Austria valitsus sunnib vaktsineerimata inimesed jääma koju “seina taha”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. november 2021 kell 17:54Foto: By Bwag – Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Austrias kehtestati tänasest ranged üleriigilised liikumispiirangud inimestele, kes ei ole Covidi vastu vaktsineeritud või hiljuti haigust läbi põdenud. Austria liidukantsler Alexander Schallenberg põhjendab karmide meetmete kasutuselevõttu järjest tõusvate koroonahaigestumiste juhtudega. Kui vaktsineeritud inimestel soovitatakse lihtsalt kontakte vähendada, siis vaktsineerimata inimesed tohivad praegu kodust lahkuda üksnes hädavajalike toimingute tegemiseks – lisaks sellele, et neid ei lubata restorani või teatrisse, ei tohi nad minna ka juuksurisse ja ka õue võib minna vaid lühikeseks ajaks.

 

Umbes 65% Austria elanikkonnast on täielikult vaktsineeritud. Aga need umbes kaks miljonit inimest, kes pole Covid-19 vastu täielikult vaktsineeritud, lükatakse tänasest karmilt „seina taha“ peitu.

 

Vaktsineerimata inimesed sunnitakse kodus istuma

Vaktsineerimata inimestel lubatakse kodust lahkuda ainult esmavajalikel põhjustel, nagu töötamine ja toiduostmine ning üksnes lühiajaliseks värskes õhus viibimiseks.

Opositsiooni hinnangul riivavad uued piirangud tõsiselt inimeste põhiõigusi, pealegi ei taga need piirangud haiguspuhangu vähenemist.

Üldiselt kehtivad nüüd vaktsineerimata inimestele samad reeglid mis eelmiste sulgemiste ajal kehtisid kõigile kõigile. Peagi on oodata piirangute veelgi suuremat karmistamist – varsti ei tohi vaktsineerimata inimesed ka poodi minna rohkem kui igapäevaste vajaduste rahuldamiseks, kindlasti ei tohi vaktsineerimata inimesed minna restoranidesse, spordisaalidesse, juuksuri juurde ja muudesse sarnastesse kohtadesse.

Vaktsineerimata inimesed tohivad minna arsti juurde või vaktsineerima, samuti loetakse piisavaks erakorraliseks vajaduseks põhiliste usuliste vajaduste rahuldamine, vahendas ERR.

Kui vaktsineerimata inimestel oli juba varem keelatud külastada restorane, juuksureid ja kinosid, siis nüüd eeldatakse, et nad jäävad üldse koju.

 

Piirangute rikkujat ootab 500-eurone trahv

Austria liidumaad võivad rakendada ka täiendavaid piiranguid, aga üldist lukustust plaanis ei ole – vaktsineeritud inimestel soovitakse lihtsalt kontakte vähendada. Ka pole plaanis kehtestada üldist vaktsineerimiskohustust.

Vaktsineerimata inimeste käitumist hakatakse väga hoolikalt jälgima ja rikkumisi karmilt karistama. Politseil õigus kontrollida iga avalikku ruumi sisenevat inimest. Austria tervishoiuministeeriumi teatel võib igaüks, kes rikub vaktsineerimata inimeste jaoks kehtestatud piiranguid, saada 500-eurose trahvi ning kontrollides osalemisest keeldumise eest võib saada 1450-eurose trahvi.

Alla 12-aastased lapsed ja hiljuti viirusest paranenud inimesed nende piirangute alla ei lähe.

Nädalavahetusel avaldasid sajad inimesed pealinnas Viinis riigikantselei ees diskrimineerimise vastu meelt plakatitega „Meie kehad, meie vabadus otsustada”.

Ka Austrias räägitakse, et haigla intensiivravi osakonnad on kohe, kohe täitumas ja peatselt jõutakse kriitilise piirini.

 

Allikad: ERR, BBC

Foto: Bwag / Wikimedia Commons (fotol koroonapiirangute vastane meeleavaldus Viinis 16.01.2021)

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt