Mees Antiookiast võib anda vihjeid Alzheimeri tõve ennetamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. mai 2023 kell 15:12Foto: ekraanikuva

Rootsi fitness- ja terviseekspert Joachim Bartoll analüüsib CNN-is ilmunud lugu mehest, kes võib anda vihjeid Alzheimeri tõve ennetamiseks. CNN vahendab, et mees, kellel ennustati perekonna ajaloo põhjal 40–50-ndates eluaastates algavat mälukaotust, säilitas normaalse aju funktsiooni aastakümneid kauem, kui ennustati. Tundub, et teda kaitses haruldane geenimuutus, mis tugevdas närvirakkudel organismis suhelda aitava valgu funktsiooni.

 

Mees kuulub Kolumbias Antiookia provintsis elavasse suurperekonda, kus paljud liikmed on pärinud muteerunud geeni nimega presenilin-1 ehk PSEN1. Selle geeni kandjatel areneb suure tõenäosusega välja Alzheimeri juba suhteliselt noores eas.

Kuhu jäi varane Alzheimer?

Mehel, kellel oli PSEN1 mutatsioon, tekkisid lõpuks mälu- ja mõtlemisprobleemid. Tal diagnoositi 72-aastaselt kerge dementsus, seejärel koges ta rohkem mälufunktsiooni langust ja infektsiooni. Ta suri 74-aastaselt kopsupõletikku.

Kuid kõigi märkide järgi oleks tal pidanud mälu- ja mõtlemisprobleemid algama juba aastakümneid varem. Kui arstid uurisid tema aju pärast surma, leidsid nad, et see oli tä

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt