USA kohus: kehtivad kiirgusnormid on meelevaldsed ja kapriissed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. september 2021 kell 12:53“USA riigikohus kohustab Föderaalset Sidekomisjoni (FCC) selgitama, miks on ignoreeritud teaduslikke tõendeid juhtmevaba kiirguse kahjulikkusest. Märgiline kohtuotsus keskendub FCC otsusele mitte ajakohastada oma 1996. aasta mobiiltelefonide, väikemobiilimastide ja juhtmeta seadmete kiirguse piirnorme. USA keskkonnatervise ühingu Environmental Health Trusti eksperdid on pikka aega väitnud, et FCC aegunud piirnormid seavad ameeriklased kõikjal ohtu, eriti 5G ajastul,” vahendab veebileht kiirgusinfo.ee.

 

Ameerika Ühendriikide Columbia ringkonna apellatsioonikohus leidis, et USA Föderaalne Sidekomisjon on rikkunud haldusmenetluse seadust, mitte vastates keskkonnakahju käsitlevatele märkustele, samuti, et Föderaalse Sidekomisjoni 2019. aasta detsembri otsus säilitada 1996. aasta ohutusnormid inimeste kokkupuutele juhtmevaba kiirgusega oli “meelevaldne ja kapriisne”. *NB! Eestis kehtivad täna samad maksimaalsed piirnormid!

Kohus leidis, et FCC ei vastanud registreeritud tõenditele selle kohta, et kokkupuude praegustest piirnormidest madalamal tasemel raadiosagedusliku kiirgusega võib põhjustada negatiivseid tervisemõjusid, mis pole seotud vähiga. Lisaks on FCC jätnud täielikult arvesse võtmata teated raadiosagedusliku kiirguse põhjustatud keskkonnakahjude kohta. Kohus leidis, et FCC on ignoreerinud paljusid organisatsioone, teadlasi ja arste, kes on kutsunud üles piirnorme ajakohastama.

 

Kohus leidis, et FCC pole arvesse võtnud järgmisi probleeme:

 • pikaajalise juhtmevaba kiirguse mõju,
 • kiirguse mõju lastele,
 • juhtmevaba kiirguse tõttu kahjustada saanud inimeste ütlused,
 • mõju elusloodusele ja keskkonnale,
 • mõju arenevale ajule ja paljunemisele.

Kohtuprotsessi teemal toimus 16. augustil 2021 pressikonverents, millel osalesid:

 • Devra Davis, PhD, MPH, Environmental Health Trusti (EHT) president
 • Dr Hugh Taylor, MD, sünnitusabi, günekoloogia ja reproduktiivteaduste õppetool, Yale’i meditsiinikool ja Yale-New Haveni haigla; Ameerika Reproduktiivmeditsiini Ühingu president
 • Edward B. Myers, EHT advokaat
 • Theodora Scarato, sotsiaaltöö magister (MSW), EHT tegevdirektor
 • Frank Clegg, ühingu Canadians for Safe Technology (Kanadalased Ohutu Tehnoloogia Eest) tegevjuht ja endine Microsoft Canada president
 • Paul Ben Ishai, PhD, Arieli ülikooli füüsikaprofessor
 • Cindy Franklin, ühingu Consumers for Safe Cell Phones (Ohutud Mobiiltelefonid Tarbijatele) asutaja
 • Elizabeth Barris, ühingu Peoples Initiative Foundation (Inimeste Algatuse Sihtasutuse) direktor

“Meil on hea meel, et kohus toetas õigusriigi põhimõtet ja leidis, et Föderaalne Sidekomisjon peab esitama põhjendatud ülevaate Environmental Health Trusti ja paljude teiste ekspertasutuste poolt esitatud tuhandete lehekülgede teaduslike tõendite kohta. Ükski asutus pole seadusest kõrgemal! Ameerika rahvas on hästi teenitud,” ütles Environmental Health Trusti juht dr Devra Davis.

Kohtuasjas hageja vandeadvokaat Edward B. Myers märkis: “Kohus rahuldas kaebuste läbivaatamise avalduse, sest vastupidiselt haldusmenetluse seaduse nõuetele ei esitanud Sidekomisjon põhjendatud selgitust väite kohta, et senised piirnormid kaitsevad piisavalt raadiosagedusliku kiirgusega kokkupuute kahjulike mõjude eest.”

“Mul on väga hea meel näha, et Columbia ringkonna apellatsioonikohus on leidnud, et Sidekomisjon on ignoreerinud aastakümnete jooksul tehtud uuringuid mobiiltelefoni kiirguse võimalike tervisekahjude kohta ja peab selle materjali enne mobiiltelefonide uute eeskirjade koostamist adekvaatselt läbi töötama,” ütles dr Jerome Paulson, endine Ameerika Pediaatria Akadeemia keskkonnatervise nõukogu esimees ja praegune George Washingtoni ülikooli meditsiini- ja terviseteaduste instituudi pediaatria ning keskkonna- ja töötervishoiu emeriitprofessor. “Märgilise tähendusega on kohtu otsus, et Sidekomisjon peab käsitlema andmeid raadiosagedusliku kiirguse mõjust laste tervisele, mis on kogunenud alates 1996. aastast.”

Ameerika Pediaatria Akadeemia on varem FCClt nõudnud laste ja rasedate naiste kaitseks kehtestatud ohutuspiirangute läbivaatamist (Microsoft Word – FCC Cellphone letter Aug2013).

Kohus lükkas ümber Föderaalse Sidekomisjoni põhjenduste puudumise selgituse, teatades, et Sidekomisjon ei saa tugineda ametiasutuste nagu näiteks USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) järeldustele, kui need on esitatud ilma selgitusteta.

“Kuigi ametiasutused on kasutanud põhjendustes üksteise jäljendamist, ei vasta see isegi madalaimale Ameerika Psühholoogide Assotsatsiooni (APA) sätestatud austava läbivaatamisstandardi põhjendatud analüüsi künnisele. Ühe ametiasutuse põhjendamatu analüüsi ülevõtt teise ametiasutuse poolt ei täida tühimikku, vaid raskendab asjaolusid. Teisiti öeldes ei anna kaks valet kokku õiget,” kirjutas kohus.

Lisaks märkis kohus, et FCC ei ole vastanud umbes 200 inimese registreeritud teatele, kes on saanud elektromagnetkiirguse tõttu kahjustada või on kiirgusele ülitundlikud.

Muu hulgas kohustas kohtuotsus FCC-d:

 • esitama põhjendatud selgituse, miks on jätkuvalt säilitatud sama testimisprotseduur määramaks, kas mobiiltelefonid ja muud juhtmevabad elektroonilised seadmed on kooskõlas FCC piirnormidega;
 • käsitlema raadiosagedusliku kiirguse mõju lastele, raadiosagedusliku kiirguse pikaajalise kokkupuute mõju tervisele, traadita seadmete üleüldist levikut ja muid tehnoloogilisi arenguid, mis on toimunud pärast komisjon viimatist suuniste ajakohastamist;
 • käsitlema raadiosagedusliku kiirguse mõju keskkonnale.

 

Vastuseks kohtu ajaloolisele otsusele avaldasid Environmental Health Trust ja hagi esitajad järgmised avaldused:

Loe edasi ja vaata allikaid: kiirgusinfo.ee

Pilt: Pixabay / geralt Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt