Ajatu: Leetrid – kas ohtlik nakkus või tavaline lastehaigus?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. jaanuar 2022 kell 20:01Viimastel aastatel on nii Euroopas kui ka USA-s sagenenud leetritesse haigestumine. See on toonud kaasa terviseameti hoiatused ning mitmed meediaväljaanded on asunud olukorda kirjeldama väga mustades toonides. Leetrite kohta levib palju infot, mis on negatiivse alatooniga ning tekitab paljudes hirmu. Kui ohtlik see haigus tegelikult on ja kas selle vastu vaktsineerimine on õigustatud? 

On aeg taas üle lugeda üks meie varasem artikkel. Seekordne “Ajatu” ilmus algselt 2014. aasta aprillis.

 

Ametliku teabe kohaselt on leetrid RNA-viirus, mis eraldati esmakordselt 1954. aastal.  Viirus on väga lenduv ja võib õhuvooluga kanduda teistesse ruumidesse, kuid samas väga ebapüsiv – päevavalguses hävib see poole tunni jooksul. Inkubatsiooniperiood kestab 7–18 päeva (keskmiselt 10 päeva). Tüüpiliselt kulgeb nakkus kõrge palaviku ja  iseloomuliku nahalööbega mis algab pea piirkonnas ning laieneb kehale ja jäsemetele. Iseloomulikud on ka limaskestadele tekkivad heledamad punase servaga või pruunikad laigud (Kopliki laigud), võib esineda köha, nohu, silmapõletik, kõhulahtisus, isupuudus ja lümfivõlmede suurenemine. Leetrite läbipõdemine annab eluaegse immuunsuse ja leetreid põdenud emadelt sündinud imikud omavad immuunkaitset 6–9 kuu jooksul.

Enne vaktsineerimist laialt levinud haigus

Enne leetrite vastu vaktsineerimist oli see haigus väga levinud, esinedes peamiselt 5–9 aasta vanustel lastel. USA statistika põhjal oli 90% lastest saanud 15. eluaastaks eluaegse immuunsuse leetrite läbipõdemise tõttu.  Enamus lapsi paraneb leetritest kergelt, komplikatsioonid tekivad enamasti juhul, kui lapse organism on nõrk alatoitumise (või vale toitumise) tõttu ning A-vitamiini puuduse korral.

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.

    Telegram.ee tavaliige Telegram.ee kuldliige
Ava galerii

10.88€
1 kuu

(130.56€ 1 aasta)

50€
6 kuud

(8.33€ 1 kuu)

188€
1 aasta

(68€ aasta / 5.66€ kuu +*) Võimalik tasuda kolmes osas
Telegrami 1g kuldplaat
* väärtus 120€, limiteeritud kogus!
Kõik artiklid
Kõikide artiklite kuulamisvõimalus
Kõik videod
Kõik koolitused
Kõik podcastid
Telegram Mastermindid veebis
Kohtumised Telegram.ee toimetusega näost näkku
-10% allahindlus Telegram.ee veebipoes (ka kuldplaadilt)
 TelliTelliTelli


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt