Katkend raamatust “Toida oma tervist”: suguhormoonide tasakaalutus ja östrogeeni domineerimine

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. veebruar 2023 kell 19:00



Foto: raamatu “Toida oma tervist” kaanepilt

“On tõsi, et toit on vaid osa õnne ja tervise grandioossest puslest, samas on see aga üks kiiremaid ja kergemini kontrollitavaid võimalusi põhjaliku restardi tegemiseks kehas. Kui võrdleme haigust sõjaga, on immuunsüsteem meie armee, toit aga relvad ja laskemoon. Vangistatud armee, roostes relvade ja olematu laskemoonaga on sõda pea võimatu võita …” öeldaks integratiivse terviseterapeudi-toitumisnõustaja Liis Orava raamatu “Toida oma tervist” täiendatud trüki tutvustuses. Toidu ravivõime ning energeetilise tähtsuse teadvustamiseni jõudis raamatu autor Liis Orav läbi isikliku valusa kogemuse. Ta usub, et loodusliku toidu, informeeritud valikute, hea energia ning positiivse suhtumisega on võimalik mägesid liigutada. Liis Orav on lõpetanud Annely Sootsi Tervisekooli ning täiendanud end kodu- ja välismaal loodusravi, nutrigenoomika ja biomeditsiini vallas. Autori ja kirjastuse loal avaldame katkendi peatükist “Suguhormoonide tasakaalutus ja östrogeeni domineerimine”.

 

Meie organism on suursugune elektromagnetiline sensorsüsteem, kus kõik mõjutab kõike. Sellest, mida me täna omale suhu paneme, ehitatakse homme üles meie uuenevad rakud, hormoonid, närvivahendusained ja teised biomolekulid. See, mida täna sisse hingame või peale määrime, on loetud sekundite pärast meie vereringes. Iga väiksemgi komponent meid ümbritsevast keskkonnast mõjutab keha hoomamatult suurel määral.

Omavahel delikaatses tasakaalus toimetavate suguhormoonide tööd on võrreldud kauni tantsuga. Tegu pole ühe artisti sooloetendusega, otse vastupidi: ideaalis hingavad kõik partnerid õndsas sünergias, üksteist toetades ja täiendades. Vähem oluline pole seegi, et tants on pidevas muutumises – ajust, neerupealistest ja munasarjadest/munanditest lähtuv täpne tagasisidestussüsteem määrab ära, kes laval parasjagu tantsu juhib.

Kahjuks kipub kaasaegses maailmas aga tihti juhtuma nii, et hormonaalsel tantsutrupil lähevad sammud sassi ning lava hõivab hullunud üksiküritaja, kes teiste liikumist vägisi kontrollima asub. Tuntud USA arst dr John Lee oli esimene, kes kirjeldas naissuguhormooni östrogeeni liig kõrget taset organismis terminiga „östrogeeni domineerimine“.

Östrogeen on grupi naissuguhormoonide (östradiool, östroon ja östriool) ühine nimetus. Tegu on rakkude kasvu õhutava hormooniga, mis on eluliselt oluline nii naiste kui ka meeste kehas. Puberteedieas annab östrogeen võimsa tõuke naiselike vormide väljakujunemisel, kollageeni sünteesimiseks ja luumassi tiheduse toetamiseks. Raseduse ajal reguleerib östrogeen rasedushormooni (progesterooni) taset, toetades heldelt loote organite ning aju arengut.

Meeste puhul on piisav östrogeeni (östradiooli) tase oluline libiido õhutamiseks ja erektsiooni tekkimiseks, östradioolil on tähtis roll nii munandite funktsioonis kui sperma tootmises.

Östrogeen hoolitseb meie veresoonte elastsuse ja limaskestade terviklikkuse eest ning hoiab korras kolesterooli ainevahetuse. Kaunis klantspilt säilib, kuniks östrogeen jääb oma kindlaksmääratud rollile truuks, lastes ka teistel hormoonidel aeg-ajalt esireas valgusvihus särada ja kuulsust nautida.

Östrogeenile sobilikku staatust sobibki hästi ilmestama lause „Hea ori, aga vilets valitseja“. Kahjuks on hormoonide ainevahetuse häirumine ja östrogeeni domineerimine tänapäeval sagedased nähtused. Probleemi põhjuseid võib otsida nii keskkonna saastatusest, meie enda viletsamaks muutunud valikutest kui ka geneetilistest eelsoodumustest, mis viletsate keskkondlike faktorite survel eriti selgelt välja joonistuvad.

Östrogeeni liig kõrge tase loob soodsa pinnase nii premenstruaalse sündroomi (PMS) kui tsüklikorratuste ning fibroidide-tsüstide tekkimiseks. Östrogeeni ainevahetuse häirumine toidab endometrioosi ja polütsüstiliste munasarjade diagnoosi ning võib olla määravaks taustajõuks kilpnäärmeprobleemide ja rasestumisraskuste taga. Arenevast meditsiinist ja paremast diagnostikast hoolimata tõuseb pidevalt hormoonsõltuvatesse (sh östrogeenretseptor-positiivsetesse) kasvajatesse haigestumine.

Meeste puhul loob testosterooni-östrogeeni häirunud vahekord pinnase tänapäeval nii tavapäraseks saanud keskkoha rasvumiseks, ümara puusajoone ja naiseliku rinnakoe (günekomastia) tekkimiseks. Östrogeense saastega seostatakse suurel määral ka viimaste aastakümnete jooksul märkimisväärselt halvenenud sperma kvaliteeti – soovida jätab nii spermatosoidide kontsentratsioon, liikuvus kui elujõud.

Hormonaalse tervise säilitamise teevad ekstreemselt raskeks inimese enda loodud ja keskkonda paisatud toksilised östrogeenisarnased ühendid, mis kehaomast östrogeeni matkides organismis palju segadust tekitavad. Võõröstrogeenide mõju on kordades tugevam kehaomastest ja taimsetest östrogeensetest ühenditest. Rakkude pinnal östrogeeni retseptoritele kinnitudes põhjustavad need ohtlikud ühendid rohkelt möödarääkimist ja kaost, nende kehast väljutamine aga nõuab ahnelt energiat ja spetsiifilisi toitainelisi ressursse, millega kellelgi liigselt priisata pole. Kui lisada kiuslikele võõröstrogeenidele veel tänapäeva eluga kaasas käiv kohustuslikult kõrge stressitase ja hoolimatult tehtud toiduvalikud, ongi hormonaalne kaos käes.

/–/

Kuidas oma elustiili- ja toiduvalikud tervise heaks tööle panna, saad lugeda Liis Orava raamatust “Toida oma tervist”, mille on välja andnud kirjastus Pilgrim.

 

Tunnusfoto: Pixabay / pasja1000



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt