Uudiseid Soomest: teadlaste sõnul võtab eliit rahvalt usu tulevikku

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. jaanuar 2014 kell 18:43Eliit viib Soomes rahvalt usu tulevikku

Kui uskuda Soome eliiti, siis ollakse sealmail väga kehvas seisus ja eelkõige seetõttu, et rahva vaim on haige ja vaevatud. Nii on alates peaministrist erinevad arvamusliidrid avalikult sarjanud Soomes valitsevat negatiivset õhkkonda, vaimset kannatamatust ja karmistumist, moraalset hämmingut, mis surub alla loovuse, muutmistahte, julguse ja otsustavuse kogu ühiskonnas.

Selliseid seisukohti on omakorda kommenteeritud ühiskonnateadlaste poolt, kui arvamusliidrite isiklikku suhtumist rahvasse, sest uuringud sellist vaimulangust ei kinnitavat ning eliiti ennast on süüdistatud sellisel moel just rahva positiivse tulevikuusu pärssimises.

Allikas: Helsingin Sanomat

 

Helsingi, Espoo ja Vantaa kahekordistasid kümne aastaga kulusid sisseostetud teenustele

Soome pealinnaregiooni linnavalitsused on 2002. ja 2012. aastate kulutusi sisseostetud teenustele võrreldes kümne aastaga kahekordistanud – vastavad summad on 880 miljonit ja 2,2 miljardit eurot. Samal ajal kasvas Soome pealinnaregiooni elanike arv pea 100 000 elaniku võrra ehk veidi alla 10%.

Pooled vastavatest kuludest on seotud sotsiaal- ja terviseteenustega.

Allikas: Helsingin Sanomat

 

Soomes on pisut kasvanud enesetappude arv

Eelmisel aastal sooritati Soomes politsei andmetel 816 enesetappu, mis on 5% rohkem 2012. aastaga võrreldes. Eriti karm kasv on toimunud Põhja-Savos ehk enesetappe lisandus seal eelmisel aastal kolmandiku jagu. Pikemas tagasivaates on toimunud märgatav langus, kuna rekordaastal 1990 sooritati Soomes üle 1500 enesetapu.

Allikas: Helsinki Times

 

Pealinnaregioonis kasvab välismaalaste osalus restoraniäris

Soome pealinnaregioonis kasvav välismaalaste osalus restoraniäris on suures joones jõudnud kolmandikuni. Kui kogu Soomes kuulub välismaalastele viiendik restoranidest, siis Vantaas on vastav osakaal 33%, Helsingis ja Espoos 27%. Vastav kasv tugineb uute etniliste söögikohtade avamisel ja kuna tegemist on väikeste kohtadega, siis käibemahtudes ja töökohtades nende osakaal on märgatavalt väiksem.

Allikas: Helsingin Sanomat

 

Töölkäivad ja lastega keskealised kannatavad Soomes seksinappuse käes

Töölkäivad keskealised kannatavad Soomes seksinappuse käes ja kõige märgatavam on ühete sageduse langus 30–40-aastaste seas. Töölkäivate soomlaste suguaktiivsus on ühete sageduses mõõdetuna langenud viimase tosina aastaga viiendiku võrra. Samas on mõistagi kasvanud eneserahuldamine.

Nähtuse osas murelikud teadlased kutsuvad üles keskustelule antud küsimuses ja pakuvad lahenduseks teadlikult võetud seksipuhkusi ehk regulaarselt laste saatmist vanavanemate juurde endale segamatu intiimaja lisamiseks.

Samal ajal tänaste vanemate sugupõlvede seksielu uuringu järgi õitseb.

Allikad: YLE 1, YLE 2

 

Foto: scyscrapercity.com

 

Toimetas Ain Hinsberg *

*Igal esmaspäeval teeb möödunud nädalal meie naabreid (Läti, Leedu, Soome, Venemaa, Rootsi) enim kõnetanud uudistest kokkuvõtte turismi-teadjamehest läänemereruumi-poliit, EHTE (Eesti Hotelli- ja Turismikõrgkooli) arendus- ja uuringute osakonna juhataja ning õppejõud Ain Hinsberg.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt