Ilta-Sanomate peatoimetaja: Sanna Marini valitsust kiideti millegi eest, mis oli kohutav viga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. juuni 2024 kell 18:11Fotol Ilta-Sanomate peatoimetaja Ulla Appelsin. Foto: Wikimedia Commons / FinnishGovernment

Soome valis koroonaperioodil prioriteediks vanurid, Rootsi aga lapsed ja noored – see poliitika on aga läinud kalliks maksma, kirjutab Ilta-Sanomate peatoimetaja Ulla Appelsin. Artikkel ilmus 27. mail. 

 

Ekspert ütles selle nüüd valju häälega välja: noorte ärevus on märkimisväärselt suurenenud ja kuigi vaimse tervise muredel on põhjuseid loomulikult mitu, on selles omajagu süüdi ka koroona-aastatel võetud meetmed, kirjutab Ulla Appelsin.

 

THL-i peaarst: koroonameetmete kahju oli suurem kui kasu

“Tervise ja Hoolekande Instituuti (Soome terviseamet – THL) hoiatati selle eest juba toona ja nüüd tagantjärele võib öelda, et meetmete kahju oli suurem kui kasu,” ütles THL-i peaarst Outi Linnaranta eelmisel reedel Helsingin Sanomates.

Linnarannal on õigus: Soome muutis koroonaperioodil laste ja noorte igapäevaelu äärmiselt karmide meetmetega. Nüüd on tagajärjed nähtavad.

See oli poliitiline valik. Hea on tõdeda, et meie naaberriigis oli suund hoopis teistsugune. Rootsi ei surunud lapsi ja noori kodudesse üksi arvutite ette jääma, vaid hoidis põhikoolid lahti. Rootsi ei pannud laste ja noorte spordiklubisid raskesse olukorda. Rootsi ei sundinud sulgema kohvikuid, restorane, spordirajatisi ja muid noorte vaba aja veetmise kohti. Soome aga tegi teistsuguse valiku. Halvimal juhul visati noored isegi raamatukogudest välja, kui külastusaega arvutati minutites. Kuigi ka Rootsi läks hiljem karmimaks, jäid piirangud Soome omadest selgelt lõdvemaks.

Soomes on selle hind olnud kohutav. Muidugi oli ja on ka neid, kes tulid hästi toime. Õnneks. Kuid eksperdid edastavad kurva uudise: on palju lapsi ja noori, kes langesid täielikult koolist välja või langesid masendusse, enesetappude arv tõusid. Koroonaaja jäljed on endiselt näha. Paljud noored kardavad endiselt igapäevaolukordi. Paljud loobusid oma spordiharrastusest. Kutseõppeasutuste ja ülikoolide õpetajad räägivad noortest, kes jäidki kooli ja

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt