California arstid Daniel Erickson ja Artin Massihi: On käes aeg ühiskond taas avada!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. aprill 2020 kell 12:31Foto: ekraanikuva

Californias Bakersfieldis resideeruv dr Daniel W. Erickson on endine erakorralise meditsiini osakonna arst, kes omab nüüd koos oma partneri dr. Artin Massihiga erapraksist. Nad on kogenud meditsiinitöötajad, kellel on pikaajaline praktiline kogemus viiruste ja hingamisteede infektsioonide käsitlemisel. Kui nad jaanuaris uudiseid jälgides taipasid, et viirus on teel, tellisid nad hulga Covid-19 teste. Nad testisid paljusid tuhandeid inimesi ja said isikliku kogemuse sellest, mida epidemioloogid üle maailma räägivad: Covid-19 tuli siia varem kui seni arvati, on üldlevinud ja lõppkokkuvõttes elanikkonna jaoks vähem surmav kui me arvasime.

 

Kuigi see arusaam on hakanud inimestele aina rohkem kohale jõudma, avalikustasid nad oma järeldused, mis ei tulene ennustusmudelist, vaid juhtumi tegelikest faktidest. Pressikonverentsi käigus arutasid nad küsimuse üle, kas California oleks pidanud oma majanduse seiskama või mitte. Nende vastus on eitav. Nad rõhutavad, et tervise ja inimõiguste huvides on majandust tarvis viivitamatult elustada.

“Kui kavatsete trampida kellegi põhiseaduslike õiguste peal, peab teil selleks olema tõeliselt mõjuv põhjus, mitte üksnes teooria. Andmed näitavad, et aeg on tühistada kodus olemise korraldused. Kui me seda ei tee, siis milles on põhjus?”

Siin on mõned tähtsamad väljavõtted nende antud pressikonverentsist, mida järjekindlalt Youtube´ist kustutatakse, kuna arstide hinnang COVID-19-le ei ühti hetkel WHO poolt sätestatule.

 

Me tahaksime hinnata, kuidas me olukorrale vastasime ning mis põhjustel. Meie esialgne reaktsioon kaks kuud tagasi oli pisut hirmutav, sest valitsus otsustas Hiinasse reisimise ja sealt tagasituleku ära keelata. Need on head ideed, kui puuduvad faktid. Valitsused otsustasid inimesi isoleerida ja hoida neid kodudes. Tavapäraselt pannakse karantiini haiged patsiendid. Kui kellelgi on leetrid, me paneme ta karantiini. Me pole kunagi näinud, et terved inimesed karantiini pannakse.

Umbes selliselt me alustasime. Me ei tea, mis toimub, me näeme seda uut viirust. Kuidas peaksime sellele vastama? Nii käitusime alguses, kuid paari kuuga oleme kogunud hulganisti andmeid. Me vaatame need numbrid koos üle, et aidata näha, kui ulatuslikult on Covid-19 levinud ning kuidas me peaksime sellele reageerima, arvestades juhtumite olemasolu, millest juba teadlikud oleme.

 

Kui vaatame Californiat, on meil 33 865 juhtumit 280 900 testitud inimeste seast. Seega said positiivse vastuse 12% kalifornialastest. Me näeme, et esialgsed mudelid olid kahetsusväärselt ebatäpsed. Nad ennustasid miljoneid surmasid – mitte levimust või esinemissagedust – vaid surmasid. See ei ole materialiseerumas. Me näeme seda, et California osariigis on 12% positiivseid. See tähendab, et siin on 0.03% tõenäosus Covidisse surra. Kas see õigustab inimeste lukustamist? Kas see õigustab meditsiinisüsteemide sulgemist? Kas see õigustab, et inimesed on ilma tööta? 96% kalifornialastest, kes saavad Covidi, toibuvad pea ühegi märkimisväärse tagajärjeta. Kaks kuud tagasi me ei teadnud seda. Mida rohkem sa testid, seda rohkem positiivseid leiad. Levimusarv kasvab, kuid suremus jääb samaks. Me näeme, et suremus muutub järjest väiksemaks: miljoneid juhtumeid, väike arv surmasid.

Me ekstrapoleerime andmeid, testime inimesi ning teeme numbrite põhjal järeldusi terve kogukonna osas. Esialgsed ennustused olid nii ebatäpsed, et neid ei saa korrektseteks nimetada. Mõned nendest baseerusid sotsiaalsele distantseerumisele, kuid ennustasid endiselt sadu tuhandeid surmajuhtumeid, mis ei ole korrektne. New Yorgis leiti 39% positiivseid: kas see tähendab, et tervet osariiki testides oleks meil 7,5 miljonit juhtumit? Me ei tea seda, kuna ma ei testi kunagi tervet osariiki. Seega me ekstrapoleerime; me kasutame olemasolevaid andmeid, sest see on kõik, mis meil on, ning võrdleme neid ennustava mudeliga, mis pole olnud isegi lähedal täpsusele. Kui palju surmasid New Yorgis on? 19 410 inimest 19 miljoni hulgast, mis tähendab 0.1%-list tõenäosust Covidisse surra. Kui sa oled Covidiga diagnoositud, siis 92% teist tervenevad.

Me oleme kokku testinud üle nelja miljoni inimese… mis annab meile 19.6% positiivseid vastuseid. Kui järgida tüüpilist mudelit, siis 328 miljonit inimest * 19.6% = 64 miljonit. See on märkimisväärne Covidisse nakatunute arv; see on sarnane gripile. Kui sa uurid 2017 ja 2018. aasta andmeid, oli meil 50-60 miljonit gripihaiget. Samuti oli meil tänavu suremuseks 43 545 inimest, mis on sarnane 2017-2018 a. gripisurmadele.  Igal aastal on Ameerika Ühendriikides olnud 37 000 kuni 60 000 surma. Mitte mingisuguseid jutte pandeemiast. Mitte mingisugust karantiini ega ettevõtete sulgemist…

Me teeme igal aastal tuhandeid gripiteste. Me ei teata kõigist, sest gripp on kõikjal levinud ja seetõttu on meil gripivaktsiin. Kui paljud inimesed üldse saavad seda vaktsiini? Gripp on ohtlik, see tapab inimesi. See, et meil on vaktsiin, ei tähenda, et seda leiduks igal pool ja kõik inimesed seda võtaksid. Ma ütleksin, et arvatavasti 50% rahvast ei tahaks seda. Vaktsiini olemasolu – välja arvatud siis, kui see on sunniviisiline – ei tähenda, et inimesed selle vastu võtavad.

Norra on lukustatud, kuid Rootsi mitte. Mis juhtus nendes kahes riigis? Kas need on tohutult erinevad? Kas Rootsis oli massiline juhtumite puhang? Kas Norras polnud midagi? Vaatame numbreid. Rootsis oli 15 322 Covidi juhtumit – testitud inimeste seas oli 21% positiivseid. Kui suur on Rootsi elanikkond? Umbes 10,4 miljonit. Seega andmeid ekstrapoleerides oleks Rootsis kaks miljonit Covidi juhtumit. Aga nad rakendasid vaid v

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt