Epidemioloog: koroonaviiruse saaks “hävitada”, kui isoleerimine tühistatakse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. aprill 2020 kell 19:39Foto: ekraanikuva

Pikaaegse ja põhjaliku töökogemusega epidemioloog on hoiatanud, et USA-s ja mujal maailmas jätkuvad koduarestid pikendavad üsna kindlasti koroonaviiruse puhangut, selle asemel, et seda tegelikult leevendada. “Õues käimine aitab jagu saada igast hingamisteede haigusest,” leiab Knut Wittkowski, New Yorgi Rockefelleri ülikooli pikaajaline biostatistika, epidemioloogia ja uuringudisaini osakonna juhataja.

 

Wittkowski ütles ajakirjandusele ja avalikule sektorile antud intervjuus, et koroonaviirus on võimalik hävitada, kui lubame enamikul inimestel elada normaalset elu ja varjame ühiskonna kõige haavatavamaid osasid, kuni oht on möödas.

“Mida inimesed üritavad teha, on kõverat lamendada. Ma ei tea, miks. Mis juhtub, kui kõverat tasandada, on see, et kõver venib pikemaks ja kulub rohkem aega. Ma ei näe mõjuvat põhjust, miks hingamisteede haigus peaks inimestega jääma kauemaks, kui vaja,“ sõnas ta.

“Kõigi hingamisteede haiguste korral peatab haiguse ainult karjaimmuunsus. Ligikaudu 80%-l inimestest peaks olema viirusega kokkupuude ja suurem osa neist ei tunne isegi, et nad on nakatunud või neil on väga kerged sümptomid, eriti kui nad on lapsed. Seega on väga oluline hoida koolid lahti ja lapsed viiruse levitamiseks teineteise seltsis, et võimalikult kiiresti tekiks karjaimmuunsus; seejärel võivad eakad inimesed, kes peaksid olema isoleeritud või hooldekodusse suletud; tulla tagasi ja kohtuda oma laste ja lastelastega umbes 4 nädala pärast, kui viirus on hävitatud,“ lisas ta.

Wittkowski väidab, et hingamisteede haiguste tavapärane tsükkel on kahe nädala pikkune puhang, koos haripunktiga; pärast mida “on see läinud”. Ta tõi välja, et isegi “sotsiaalse distantseerumise” korral leiab viirus endiselt levimise viise, ainult et aeglasemalt:

“Te ei saa peatada hingamisteede haiguse levikut peres ja ei saa peatada selle levikut naabrite juures, sünnitajate ja arstide või kellegi teise seas. Inimesed on sotsiaalsed ja isegi sotsiaalse distantseerumise ajal on neil kontakte ning kõik need kontaktid võivad haigust levitada. See läheb aeglaselt ja seetõttu ei tekita karjaimmuunsust, kuid juhtub ikkagi. Ja see jätkub igavesti, kui me ei lase sellel levida.”

Küsimuses Valge Maja meditsiinieksperdi Anthony Fauci kohta, kes on juba mitu nädalat prognoosinud Ameerikas märkimisväärset arvu COVID-19 surmajuhtumeid, aga ka aastaid kestvaid suuri häireid igapäevaelus, vastas Wittkowski: “Valitsus ei maksa mulle palka, seetõttu on mul õigus tegelikku teadust teha.”

Vaata ka videot:

 

Allikad: The College Fix, aier.org 

 

Tõlkis Teilo T. LondonKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt