Austrias nõuavad advokaadid AstraZeneca vaktsiini heakskiidu kohest tühistamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. märts 2021 kell 19:15Austrias pöördusid advokaadid, kes tegelevad põhiõiguste kaitsega, riigi terviseameti (BASG, Viin) ja Euroopa Ravimiameti (EMA, Amsterdam) poole, nõudes AstraZeneca vaktsiini kasutamise viivitamatut lõpetamist.

 

Selle nõude põhjuseks toodi välja vaktsiini kõrvaltoimed ja võimalikud tervisekahjustused, mis on elanikkonnale suureks ohuks. Aset leidis ühe meditsiiniõe surmajuhtum raskete hüübimishäirete tagajärjel pärast esimese vaktsiinidoosi saamist ja tema kolleeg vajas pärast esmast vaktsineerimist intensiivravi kopsuarteri trombemboolia tekke tõttu. On teatatud veel ühest komplikatsiooni juhtumist, nimelt tekkis Grazerist pärit meditsiiniõel samuti kopsutromb vahetult pärast vaktsiini saamist.

 

Vaktsiini kasutegurid ei kaalu üles sellega kaasnevaid riske

Vastuseks advokaatide pöördumisele andis Austria terviseamet teada, et mainitud kõrvalnähte ei ole AstraZeneca vaktsiini puhul esinenud, seega ei saa neid seostada vaktsineerimisega. Juba enne, kui hakati vaktsineerima, hoiatasid paljud teadlased just nende eluohtlike kõrvaltoimete eest – seda tõendavad teadaolevad juhtumid USA-st, kus pärast Covid-19 vaktsiini saamist esines verehüübimise probleeme.

Enne ravimi heakskiitmist tuleb alati kaaluda riski- ja kasutegureid. Kõnealuse vaktsiini puhul tuli juba pärast lühikese aja möödumist ilmsiks, et sellega kaasnevad kõrvalmõjud kujutavad endast suurt ohtu. Kuna praeguste andmete põhjal Covid-19 haigestumise kohta ei kuulu alla 70-aastased isikud riskirühma, siis peale ühe surmajuhtumi ja eluohtlike kõrvaltoimete ilmsikstulekut võib öelda, et vaktsiinist saadav kasu ei kaalu üles sellega kaasnevaid riske.

 Kliiniline uuring kestab kuni 2024. aasta märtsini

AstraZeneca vaktsiini puhul saab siiski rääkida tingimuslikust heakskiidust, kuna see on loodud koroonaviiruse epideemilise leviku peatamiseks, uuringud alles käivad ja meil puuduvad lõplikud tõendid. Vaktsiini kliiniline uuring lõpeb alles 2024. aasta märtsis, seega pole enne võimalik välistada tüüpilisi kõrvalnähte ja tervisekahjustusi.

Sellest tulenevalt on nõutav, et kõigile vaktsineeritutele tehakse vere hüübimise analüüs, mis võimaldaks võimalikele muutustele õigeaegselt reageerimist. Neid, kes on selle vaktsiinipartiiga juba süsti saanud, tuleks sellest teavitada ja panna nad arsti järelevalve alla.

 

Tingimuslik heakskiit tuleb viivitamatult tühistada

 Advokaadid, kes tegelevad põhiõiguste kaitsega, nõuavad AstraZeneca vaktsiini tingimusliku heakskiidu tühistamist, kuni puudub piisav teave selle kohta. Peab olema tõestatud, et esinenud verehüübimise probleemid ei ole seotud AstraZeneca vaktsiiniga.

Arstid, hooldajad ja haiglatöötajad on kohustatud vaktsiiniga kaasnevaid kõrvalnähte dokumenteerima ning vaktsineeritud isiku tervislikku seisundit jälgima, et saaks õigeaegselt raviga alustada. Samuti peaksid vaktsiini saanud isiku sugulased jälgima vaktsineeritu seisundit. Lisateavet leiate veebilehelt www.afa-zone.at.

 

Allikas: Wochenblick

Foto: Wikimedia Commons

 

Tõlkis ATCG Tõlkebüroo

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt