Türgi politsei kasutas taas protestijate vastu pisargaasi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. juuni 2013 kell 11:27



 

Türgi politsei kasutas laupäeva õhtul taas Istanbulis Taksimi väljakul ja Gezi pargis protestijate vastu pisargaasi ja veekahureid, teatasid tunnistajad ja kohalik meedia. Politsei ajas sajad protestijad kõigepealt minema Taksimi väljakult ja puhastas seejärel ka kõrvalasuvas Gezi pargis püstitatud meeleavaldajate telklinnaku, vahendas BNS.

 

“Nad võtsid meie gaasimaskid ja telgid. kuid me ei kavatse alistuda. See pole siin kaugeltki läbi, me oleme väga vihased. Maailm on nüüd näinud, et üheskoos me saame Tayyipi vastu,” rääkis 39-aastane Mey Elbi.

Rünnaku järel taganes osa meeleavaldajatest lähedalasuvasse hotelli, mida on tugipunktina ka varem kasutanud. Inimõigusorganisatsiooni Amnesty International Türgi osakonna esindaja sõnul on politsei üritanud hotelli tungida ja sinna pisargaasi lasta.

Meeleavaldajad on omakorda asunud tänavatele püstitama barrikaade, et takistada politseinike ligipääsu Taksimi väljakule. Tõkete ehitamisel on kasutatud raudaedu, tänavakive ja reklaamplakateid. Tänavatel on mitmel pool süüdatud lõkked.

Türgi peaminister Recep Tayyip Erdoğan ähvardas varem päeval kasutada jõudu Taksimi väljaku vabastamiseks, kui meeleavaldajat sealt ei lahku.

Peaminister ütles oma erakonna Õigluse ja Arengu partei (AKP) toetajatele, et pühapäeval ootab neid Ankaras ees kampaaniaüritus.

Ühtlasi hoiatas Erdoğan meeleavaldajaid, kes on keeldunud Istanbuli Taksimi väljakult lahkumast. “Ma ütlen selgelt välja: vabastage Taksim. Juhul kui te sealt ei lahku, teavad julgeolekujõud, kuidas seda vabastada,” lausus valitsusjuht.

Meeleavaldajad keeldusid laupäeval lahkumast Istanbuli Gezi pargist hoolimata peaminister Recep Tayyip Erdoğani järeleandmisest peatada pargi ümberehitusprojekt.

“Jätkame vastupanu meie riigis aset leidvale ebaõiglusele,” teatas protestijaid esindav Taksimi Solidaarsuse rühmitus pärast kogu öö kestnud arutelu.

Peaminister Erdoğan nõustus reedel peatama kaks nädalat rahutuste keskmeks olnud Gezi pargi ümberehitusprojekti. Peaministri otsus on esimene tegelik samm islamijuurtega valitsusele tõsiseks probleemiks kujunema hakanud vastasseisu lahendamise suunas.

Rahutused said alguse 31. mail keskkonnakaitsjate soovist päästa Gezi pargi 600 puud, mis jäänuks jalgu seal taastada otsustatud Osmanite-aegsetele sõjaväekasarmutele. Meeleavalduse jõhker mahasurumine tõi tänavatele tuhanded protestijad ja rahutused levisid üle riigi. Protestijate viha oli suunatud eeskätt peaministri ja tema Õigluse ja Arengu Partei (AKP) vastu.

Kriitikute sõnul on 2002. aastast võimul olnud AKP näidanud üles süvenevaid autoritaarsuse ilminguid ja hakanud oma konservatiivseid vaateid ilmalikule riigile peale suruma.

Avaliku sektori ametiühingute keskliit teatas, et alustab esmaspäeval streiki, liitu kuulub 240 000 inimest. Rahutustes on saanud surma neli inimest ja vigastada umbes 7500 demonstranti.

 

Allikad: BNS, World Riots 24/h

Foto: World Riots 24/h

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt