Meditatsioon vähendab südameataki ja insuldi riski

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. veebruar 2013 kell 9:12meditation-workplace

Ameerika Südameliidu värske uuring näitab, et regulaarne meditatsioon vähendab südameataki ja insuldi riski 48%. Uuringus osalenud meditatsioonigrupis langesid märkimisväärselt vererõhk ja agressiivsus, samuti vähenes suitsetamine.

 

“Tundub, et transtsendentaalne meditatsioon on meetod, mis paneb tööle keha oma apteegi – keha parandab ja hooldab end ise,” ütles juhtiv uurija dr Robert Schneider, Iowa loodusravi ja haiguste ennetamise instituudi direktor. Dr Schneider lisas, et transtsendentaalne meditatsioon võib vähendada südamehaiguste riski nii tervetel inimestel kui ka nendel, kellel on diagnoositud südamehaigusi.”

Uuringut rahastas USA rahvuslik südame, kopsude ja vereuuringute instituut. Uuringuid meditatsiooni mõjust on tehtud arvukalt, kuid see on siiani tehtuist kõige prestiižsem ja tunnustatum. See tõestab, et kaks korda päevas 20 minutit lihtsalt mõtiskledes veeta võib vähendada äkksurma, südameataki ja insuldi võimalust poole võrra.

 

Transtsendentaalne meditatsioon parandab südame tööd

“Peamine järeldus meie uuringus on see, et lisaks tavalisele arstiabile võib sekkumine keha ja vaimu tehnikaga – transtsendentaalne meditatsioon – avaldada suurt mõju kardiovaskulaarsetele tüsistustele,” ütles Schneider, kes on ühtlasi ka südameliidu ajakirjas Circulation avaldatud uuringu autor.Schneider ja ta kolleegid jälgisid 201 afroameerika meest ja naist, kellel esineb suurem südamehaiguste risk kui valgetel, kuid kellel südametõve diagnoosi tõttu oli ka suurenenud risk infarktiks ja insuldiks. Osalejad jagati gruppidesse, kus üks osa läbis tervisekasvatuse klassi südamesõbraliku dieedi ja kehaliste harjutustega ning teised osalesid transtsendentaalse meditatsiooni programmis.

Transtsendentaalne meditatsioon kujutab endast iseenda sulgemist välismaailma eest ja keskendumist sisemaailma mõtetele. Tehakse ka harjutusi, kuidas jääda pingeolukorras rahulikuks. Kõik osalejad jätkasid oma tavapärast ravikuuri, võttes vajalikke ravimeid.

Pärast umbes viis aastat kestnud järelkontrolli, leidsid teadlased, et meditatsioonigrupis vähenes südameataki, insuldi ja surma risk 48%. Neil langes võrreldes kontrollgrupiga süstoolne vererõhk keskmiselt 4,9 mm/Hg ning ühtlasi täheldati ka vähem stressi ja väiksemat agressiivsust.

 

Eksperdid on skeptilised

Kuigi tulemused on tähelepanuväärsed, oli uuringusse kaasatud siiski suhteliselt vähe osalejaid ja see ei näidanud, kuidas meditatsioon võib vähendada südamehaiguste riski. Intuitiivselt on selge, et stressiga toimetulek võib mõjutada südame tervist paremuse suunas; ärevus ja stress põhjustab vererõhu kõrgenemist, stimuleerides stressihormooni kortisooli.

Kuid paljud eksperdid on transtsendentaalse meditatsiooni väidetava kasu suhtes skeptilised. Minevikus on meditatsioonist tulenevat kasu olnud keeruline teaduslikult uurida, selles on mänginud oma osa ka asjaolu, et uuringus osalejad on olnud valdavalt vabatahtlikud, kes pole erapooletud, soovides näha uuringute õnnestumist. Praktikud on teinud ka põhjalikke ja sisuliselt põhjendamata järeldusi meditatsiooni mõju kohta, mis kujundab südameekspertide ja teadlaste skeptilist suhtumist.

Teadlased täheldasid meditatsiooni mõju kaalule, suitsetamisharjumustele ja toitumisele, mis kõik võivad mõjutada südameataki ja insuldi tõenäosust ning varajast suremist südamehaigustesse. Kuigi tulemused ei vasta otseselt küsimusele, kas meditatsioonist peaks saama tavapärane osa südamehaiguste ravis, võiks see julgustada arste oma patsientidega arutama seda kui ühte võimalust.

 

Allikad: Rise Earth, Social Consciousness

Toimetas Meeli Seermaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt