Türgi valitsus kindlustab oma positsiooni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. juuni 2013 kell 15:33



Türgi islamijuurtega valitsus esitab neljapäeval parlamendile ettepaneku muuta seadust, mis annab armeele sõjaliste riigipöörete läbiviimiseks õigusliku aluse. Tegemist on valitsuse järjekordse sammuga aastakümneid Türgi ilmalikkuse tagajaks peetud ja sel ettekäändel ridamisi valitsusi kukutanud sõjaväe võimu piiramiseks. “Eelnõu antakse täna parlamenti,” ütles asepeaminister Bekir Bozdağ televisioonis.

 

Armee sisekoodeksi 35. paragrahv ütleb, et relvajõudude kohus on Türgi riiki hoida ja kaitsta. Kriitikute sõnul on koodeks, mis jõustus 1960. aastal pärast esimest riigipööret, muutnud armee Türgi ilmalikkuse isehakanud valvuriks ja andnud talle õiguse poliitikasse sekkuda.

Bozdağ ütles, et valitsus ei tühista seadust, kuid ei selgitanud, mida sellega tehakse. Kohaliku meedia andmetel muudetakse koodeksit nii, et armee kohustused piirduvad vabariigi kaitsmisega “väliste ohtude eest”. Parlament asub eelnõud menetlema pärast suvevaheaega.

 

Sotsiaalmeedia kontrollimine

Türgi valitsus palus Twitteril avada nende riigis esindus, et firma esindajatega oleks kergem ühendust saada. Peaminister nimetas meeleavalduste ajal sotsiaalmeediat suureks nuhtluseks ning nüüd otsib valitsus võimalusi, kuidas sotsiaalmeediat kontrolli alla saada, et nii laiaulatuslikud meeleavaldused korduda ei saaks.

Täna tehtud avalduses sõnas transpordi- ja kommunikatsiooniminister Binali Yildrim: “Kui infopäring on sisse antud, siis tahame näha kedagi Türgis, kes seda anda suudaks. Vajalik on vahendaja, kellele saame oma muredega pöörduda ning kes saaks vajadusel vea parandada.” Twitterile lähedal seisev isik ütles ajakirjandusele, et praegu pole firmal plaanis Türgis esindust avada.

Varem on Türgi valitsus öelnud, et Twitterist parem koostöö on neil Facebookiga, kuid Facebooki esindajad kinnitasid, et Türgi valitsus pole neil palunud nendega kasutajate andmeid jagada. Küll aga sulgesid nad mõned aktivistide lehed, tuues põhjenduseks, et neil olid ebatõesed profiilid.

 

 

Allikad: BNS, BBC

Foto: launch.co

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt