FBI nuhib Google’i kasutajate järel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. märts 2013 kell 18:35



 

Google avaldas info selle kohta, millises suurusjärgus on FBI viimastel aastatel saatnud välja riikliku julgeoleku kirju (National Security Letters), millega nõutakse Google’i teenust kasutavate klientide kohta teavet.

 

Riikliku julgeoleku kiri on teabenõue, mida USA valitsusasutused saavad rahvusliku julgeoleku tagamise ettekäändel esitada firmadele või organisatsioonidele, et need väljastaks eraisikutega seotud infot. Selle nõudega on võimalik küsida ülekannetega seotud infot, sooritatud või vastu võetud telefonikõnede nimekirja või e-kirjade adressaatide või saatjate nimekirja.

E-kirjade või kõnede sisu ei saa selle teabenõudega nõuda. Selle nõudega kaasneb alati vaikimiskohustus – see tähendab, et selle kirja saanud firma või organisatsioon ei või teavitada otseselt selle teabenõudega seotud isikut ega kedagi teist selle kirja olemasolust.

 

Google’i otsus nendest teabenõuetest avalikult kirjutada on oluline samm läbipaistvuse suunas. Kuid see on vaid väike samm edasi, sest tegelikult ei ole neil võimalik avaldada täpset numbrit, kui palju nõudeid neile esitatud on. Info avaldamise eel peeti kõigepealt läbirääkimisi valitsusega, et selleks luba saada. Täpseid numbreid Google avaldada ei tohi, kuid avaliku läbipaistvuse ettekandes on alates 2009. aastast kirjas numbrivahemik, millesse aasta jooksul esitatud teabenõuete hulk jääb.

Julgeolekukirjad on tekitanud palju küsimusi seoses isikuvabaduse ja privaatsusega. FBI on 2011. aastal välja andnud 16 511 sellist dokumenti 7201 isikuga seoses. See on võimas tööriist valitsuse käes, sest selleks ei ole vaja kohtu nõusolekut. FBI agent võib omal käel sellise teabenõude väljastada internetipakkujale, finantsasutusele või telefonikompaniile, kui tal on parasjagu väidetavalt käsil terroriohu uurimine.

 

2007. aastal leidis justiitsministeeriumi audit, et FBI on seda võimalust kuritarvitanud ja saatnud mitmel korral riikliku julgeolekukirja vääral põhjusel. Pärast 9/11 sündmusi läks FBI isegi niikaugele, et sõlmis suured lepingud telefonikompaniide AT&T ning Verizoniiga, et nende töötaja oleks pidevalt FBI käsutuses ja väljastaks igal hetkel nende nõudmisel telefoniväljavõtteid.

Electronic Frontier Fond (EFF) on organisatsioon, mis on seadnud oma missiooniks inimõiguste kaitse digitaalses maailmas. Nende esindaja sõnul on julgeolekukiri “kõigist ohtlikest valitsusjärelevalve võimalustest kõige hirmutavam ja invasiivsem. See võimaldab FBI-l salaja tavaliste ameeriklaste privaatse suhtluse ja internetikasutuse kohta infot nõuda ilma eelneva kohtuliku loa taotlemiseta.”

 

Allikad: Infowars, Wired, Fox News, Google, Wikipedia

Toimetas Katrin Suik



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt