera temperatuur praegusest keskmiselt vaid 5 kraadi külmem. Suurbritannias kestis siis kevadeti vihmahooaeg viis nädalat kauem ning farmerid ei saanud külvata seemneid. Sügisel hakkasid sajud aga varem ning farmerid ei saanud jällegi vilja koristada. Jääaeg tähendab rohkem sadu, mis kestab kauem ning hakkab varem kui tavaliselt, ning lund, mis ei sula ja sajab väga kiiresti maha. Lõppkokkuvõttes jõuab see alati toiduni välja.

 

pilt 3

 

Kui Golfi hoovus seiskub ning polaarpööris liigub edasi, siis tekitab see palju kahju, eks?

Jah, võib tekitada. Golfi hoovus võtab sooja vee lõunast ja viib külmadele aladele. Kui see seiskub, siis läheb ilm terves Euroopas kiiresti väga külmaks. Eelmisel jääajal ei olnud Põhja-Jäämeres rohkem jääd kui täna, Kanada oli siis aga sellega kaetud. See on segadusse ajanud palju teadlasi. Arvan, et oma roll on aktiivsetel maa-alustel vulkaanidel, mida on seal kandis palju. Minu teooria kohaselt soojendavad need veealused vulkaanid ookeanid üles, niiskus satub atmosfääri ning see jahutatakse omakorda maha Maa peal asuvate vulkaanide poolt. Kakskümmend kaks aastat arvasime, et eksisteerib ainult 10 000 veealust vulkaani, tänapäeval on NASA väitnud, et neid on üle 3 miljoni, millest kõik pole aktiivsed.

 

Mis need vulkaanid käivitab?

Ookeanid katavad 71% kogu maakerast, enamik jääst kasvab paksemaks poolustel, mis tähendab, et ookeanide veetase langeb. Eelmisel jääajal oli merevee tase madalam kui tänapäeval. Näiteks ala Venemaa ja Alaska vahel, Beringi väin oli tegelikult jalgsi ületatav. Paljud endiste tsivilisatsioonide varemed asuvad vee all, tulev jääaeg võib need kohad uuesti paljastada.

 

Infoanalüütik Steven Goddard avalikustas hiljuti tõendid, et teadlased on muutnud ametlikke andmeid, tõestamaks globaalset soojenemist.

Jah, ta avastas, et NASA, NOAA ja teised teaduslikud institutsioonid on “kohandanud” tegelikke andmeid ja lisanud kraade. Tegelikult on viimased 90 aastat toimunud globaalne jahtumistrend. Arvan, et selline käitumine on kuritegelik. Me valmistume globaalseks soojenemiseks, kuigi peaksime tegema vastupidist. Need, kes on võimul, saavad ümber kirjutada kogu ajaloo.

 

Mis sa arvad, kui kaua sellist vassimist jätkatakse?

Lootsin, et nad lõpetavad selle juba pärast mu esimese raamatu ilmumist. Ma ei ole aastate jooksul pidanud oma lugu muutma, kuid globaalse soojenemise pooldajad on. Nüüd räägivad nad, et Arktika soojeneb ning  külm liigub allapoole, see ei ole loogiline. Nendega rääkimine on kui arutlemine kellegagi religiooni üle. Ma ei vaidle selliste inimestega, igaüks usub seda, mida tahab.

 

pilt 4

 

Kas kliima soojenemise pooldajate hulgas on üksmeel?

Ei usu, paar aastat tagasi kirjutasid rohkem kui 31 000  tuntud teadlast alla petitsioonile, mis eitab inimtegevuse tagajärjel tekkinud globaalset soojenemist. Paljud teadlased ning meteoroloogid on minuga ühel nõul, et see on üks suur pettus, kuid nad ei taha kaotada oma töökohta. Üks Oregoni osariigi klimatoloog ütles enda arvamuse välja ning ta lasti lahti, sama juhtus paari Washingtoni ja Virginia teadlasega. Kui oleksin noor teadlane ja näeksin, et mu ülemust tabab selline saatus, siis hoiaksin oma suu kinni. Kõik on poliitiliselt korraldatud, siin ei ole teadusega mitte midagi pistmist.

Peame aru saama, mis toimub, muidu on liiga hilja. Soovitan inimestel koguda toitu, sest kui see peaks juhtuma, siis meil ei ole enam aega ettevalmistusi teha. Inimesed kaklevad tänaval toidu pärast juba enne, kui Maa saab jääga kaetud.

 

Mis põhjusel tõstetakse propaani ja elektri hindu?

Globaalse soojenemise takistamiseks pannakse kinni tööstusi, et mitte kiirendada “inimeste loodud” globaalset soojenemist.  Tegelikult toimub vastupidine reaktsioon, ilm läheb külmemaks ning tootmise vähendamisega halveneb ka inimeste elukvaliteet. Varsti ei aita enam vee-, tuule-ega päikeseenergia. Maagaasi hind on tõuseb, kuna energiaettevõtted ei saa toota elektrit jäätunud jõgede abiga. Suurbritannias peavad inimesed juba valima toidu ja soojuse vahel, mõned pensionärid ostavad second hand kauplustest põletamiseks raamatuid, kuna need on odavamad kui küte. Elektrihinnad on kunstlikult lakke aetud samade ettevõtete poolt, kellega valitsus kliimamuutustega võitlemise nimel koostööd teeb.

 

Milline on hetkeolukord maailmas?

Austraalias on põuaperiood, Ühendriikides on olukord ettearvamatu, seal jäätuvad üle aastate taas suuremad järved, Türgis sajab lund ning Bangkokis registreeriti viimase aastakümne külmim öö.

 

pilt 5

Räägi meile Päikese magnetpoolustest.

Seda analüüsitakse praegu päris palju ning just hiljuti toimus pooluste vahetumine.  Kui magnetpooluste vahetumine toimuks Maal, siis tagajärjed oleksid kohutavad. BBC tunnistas eelmisel aastal selle võimalikkust. Enamik suurematest jääaegadest tulevad pärast Maa pooluste vahetumist. Paljud artiklid räägivad, et muutus toimub tuhandete aastate tagant. Näiteks toimus üks 11 500  aastat tagasi, kui mammutid välja surid ning 33 500 aastat tagasi, kui neandertallased välja surid. Minu uuringud näitavad, et läbime ühe jääaja iga 11 500 aasta tagant. Nõustun Briti Geoloogia Uurimiskeskusega (British Geological Survey, BGS), et järgmine pooluste vahetumine on ees ootamas.

 

Mis juhtuks seoses magnetpooluste vahetumisega Maal?

Arvan, et seda kutsutakse pretsessiooniks (Precession Of The Equinoxes), Maa pöörlemistelje suund muutub ja teeb täisringi 26 000 aastaga. Kuna Päikesesüsteem ise ka pöörleb, siis sellega seoses on see arv 23 000 aastat, mille jääaja tsükkel on 11 500 aastat. Nende omavahelisel joondumisel käivitub pooluste vahetus, mis omakorda aktiveerib vulkaanid ning kaotab ära meie ajutise kaitse kosmilise kiirguse eest. Need kiired tekitavad mutatsioone ning seeläbi uue liigi. Usun, et evolutsioon ei võta miljoneid aastaid aega, vaid toimub hüpetega.  See selgitab uute liikide ootamatut teket ning kadumist. Enamus paleontolooge nõustub selle katkestatud ehk punktueeritud tasakaalu teooriaga evolutsioonibioloogias.

 

Kas pooluste vahetumine põletab läbi kõik kasutatavad elektroonilised seadmed?

Tõenäoliselt küll. Avastasin oma uurimustöös, et loomad magevees olid paremini kaitstud kui ookeanis, seal suri välja 80% elust. Merevesi on parem elektrijuht kui magevesi, sellepärast paljud neist saidki elektrilöögi ja surid. See on muidugi ainult minu arvamus.

 

Kas on õige arvata, et jääaeg tuleb aeglaselt?

Ei, tegelikult on see iganenud arusaam, kuid selline mõtteviis on muutumas. 1990. aastal puurisid teadlased projekti  The Greenland Ice Core Project  (GRIP) raames Kesk-Gröönimaa jäässe augu ja avastasid, et iga jääaeg viimase 250 000 aasta sees võttis aega vähem kui 20 aastat, mõnikord ainult kolm aastat. Kui see juhtub, siis väga kiiresti. Nad leiavad siiamaani mammuteid, kes seisavad püsti ja värske toit on kõhus, mõningatel on isegi veri soontes alles, nii et neid saaks kloonida. Leitud mammutite juurest avastati vulkaanilist tuhka, mis on järjekordne märk nende aktiivsusest kliimamuutuste ajal.

 

Kuula saadet siit

Robert Felixi kodulehekülg ja blogi.

Fotod: redicecreations.com, beforeitsnews.com,science.time.com

 

Toimetas Kirke Hellamaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt