Faktikontroll “faktikontrollile”: Postimees kustutab, Delfi ja kaitsevägi valetavad ning Telegram.ee paljastab tõe

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. veebruar 2024 kell 12:35



Fotokollaaž: ekraanikuvad + Canva.com

Postimehes ilmus 13. veebruaril artikkel pealkirjaga “Kas oled reservist?! Kui jah, siis võib kaitseväel valmiv plaan ka sind puudutada“, kus toodi välja Eesti kaitseväe strateegia uus suund, mis viitab reservväelaste aktiivsele kaasamisele Ukraina konfliktis. Telegram.ee võttis artiklist välja vaid mõned Ukraina kohta käivad laused paljudest ning avaldasime Postimehe artikli lühitutvustuse 16. veebruaril pealkirjaga “Eesti tööealised mehed ja naised päriselt sõtta? Kaitseväes kaalutakse reservväelaste Ukrainasse rindele saatmist“. Kuna Postimehe artikkel oli tasuline, siis Telegrami minikokkuvõtte tasuta versioon läks sotsiaalmeedias hästi levima. Et mitte rikkuda autoriõiguseid, ei kopeerinud Telegram tervet pikka artiklit, vaid tõepooles võtsime välja vaid mõned kõnekamad laused. Kahjuks selgub, et terve artikli mitte kopeerimine oli seekord suur viga.

Nimelt avaldas 19. veebruaril Delfi/Päevaleht omakorda “faktikontrolli” artikli “Kaitsevägi ei plaani eestlasi Ukrainasse rindele saata“, kus kirjutatakse, et “artiklis viidatud Postimehe loos ei ole kordagi mainitud Ukrainat – räägitakse hoopis teistest välisoperatsioonidest.” ning ““Telegrami artiklis esitatu on pahatahtlik valeinfo,” kommenteeris artiklis väidetut kaitseväe pressijaoskonna juht kapten Taavi Laasik.”

 

Ehk siis – kui kaitseväe töötaja annab Postimehele kommentaarid, mis olid: a) välja räägitud plaani liiga toores faasis, või b) otsustas väljaande toimetus negatiivse tagasiside tõttu ise rakendada enesetsensuuri, siis muudetakse artiklit ja tehakse nägu, et midagi polegi olnud? Ja sealjuures lastakse ausa näoga või lausa julgustatakse Delfit tegema kaitseväe abiga “faktikontrolli” ning lükatakse oma fopaa Telegram.ee “vandenõuteoreetikute” kaela ja tembeldatakse see valeinfoks? Päriselt!?

Igaüks, kes on Telegrami jälginud, on kursis, et esimesest tegutsemispäevast peale 11+ aastat tagasi märgime me kõikide oma lugude alla allikad – see, kes te neid teemasid usute või mitte, ei oma siinkohal tähtsust – allikates olnud infot edastame me nii nagu seal oli. Ja igaüks, kes oskab googeldada, leiab tõestuse, et need laused Postimehe artiklis algselt tõepoolest eksisteerisid. Kogu googeldamise/tõestamise protsessi oleme lahti kirjutanud video all.

 

Järgnevas videos räägib peatoimetaja kogu juhtunu detailsemalt lahti:

 

Nagu juba öeldud, on Postimees oma lugu peale Telegrami artikli ilmumist oluliselt muutnud ja kärpinud, täpsemalt on eemaldatud KÕIK laused, kus mainiti Ukrainat. Kuigi internetiarhiiv Wayback Machine ei tööta enam nii nagu vanasti ja tihti artiklite esialgseid versioone ei kuva (nagu ka antud juhul), siis Google´i otsing näitab algse Postimehe artikli lausete otsimise järgi, et Postimehe algne artikkel on veel Google´i mälusse salvestunud – hoolimata sellest, et Delfi/Päevalehe “faktikontroll” püüab väita, et selliseid lauseid Postimehe artiklis pole (ja praegu enam Postimees.ee lehel polegi, sest artiklit on muudetud):

Otsing 1 – paneme otsingusse Postimehe artikli alguses olnud lause, mida täna enam artiklist ei leia. Ühe korra sisestasime otsingusse “Postimees” lause algusesse, ja järgmise kuvatõmmise peal lause lõppu:

 

Otsing 2:

Mõlemal juhul kuvab Google, et antud lause on Postimehe artiklis eksisteerinud.

 

Otsing 3: Nüüd lisame enne otsitud lausele veel kaks sõna (mis olid eelmiste otsingute järgi kuvatud ainult Postimehe artikli juures, aga mitte Telegram.ee artiklis (ja seetõttu ei ole neid sõnu ka Delfi/Päevalehe “faktikontrolli artiklis) – need sõnad on “märkides olulist”:

Nagu näete, on nende kahe sõna trükkimise järel ilmunud Google´i mälusse Postimehe lause järele ka kolmas sõna “sammu”, “märkides olulist” sõnad on aga Telegrami ja Delfi/Päevalehe otsingute all maha kriipsutatud, kuna neid sõnu Telegrami ja Delfi/Päevalehe artiklites ei leidu. Kui neid aga Postimehe artiklites väidetavalt ei leidu, siis miks Google´i otsing neid kuvab?

 

Otsing 4 – Et paljastada Google´i mällu salvestatud, eelmistes otsingutes kuvatud Postimehe artikli lause jätkumist, võtame otsingu jaoks algusest paar sõna ära ja lisame lõppu selle kolmanda sõna “sammu”. Avaneb järgmine pilt:

Google´i mälu paljastab nüüd originaalartiklist terve lause lõpu…

 

Otsing 5 – Postimehe esialgses artiklis mainiti teinegi kord ideed suunata reservväelasi Ukrainasse:

 

Otsing 6 –  Postimehe esialgses artiklis mainiti kolmaski kord ideed suunata reservväelasi Ukrainasse:

Google´i otsing kinnitab, et mainitud Ukrainaga seotud laused, mida Telegram.ee kajastas, on varasemalt kõnealuses Postimehe artiklis eksisteerinud, sest kes Google´i otsingut tunneb, see teab, et otsing ei saa kuvada lauset, mida antud artiklis pole olnud – ja seda tõestas ka kuvatõmmis “Otsing 3”.

Jätkame täiskujul Postimees.ee originaalartikli, mis veel 16. veebruari hommikul algsel kujul veebis ekststeeris, otsinguid!

Ning vastust otsivad ka küsimused:

  • Kas Postimehe artikli muutmise taga oli toimetuse enesetsensuur, käsk/palve kaitseväest või hoopis mingi kolmas põhjus?
  • Kas Delfi/Päevalehe “Faktikontrolli” artikkel, mis püüdis Telegram.ee kokkuvõtet Postimehes kajastatust libauudiseks tembeldada, oli toimetuse / faktikontrollijate endi algatus, või oli see seotud Postimehe (või kellegi teise) püüdega esialgselt avaldatud infot summutada?

 

Toimetas / uuris Mariann Joonas

mariann@telegram.ee

 

PS! Toeta iseseisvat meediat! https://www.telegram.ee/kampaania8

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt