Taiwan peatas 12–17-aastaste vaktsineerimise Pfizeri teise doosiga südamelihase põletiku riski tõttu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. november 2021 kell 20:03Foto: By 總統府 , CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Taiwani haiguste tõrje keskus (CECC) teavitas 10. novembril, et alla 12-aastastele lastele mõeldud koroonavaktsiinide heakskiitmist ei kaaluta enne, kui on lahendatud noorukite teise doosiga vaktsineerimise probleem. Nimelt on teatatud on müokardiidi (südamelihase põletik) ja perikardiidi (südamepauna põletiku) juhtumitest pärast 12-17-aastaste  kaitsepookimist. USA statistika kohaselt on müokardiidi risk noortel pärast teise BNT annuse saamist 10 korda suurem kui pärast esimest annust.

 

Taiwani epideemia juhtimiskeskuse (CECC) juht Chen Shih-chung ütles, et ekspertide nõukogu on otsustanud peatada Pfizer-BioNTechi (BNT) vaktsiini teise doosi manustamise 12–17-aastastele lastele, kuna see võib suurendada müokardiidi ehk südamelihasepõletiku riski.

 

Südamelihase põletiku risk pärast teist annust 10 korda suurem?

Teatatud on müokardiidi ja perikardiidi (südamepauna põletiku) juhtumitest pärast laste kaitsepookimist. USA statistika kohaselt on müokardiidi risk noortel pärast teise BNT annuse saamist 10 korda suurem kui pärast esimest annust.

Mõned riigid on kohandanud oma eeskirju COVID-19 vaktsiinide manustamiseks noorukitele. Näiteks Hongkong vaktsineerib 12–17-aastaseid noorukeid kahe BNT annuse asemel ühega ja ka Ühendkuningriigis soovitatakse 12–18-aastastele lastele CNA uudistekanali teatel ainult ühte süsti.

Chen ütles, et Terviseministeerium ja nõukoda on otsustanud peatada kaheks nädalaks teise BNT doosi manustamise sellele vanuserühmale ja enne lõpliku otsuse tegemist, kas jätkata teise süstiga, uuritakse praegu 17 müokardiidi juhtumit noorukite seas.

1,1 miljonist 12–17-aastasest inimesest, kes on saanud Taiwanis esimese Pfizer-BioNTechi vaktsiiniannuse, on teatatud 17 müokardiidi või perikardiidi juhtudest. Neliteist patsienti olid mehed ja kolm naised.

Kas koroonavaktsiinid kiidetakse heaks ka lastele vanuses 5–11, selle kohta ütles Chen, et seda küsimust ei arutata enne, kui on lahendatud 12–17-aastaste laste teise doosiga vaktsineerimise küsimus.

Praegu vaktsineeritakse 12–17-aastaseid lapsi hoogsalt kahe doosiga kogu maailmas, välja arvatud Hongkongis ja Ühendkuningriigis.

 

Laste vaktsiinile on lisatud südameinfarkti ravimit?

Euroopa Ravimiamet on andnud samas loa 5–11-aastaste laste vaktsineerimiseks, kusjuures sarnaselt vanema vanuserühmaga saaksid ka 5–11-aastased kaks süsti õlavarde. Kahe süsti vahe oleks kolm nädalat. Ehk Euroopa ravimiamet on otsustanud, et Pfizer-BioNTechi kasulikkus kaalub üle sellega kaasnevad riskid.

Vanglaplaneet vahendas 18. novembril aga uudist, et Pfizer lisas oma COVID-19 vaktsiini lastele mõeldud versioonile salajast südameinfarkti ravimit, trometamiini (Tris) ehk kemikaali, mis vähendab vere happesust ja stabiliseerib inimesi, kes on üle elanud südameataki.

“Selle preparaadi iga annus sisaldab 10 μg (mikrogrammi) nukleosiidiga modifitseeritud informatsiooni-RNA-d (mRNA), mis kodeerib SARS-CoV-2 viiruse pinnal olevat ogavalku, mis on formuleeritud lipiidosakestena ja tarnitakse külmutatud suspensioonina mitmeannuselistes viaalides,“ selgitatakse dokumendi “vaktsiini koostise” leheküljel.

“Parema stabiilsusprofiiliga vaktsiini pakkumiseks on 5–11-aastastele lastele manustamiseks mõeldud Pfizer-BioNTech COVID-19 vaktsiinis kasutatud trometamiini (Tris) puhvrit fosfaatpuhverdatud soolalahuse (PBS) asemel, mida kasutati eelmises versioonis ja ei sisalda naatriumkloriidi ning kaaliumkloriidi.”

Dokumendi kohaselt tuleb seda “uut preparaati” hoida teistsugusel temperatuuril kui täiskasvanutele mõeldud vaktsiini versiooni, jagas Vanglaplaneet Natural Newsi uudist.

Juba oktoobri lõpus andis USA toidu- ja ravimiameti (FDA) ekspertkogu heakskiidu Pfizeri vaktsiini manustamiseks 5–11-aastastele lastele, kirjutas ERR. Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimetsa sõnul kiitis sõltumatu ekspertkomisjon Pfizeri vaktsiini kasutamise 5–11-aastastel lastel heaks ülekaalukalt: komisjonis hääletas loa poolt 17 liiget, erapooletult üks ja vastu mitte keegi.

Selle heakskiidu aluseks oli 4600 lapse uuring. Maimetsa sõnul on aga tegu siiski üsna väikese laste arvuga ja kõrvalmõjude ilmnemiseks peaks ära vaktsineerima 100 000–200 000 last.

 

Allikas: taiwannews

Vaata ka: focustaiwan.tw

Ülejäänud lingid tekstis sees

 

Tõlkis Indrek Himma

 

Foto: Wikimedia CommonsKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt