Monsanto supermais võib EL-ilt rohelise tule saada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. august 2013 kell 19:251328130496-monsanto_cornSaksamaa meedia teatel seisab sügisel Euroopa Komisjonil taas ees otsustamine, kas lubada liitu sisse Monsanto GM-maisi sort SmartStax, mille seemnetesse on lisatud lausa kaheksa geeni. Sort saadi kahe geenmuundatud taime ristamisel ning suudab vastu pidada kahele erinevale umbrohutõrjevahendile ning kuue erineva putuka jaoks mõleldud mürkidele, vahendas täna RT.

 
Monsanto ning tema partner Dow AgroSciences on SmartStaxi proovinud Euroopasse tuua juba viimased viis aastat. Aastal 2010 otsustas Euroopa toiduohutusamet, et maisisort on inimestele, loomadele ja keskkonnale ohutu. Samale järeldusele jõudis ka aasta hiljem lõpetatud uurimus. Ametit on ka kritiseeritud ebapiisavate katsete ning ennatlike järelduste pärast GMO-de testimisel.

Kuid sõltumatute ekspertide pahameelest hoolimata on Euroopa Komisjon evalueerimisprotsessiga edasi läinud, näidates ilmekalt, et põhjalikumate uuringute äraootamise asemel allutakse suurfirmade lobitööle ning ei tunnistata GM-maisi riske.

Juunis kirjutas geenimanipulatsioonidevastane Saksamaa konsultatsioonifirma Testbiotech Euroopa Komisjonile järelpärimise SmartStax maisi kohta ning said vastuse, et sorti on põhjalikult testitud, saanud toiduohutusameti soosiva hinnangu ning turvaline, et siseneda Euroopa turule.

Eksperdid hindavad tõenäoliseks, et Euroopa Komisjon lubabki SmartStaxi EL-i turule. Näiteks Prantsusmaa on juba otsustanud, et nad tahavad Monsanto toodetele n-ö teise võimaluse anda pärast seda, kui üks maisisort kohtu otsusel 2012. aasta märtsis ära keelati.

 

 

Allikad: RT, Zeit Online

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt