Suurbritannia arstid: kuni 300 000 inimest põevad südamehaigusi, mille põhjustas “pandeemiajärgne stressihäire”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. detsember 2021 kell 11:37Kaks Londoni arsti hoiatavad, et Ühendkuningriigis põevad kuni 300 000 inimest pandeemiajärgse stressihäire (Post Pandemic Stress Disorder – PPSD) tõttu südamehaiguste käes. Nad väidavad, et PPSD mõju tõttu võib riigis tõusta kardiovaskulaarsete haiguste esinemissagedus 4,5%, kusjuures kõige suurem risk on 30-45-aastastel.

 

Riikliku tervishoiuteenistuse endine psühholoogiaterapeut ja EASE Wellbeing CIC asutaja Mark Rayner ütles, et Suurbritannias on juba kolmel miljonil inimesel PPSD, mida seostatakse COVID-19 poolt põhjustatud stressi ja ärevusega. 

Ta kardab, et kui juhtumeid varakult ei avastata ega ravita, võib see kaasa tuua haigusjuhtumite, näiteks südame isheemiatõve esinemise järsu tõusu.

Hr Rayner ütles: “PPSD on väga suur probleem. Lisaks haigusseisundile ja selle otsestele probleemidele on kaasuvaks probleemiks selle mõju südame tervisele.

“On laialdaselt tunnustatud, et stressi ja vaimse tervise probleemide leevendamine on kardiovaskulaarsete haiguste (nt südameinfarkt ja insult) ennetamisel ja nendest taastumisel üliolulised. Me räägime kuni 300 000 uuest südameprobleemidega patsiendist.”

Hr Rayner hoiatas, et ilma praegust rahastamist vähemalt kahekordistamata ei suuda riiklik tervishoiuteenistus võidelda “traumade pommiga”, millel võivad olla potentsiaalselt saatuslikud tagajärjed neile, kes kannatavad pikaajalise PPSD all.

Harrow’s asuva Northwick Parki haigla vanem veresoontekirurg Tahir Hussain väitis, et on oma töös märganud märkimisväärset juhtumite tõusu. 

Ta ütles: “Olen oma praktikas näinud trombidega seotud veresoonehaiguste suurt sagenemist. Vastu võetakse palju nooremaid patsiente, kes vajavad kirurgilist ja meditsiinilist sekkumist kui enne pandeemiat. 

“Usun, et paljud neist juhtumitest on PPSD mõjust põhjustatud suurenenud stressi ja ärevuse otsene tagajärg.

“Meil on ka tõendeid selle kohta, et mõned patsiendid on surnud kodus kopsuembooliasse ja müokardiinfarkti. Siin on seos sellega, et paljud inimesed isoleerivad end kodus ilma välismaailmaga kokku puutumata ja surevad ilma vajalikku abi saamata.”

PPSD on pandeemia poolt põhjustatud vaimse tervise seisund. Kuigi seda pole veel ametlikult tunnustatud, arvavad paljud eksperdid, et seda peaks tegema.

Hr Rayner lisas: “Kõik on kuulnud PTSD-st (posttraumaatilisest stressihäirest), kuid meil on vaja hoopis hakata kiiresti uurima PPSD-d.

“Pandeemia ja sellest tulenev sulgemine on avaldanud tohutut mõju kogu rahva vaimsele tervisele.”

Uuringud näitavad, et depressiooni sümptomitega patsientidel on 64% suurem risk haigestuda südame isheemiatõppe ja 59% suurem tõenäosus saada tulevikus kardiovaskulaarseid kõrvaltoimeid, näiteks südameatakk või südame äkksurm.

Ühendkuningriigis on umbes 7,6 miljonit inimest, kellel on südame- või vereringehaigus. Südame- ja vereringehaigused põhjustavad Ühendkuningriigis veerandi kõigist surmajuhtumitest, mis tähendab enam kui 160 000 surmajuhtumit igal aastal.

Huvitav, kas PPSD seletaks osaliselt ka Eesti selleaastast rekordilist liigsuremust? Millegi pärast liigub liigsuremuse lainetus käsikäes ka vaktsineerimisega…

 

Allikas: Evening Standard

 

Tõlkis ja toimetas Teilo T. London

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt