Türgi koalitsioonipoliitikud on endiselt eitusfaasis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. juuni 2013 kell 18:10Türgi valitsus palus teisipäeval vabandust inimestelt, kes said viga politsei ja meeleavaldajate vahel viiendat päeva jätkuvates kokkupõrgetes. Vabanduses ei viidanud siiski mitte miski tegelikele probleemidele ega massimeeleavalduste ulatusele. Asepeaminister Bülent Arınç süüdistas oma avalduses Gezi pargis meelt avaldanute peal pisargaasi kasutanud politseinikke ning ütles: “Vabandan nende ees, kellele sai nende keskkonnatundlikkuse tõttu osaks vägivald”.

 

Arınç kutsus üles ka valitsusvastaseid protestijaid meeleavaldusi viivimatatult lõpetama. “Ootame, et ametiühingud, erakonnad ja kõik, kes Türgit armastavad ja meie riigist hoolivad, teevad seda juba täna,” ütles asepeaminister teleesinemises.

Peaminister Recep Tayyip Erdoğan, kelle tagasiastumist paljud meeleavaldajad nõuavad, läks eile neljapäevasele visiidile Aafrikasse. Eile kõneles ta Moroccost, öeldes, et Türgi sündmustel pole midagi tegemist puude mahavõtmise või pargi ümberkujundamisega vaid kõige taga on need, kes kaotasid eelmistel valimistel.

Ka ei nõustu ta tunnistama olukorra tõsidust, vaid toonitas, et demonstratsioonid ei toimunud igas linnas. “Olukord on nüüd rahulikum ning inimestele hakkab aru pähe tulema. Enne, kui ma Türki tagasi jõuan, valitseb seal juba rahu.”

Vaatamata peaministri pimedale optimismile toimusid esmaspäeval protestid täie hooga. Türgi meedikute liidu hinnangul sai pühapäeva ja esmaspäeva jooksul üle Türgi viga üle 3000 meeleavaldaja, neist 26 tõsiselt. Kirde-Türgis sai esmaspäeva õhtul tulirelva tõttu surma ka 22-aastane mees, kelle laskjat pole aga kindlaks suudetud teha. Samuti on kinnitatud ühe 20-aastase meeleavaldaja hukkumine ning hulgaliselt on laekunud teateid ühe inimõigusaktivisti ajusurma-seisundist.

Täna teatas aga kahepäevase streigi algusest 240 000 avaliku sektori töötajat koondav ametiühing, kes protesteerib samuti peaministri partei “fašismi” vastu, mis tähendab, et inimesed ei kao tänavatelt mitte kuskile ja pole tõenäoline, et neljapäeva Türki naastes leiab peaminister taltunud inimesed.

 

 

 

 

Allikad: BNS, Euronews, Aljazeera, CNN

Fotod: facebook.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt