New York Times: teadlased näitasid, et DNA-tõendeid saab võltsida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. september 2023 kell 18:36



Foto: Pixabay / Schäferle

Iisraeli teadlased tõestasid, et DNA-tõendeid on võimalik fabritseerida, õõnestades kriminaalasjades seni kullastandardiks peetud tõendite usaldusväärsust, vahendas New York Times juba aastal 2009.

 

Teadlased valmistasid vere- ja süljeproovid, mis sisaldasid DNA-d teiselt isikult kui see, kes oli vere ja sülje doonor. Samuti näitasid nad, et kui neil oleks juurdepääs andmebaasis olevale DNA-profiilile, saaksid nad selle profiiliga sobiva DNA-proovi koostada ilma sellelt inimeselt kudesid hankimata.

 

Kuriteopaiga suudab lavastada iga krimiloogia üliõpilane

“Võite lihtsalt lavastada kuriteopaiga,” ütles ajakirja Forensic Science International: Genetics veebis avaldatud artikli juhtiv autor Dan Frumkin. “Iga bioloogia bakalaureuseõppe üliõpilane võib seda teha.”

Dr Frumkin on Tel Avivis asuva ettevõtte Nucleix asutaja, kes on välja töötanud testi tõeliste DNA proovide eristamiseks võltsitud proovidest, mida ta loodab müüa kohtuekspertiisi laboritele.

Fabritseeritud DNA-tõendite poetamine kuriteopaigale on vaid üks võimalikke kuritarvitusi. Teine võimalus on isikliku privaatsuse rikkumine.

Mõnda DNA-tehnikat kasutades on võimalik kellegi DNA kätte saada joogitopsilt või sigaretikonilt ja muuta see süljeprooviks, mille saaks esitada geenitestide ettevõttele, mis mõõdab põlvnemist või mitmesugustesse haigustesse haigestumise riski. Kuulsused peaks kartma “geneetilisi paparatsosid”,

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt