Kas EL-i digitaalsed rahakotid tulevad juba 2026. aastal?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. mai 2024 kell 11:46



Allikas: Youtube’i ekraanikuva

Digitaalsed rahakotid, mis võimaldavad Euroopa Liidu (EL) kodanike täielikku jälgimist, luuravad ja kontrollivad vastavalt aastakümneid tagasi välja kuulutatud riikidevahelisele Digi-ID tegevuskavale, mis on EL-i mandaadi järgi plaanis jõustada 2026. aastal.

 

 EL-i liikmesriigid peavad pakkuma määruse nõuetele vastavat digitaalse identiteedi rahakotti hiljemalt 2026. aastal. Lisaks peavad liikmesriigid rakendama teatud muid rahakotiga seotud teenuseid. Süsteemi loomise etapis lubatakse, et digitaalsete rahakottide kasutamine on EL-i kodanikele nii tasuta kui ka täiesti vabatahtlik.

 

Mida sisaldab uuendatud eIDAS määrus

EL-i liikmesriikidele on edastatud suunised, et valitsuse korraldusel käivitavad ministeeriumid projekti, et suunataa “riikliku digitaalse identiteedi rahakoti rakendamist“.

2024. aasta alguses kiitsid Euroopa Parlament ja nõukogu heaks uuendatud eIDAS määruse, mis näeb ette isikute tuvastamise piiriülestes tehingutes ja elektrooniliste tehingute usaldusteenuseid. Tulevikus reguleeriks määrus ka digitaalse identiteedi rahakotte. Muudetud eIDAS määrus jõustub selle aasta mais ning vastavad tehnilised rakendusmäärused antakse välja järgmise kuue kuu jooksul.

Lisaks näeb täiendatud eIDAS-e määrus ette muid digitaalse identiteedi rahakotiga seotud teenuseid, nagu elektrooniliste sertifikaatide väljastamine ja sellega seotud andmete avamine. Uuendatud määrus nõuab näiteks identiteedi sidumisteenuse väljatöötamist. Linkimisteenus on võtmetähtsusega uuendus, mis võimaldab avaliku halduse tehinguteenustel kombineerida elektroonilisel tuvastamisel saadavat teavet registris juba olemasoleva teabega.

Olgu öeldud, et kuigi EL-i riikide rahandusministeeriumid asjast vaikselt teavitavad, jäetakse teadetes täielikult välja oluline tõsiasi, et Digi-ID rahakoti projekt on eelkõige kogu elanikkonnale suunatud digitaalse euro kasutuselevõtu majandus- ja rahahalduse päevakorras, mis on sisuliselt seotud kõigi rahatehingute ja pangategevusega, nagu on kajastatud ajakirjanduses. Loe lähemalt: CBDC.

Lisaks on riikidevaheline digitaalne rahakott sisuliselt seotud rahvastiku liikumist piirata võimaldavate “vaktsiinipassidega”, ütles EL Komisjoni juht Ursula Gertrud von der Leyen.

 

Digi-ID, valgusfoorisüsteem ja CovidPass

COVID-i ja nakkusohutustõendid (CovidPass) ei olnud algusest peale, kui need 2021. aastal ka Eesti valitsus kasutusele võttis, ette nähtud nakkusohutuse tõenditena, vaid pigem valitsuse reklaamitud COVID-19 “inokuleerimisprogrammi“ tööriistana.

Arst Michael Bakerit ütles 10. jaanuaril 2022 Guardianis järgmist:

“…valgusfoorisüsteem ei aita meid kuigi palju, sest see ei olnud kunagi loodud nakkuse edasikandumise kontrolli all hoidmiseks, vaid inimeste vaktsineerimise poole tõukamiseks.”

Nakkusohutustõendi nõude usutav eesmärk on bioturvalisuse režiim ja sotsiaalkrediidisüsteem koos digitaalse ID ja rahvusvaheliste inokuleerimispassidega.

Telekom teatab oma kodulehel, et Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) valis T-Systemsi oma tehniliseks partneriks. Tehnoloogiat pakkuv ettevõte väidab:

„Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) muudab oma liikmesriikide jaoks tulevikus digitaalsete vaktsineerimissertifikaatide kasutuselevõtu lihtsamaks. WHO loob selleks värava. See võimaldab kontrollida elektroonilistel vaktsineerimistunnistustel olevaid QR-koode üle riigipiiride. See on ette nähtud standardprotseduuriks muude vaktsineerimiste puhul, nagu poliomüeliidi või kollapalaviku vastu pärast COVID-19. WHO on valinud T-Systemsi vaktsineerimise valideerimisteenuste väljatöötamise tehniliseks partneriks.“

2016. aastal korraldas ÜRO avaürituse ID2020, et arutada, kuidas pakkuda kõigile digitaalset identiteeti, mis on määratletud säästva arengu eesmärkide tööriistana Agenda 2023 alusel. 2018. aasta tippkohtumisel keskenduti “hea“ digitaalse ID määratlusele. 2019. aastal käivitati ID2020 koostöös ülemaailmse vaktsiinide ja immuniseerimise liiduga („GAVI“).

Valitsusväline organisatsioon ID202014 käivitas oma Good Health Passi digitaalse tervisepassi süsteemi jaoks ülemaailmse reisimise ja maailmamajanduse jaoks. Igale kohustuslikule digi-ID süsteemile saab aja jooksul rohkem funktsioone lisada. 2023. aasta novembris jõudsid Euroopa Parlament ja liikmesriigid kokkuleppele digitaalse identiteedi kasutuselevõtus.

 

Vaata ka ametlikku videot: mugav ja turvaline lahendus 🙂

 

Toimetas Revo Jaansoo

 

Allikad ja viited on esitatud artikli sees.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt