Mõttekoht: kas vaba ajakirjandus on spionaaž või vandenõuteooria?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. mai 2020 kell 9:58Originaalfoto: Hindrek Maasik

Nii kohalikud kui ka rahvusvahelised juhtivad meediaväljaanded pühendavad viimasel ajal olulisel määral aega teistsuguste seisukohtade “valeks“ tunnistamise peale. Muidugi, kes ei usu viirusesse, on kindlasti vandenõuteoreetik, eks? Ka siis, kui vastuvoolu ujuvat narratiivi levitavad Nobeli preemia laureaadid, Stanfordi või Oxfordi professorid, maailmakuulsad arstid, patoloogid, epidemioloogid, juhid ning teised oma ala eksperdid, saavad nad faktikontrolli poolt templi külge.

 

Kuid uuriv ajakirjandus on oma põhiolemuselt paratamatult seotud vandenõudega ja loob automaatselt vandenõuteooriaid.

Vaatame siis, mida endast kujutab üks vandenõu? See on olukord, kus rühm inimesi ühendavad saladuskatte all oma jõud, et mõjutada või kahjustada teisi. Mis on vandenõuteooriad? Kaalutlused, uuringud, teooriad või hüpoteesid? Ja mis saab siis, kui vandenõuteooriast saab tegelikkus?

 

“Vandenõuteoreetikud“ töötavad teiste vaadete ja arvamuste kallal, eemal tavalisest meediapudrust.

Igasugune Watergate’i afääri, 9/11, lindiskandaali vms paljastamine või nagu praegu, faktiline küsimus Eestis vastutavatele isikutele koroonakriisi ülesehitamisel või ainult selliste juhtumite avastamine, on põhinenud või põhineb esialgu vandenõuteooriatel. Juhtiv meediatööstus loomulikult ei nimeta seda nii. Vandenõuteooriad on nende vaates rumalad teooriad, millel ei tohi lasta meediapildis kaasa mängida. Ja kuigi nad lubavad olla tolerantsed, seista sõnavabaduse ning arvamuste paljususe eest, tõestavad nad täpselt vastupidist ning tsenseerivad ennast ja teisi. Kas meelega või mitte, läbi Facebooki kontrollitud, manipuleeritud või makstud, ei olegi esialgu oluline. Nii lihtsalt tehakse, punkt!

Ja hea on teeselda, et vandenõuteooriad on teatud tüüpi lood, millest võiks kohe välja lugeda tobedaid või absurdseid motiive.

Absurdsete vandenõuteooriate mõõt- ja niminäitajaid on võimatu tuvastada. On olemas häid ja halbu vandenõuteooriaid. See on kõik.

Põhimõtteliselt on täna nii:

Kui räägitakse vandenõuteooriatest, tõmbavad juhtivmeedia ning poliitika piirjooned – kes sees, kes väljas. Kes tohib kaasa rääkida ja kes mitte. Mida peetakse endiselt mõistlikuks ja mida mitte? Kuid piirjooned ei põhine argumentidel.

Juhtiv meedia on poliitikute jaoks koroonaviiruse pandeemia praktiliselt kirja pannud. See tõi esimesel hetkel mõningaid üllatavaid heakskiite. Kuid siiski aimavad nii valitsejad poliitikas kui ka juhtivmeedias, et see teater koroonaviirusega varsti lõppeb. Järk-järgult peavad nad täielikust kontrollist loobuma. Viimase kaitsevahendina, ilma et esimenegi koroonalaine Eestis teaduslikku tõestust leidnud oleks, kuulutatakse välja juba teist lainet, n-ö tsunamit sügisel. Kuidagi peab ju teesklema, nagu oleks see midagi väga ohtlikku olnud ja ülemaailmne valehäire oleks õigustatud ning kaitsma end sadade tuhandete kahjuhagide eest.

 

Poliitika ja juhtiva meedia poolt välja kuulutatud koroona-viiruse-tsunami teist lainet võib ka kui “vandenõuteooriat“ kirjeldada. Kuigi mitte just väga head! Selline juhtiva meedia ajakirjandus töötab ainult piiratud raamides, kus see kriminaliseerib või halvustab mis tahes eriarvamust. See ei ole midagi uut, kuid kogub praegu hüsteeriliselt hoogu. Me hoiame silma peal ja anname teada, juhtiva meedia vaimse karantiini (ehk enesetsensuuri) tagajärgede kohta koroonaviiruse kriisis.

Enamik inimesi enam lihtsalt ei usu sellesse ega lase ennast hirmutada. Nad on kõik ise olnud tunnistajateks, näinud oma silmaga ning teavad seetõttu, et 90% elanikkonna jaoks polnud see midagi ohtlikku. Juhtiva meedia silmis on kõik muidugi vandenõuteoreetikud. Jumal tänatud!

Kui on kogutud piisavalt tõendeid, saab vandenõuteooria reaalsuseks, tõsiasjaks.

Näiteks ka sellest, et SARS-CoV-2 on laboris toodetud (, mida kinnitavad eksperdid ja Nobeli preemia laureaat), võib üsna pea saada fakt.

AGA see,

 • et suitsetamine on tervisele kahjulik, Eestis on päevas 5 tubakasurma ning aastal 2017 oli 419 alkosurma, on tõsiasi, kuid tubakas ja alkohol ei ole vaatamata sellele keelatud;
 • et aastal 2018 oli Eestis 67 liiklussurma, on fakt, kuid selle tulemusena ei kuulutata välja eriolukorda, ei suleta teid ega lõhuta autosid;
 • et Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Bill Gatesi ja Big Pharma kontrolli all on, ei ole vandenõuteooria, vaid fakt;
 • et Bill Gates ja Big Pharma kasutasid kolmanda maailma inimesi katsejänestena vaktsiinide jaoks, on fakt;
 • et WHO pandeemiahoiatustaset on muudetud ja enam pole ohtu elule, isegi kõrgeimal hoiatustasandil, on fakt;
 • et koroonaviirus ei ole terve immuunsussüsteemi jaoks ohtlik, on fakt;
 • et tervislik toitumine ja eluviis, looduslikud taimed ja ürdid võivad meid kõiki tervena hoida ja immuunsüsteemi tugevdada, on fakt;
 • et C-vitamiin, nagu ka teised vitamiinid ja mineraalid üldiselt meie immuunsüsteemi tugevdavad, on fakt;
 • et mobiiltelefonide kiirgus on tervisele kahjulik ja uue 5G tehnoloogia ohtude kohta meie kehale ja immuunsüsteemile räägivad sajad teadlased ja uuringud, on fakt;
 • et rafineeritud suhkur on tervisele äärmiselt kahjulik ja põhjustab tervisele kohutavat kahju, kuid vaevalt leiate müügist leiba, toitu või jooki, mis ei oleks magustatud, on fakt;
 • et igapäevaelu keelud ja piirangud nõrgestavad immuunsüsteemi, on fakt;
 • et ei saa isoleerida terveid, vaid ainult haigeid inimesi ja riskirühmi saadetakse selliste pandeemiate korral karantiini, see on fakt;
 • et koroonatestid ei ole usaldusväärsed, on fakt;
 • et kui sõltumatud meditsiiniametnikud kontrollivad kõiki meditsiinilisi dokumente ja surmatõendeid koroonaviiruse osas, sulab kõigi piirkondade haigusjuhtude arv nagu kevadise päikese käes olev lumi, see on fakt;
 • et Eesti juhtiv meedia pandeemiausule kaasa aitas ja toetas, on fakt;
 • et Eesti ametnikud ja meedia on inimesi teadlikult hirmutanud, on lihtne tõestada ning fakt;
 • et SARS-CoV-2 tõttu riikliku hädaolukorra väljakuulutamine oli valehäire, on lihtne tõestada ja see on fakt;
 • et erakorralise seisukorra tõttu Eesti elanikkonnale tekitatud majanduslik ja eksistentsiaalne kahju on reaalne katastroof, on fakt;
 • et paljud Eesti poliitikud ja otsustajad võtavad vastu otsuseid ilma piisava informatsioonita, et nad loevad vähe ja seetõttu on neil vähem teadmisi ning ka see vähene, mida nad teavad, on WHO-st ja Big Pharmast loetud, mille tõestuseks on kahtlemata koroonakriis, on paraku ka fakt.

Ning kahjuks ei kasva ignorantsuse (rumaluse) vastu ühtki ravimtaime – see on tõsiasi, millest rääkisid juba meie vanaemad!

Telegram.ee lehele oleme kokku kogunud suure hulga oluliste teadlaste arvamusi kogu maailmast, kes peavad kogu “koroonapõnevikku“ absurdselt kulukaks veaks ja esitavad suurepäraseid teaduslikke argumente. Kõigil meil tasub olla hea vandenõuteoreetik, teadmised on jõud ja teooriast saab fakt!

“Ajakirjandus on uudise avaldamine, mille avaldamist ei soovita. Kõik muu on propaganda.”

anonüümne

 

Jah, ka meil Telegramis on pandeemia käsitlemise osas palju kahtlusi ja me näitame seda välja! Lubame end hea meelega vandenõuteoreetikuteks nimetada. Hea eesmärgi nimel on kõik lubatud.

 

Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas

Telegram.ee

 

Vaata ka:

Originaalfoto: Hindrek Maasik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt