Türgis jätkuvad valitsusvastased rahutused

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. juuni 2013 kell 15:59ankara-2Türgis põletasid protestijad osaliselt vägivaldseks muutunud meeleavaldustel täna autokumme ja loopisid ilutulestikurakettidega politseinikke, kes vastasid pisargaasiga, vahendas BNS.

 

Valitsusvastastest meeleavaldustest välja kasvanud rahutused on suurim väljakutse kümme aastat võimul olnud peaminister Recep Tayyip Erdoğanile. Istanbulis tulid tänavaile kümned tuhanded inimesed, lisaks toimusid protestid pealinnas Ankaras, Izmiris ja Adanas. Enamasti rahumeelsetel protestidel nõuti Erdoğani tagasiastumist.

Kohaliku meedia andmeil said Ankaras mitmed inimesed vigastada, kui politseinikud ajasid veekahurite ja pisargaasiga laiali umbes 10 000 inimesest koosnenud rahvahulga. Lääne-Istanbulis töölislinnaosas Gazis puhkesid ägedad kokkupõrked, kus meeleavaldajad loopisid politseinikke süütepudelitega ja mõnitasid neid.

Möödunud nädalast on tuhanded türklased avaldanud meelt Erdoğani ja tema islamijuurtega Õigluse ja Arengu Partei (AKP) vastu. Kriitikute sõnul on 2002. aastast võimul olnud AKP näidanud üles süvenevaid autoritaarsuse ilminguid ja hakanud oma konservatiivseid vaateid ilmalikule riigile peale suruma.

Rahutused said alguse 31. mail politsei ülemäärasest jõukasutusest rahulike meeleavaldajate kallal, kes protestisid Istanbuli Gezi parki kavandatava ostukeskuse vastu. Istanbulist üle riigi levinud rahutustes on surma saanud kolm inimest.

Valitsus kinnitas eile jälle, et märul on kontrolli all, ent juba mõne tunni pärast oli Taksimi väljakul rekordarv protestijaid. Erdoğan sõitis täna Istanbulist Adanasse, kus teda ootasid tuhanded lippe lehvitavad toetajad.

Valitsuse teised liikmed ja president Abdullah Gül on rahutuste puhkemise järel leplikuma hoiaku võtnud. Istanbuli kuberner Hüseyin Avni Mutlu, kes andis algse käsu meeleavaldajate ründamiseks ja rahutused vallandas, esines suhtlusvõrgustikus Twitter vabandusega ja ütles, et sooviks ise Taksimi väljakul demonstrantide seas olla.

“Protsess on valitsuse kontrolli all, see on normaliseerumas ja minemas vastavusse terve mõistusega,” ütles asepeaminister Hüseyin Çelik eile Istanbulis ajakirjanikele. Ta tõrjus kommentaare, et rahutuste tõttu võidakse korraldada ennetähtaegsed valimised. Üritades pingeid leevendada, teatas Istanbuli linnapea Kadir Topbaş eile, et parki ei muudeta kaubanduskeskuseks, kuid Ottomani-aegsete kasarmute ümberehitustööd jätkuvad.

 

Allikad: BNS, RT

Foto: RT.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt