Erdoğan näeb rahvas vaid märatsejaid ja terroriste

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. juuni 2013 kell 18:15Türgi peaminister  Recep Tayyip Erdoğan ütles neljapäeval, et üle riigi levinud valitsusvastastest meeleavaldustest võtavad osa “terroriorganisatsioonid”, ja keeldus tühistamast Istanbuli arendusprojekti, millest rahutused alguse said. Varem on ta nimetanud üle kogu Türgi meelt avaldavaid inimesi ‘çapulcu’, mis tähendab tõlkes rüüstajat ja paljud türklased on selle nime omaks võtnud ja kannavad uhkusega. Kuulsused ja tuntud intellektuaalid on üles pannud pilte, kus hoiavad silte kirjaga “Mina olen rüüstaja”.

 

Telegrami Türgi sõbrad kirjeldavad, et just huumor on see, mille abil paljud meeleavaldajad oma võitlusvaimu säilitavad, sest olukord on kõikide jaoks nii uskumatuks ja jaburaks läinud. Sotsiaalmeedias liigub tohutul hulgal pilte ja videoid, mis on kõik loodud situatsiooni absurduse kirjeldamiseks, sest kuidas muud moodi saab kirjeldada seda, et nädal aega kestnud meeleavaldustel on tänavatel sajad tuhanded inimesed, kuid peaminister räägib terroristidest ning keeldub Gezi pargi detailplaneeringut muutmast.

 

Gezi pargi rüüstajad – kuidas näeb meeleavaldajaid peaminister; kuidas valitsus; kuidas kohalik meedia (kes lasi rahutuste puhkemisel eetrisse loodusfilme); kuidas välismeedia; mida ma ise ette kujutan, et ma teen ja mida ma tegelikult teen.

 

 

Peaministri tänane avaldus

Peaministri sõnul on meeleavaldustel vahistatute hulgas seitse välismaalast. “Protestijate hulgas on äärmuslasi, mõned neist on seotud terrorismiga,” ütles Põhja-Aafrikas ringreisil viibiv Erdoğan Tunises ajakirjanikele. Protestide keskmes Istanbuli Taksimi väljakul olid “terroriorganisatsiooni liikmed”.

Peaminister ei täpsustanud vahistatud välismaalaste rahvust ega seda, kus nad kinni peeti. Ta lisas, et välismaalaste protestides osalemise asjus on algatatud juurdlus.

Möödunud reedest alates on tuhanded türklased avaldanud meelt Erdoğani islamijuurtega Õigluse ja Arengu Partei (AKP) konservatiivse poliitika vastu ja juba nõutakse ka peaministri tagasiastumist. Rahutused said alguse politsei ülemäärasest jõukasutusest rahulike meeleavaldajate kallal, kes protestisid Istanbuli Gezi parki kavandatava ostukeskuse vastu. Istanbulist üle riigi levinud rahutustes on surma saanud kolm inimest.

Erdoğan, kes on protestijad varem ekstremistideks nimetanud, kinnitas neljapäeval, et rahutused ei sunni valitsust arendusprojektist loobuma. “See projekt austab ajalugu, kultuuri ja keskkonda. Meie kaitseme enamuse õigusi ja säilitame Istanbuli ilu,” ütles peaminister, kelle sõnul ei saa keskkonnaaktiviste rahutustega seostada.

 

Vaata ka videot “terroristidest”:

 

Allikad: BNS, Telegram

Foto: Ankaras, viis minutit enne brutaalse politseirünnaku algust – facebook.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt