Vaimse tervise häire kui uus normaalsus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. veebruar 2014 kell 18:20



Jon Rappoport on USA ajakirjanik ja kirjanik, kes koos oma arstist naise Laura Thomsoniga on aktiivselt tegevad alternatiivmeedias ning alternatiivmeditsiini edendamisel. Rappoport on õppinud Massachusettsis Amhersti kolledžis filosoofiat, töötanud üle 20 aasta uuriva ajakirjanikuna ja avaldanud mitmeid raamatuid. Alates 2001. aastast koostab ta veebilehte nomorefakenews.com. Rappoport on kirjutanud palju vandenõuteooriate, globaalse eliidi, meditsiinisüsteemi pettuste ja poliitika teemadel. Oma blogis avaldas ta hiljuti arvamusloo sellest, kuidas vaimseid haigusi püütakse kujutada normaalse ühiskonna lahutamatu osana.

 

Rappoport: Vaimuhaigus on uus norm

See strateegia on väga vana. Anna inimestele näide millestki ekstreemsest ning veena neid sel moel aktsepteerima kompromissi. Avalikkusele esitatakse koos arvamustega “vaimse tervise spetsialistidelt“ pilte James Holmesist, Aaron Alexisest, Adam Lanzast (massitulistajate taga olnud inimesed) ning öeldakse: “Vaadake, need on inimesed, kes on korda saatnud kujuteldamatuid kuritegusid, kuid nad kannatasid vaimse tervise häire all ning me peame selles osas midagi ette võtma… Õigupoolest kannatavad pooled ameeriklased mõne vaimse tervise häire all.“

See on vihje, looritatud ähvardus, hirmu esilekutsumine: “Võib-olla mul on vaimse tervise häire ja ma pole sellest isegi teadlik?“ See muudab inimesed manipuleeritavamaks: “Kui sul on vaimse tervise häire, siis saad sa diagnoosi ja ravi, muidu võid teelt kõrvale eksida ja panna toime kohutavaid tegusid. On vastutustundetu ja argpükslik jääda psühhiaatriasüsteemist välja.“

Selliste häirete jaoks on loodud 300 ametlikku silti ning psühhiaater (diiler) määrab sulle suurima rõõmuga mõne neist ning kirjutab alustuseks kohe mõne toksilise ravimi välja. “Proovime Ritalini. Tunned ennast kurvalt selle ravimi tõttu? Ei, see on kliiniline depressioon, võta hoopis Zolofti. Meeleolu kõigub äärmusest äärmusesse? See on bipolaarne häire, võta veidi Valproati…“

 

 

 

Ja sa oled alustanud…

Aga õnneks ei ole sa James Holmes. Seda õnnestus vältida.

Ning kui DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ja USA riiklik terviseinstituut (National Institutes of Health) väidavad, et nad on alustanud uut aju kaardistamise projekti (kõigest 750 triljonit neuronit, mida kaardistada ja selgitada), siis toetad neid. “Lisauuringud ei tee ju mingit kahju, laske käia.“ Isegi idee, et seda infot saab kasutada mõistusekontrolliks, ei kõla väga halvasti. “Loomulikult peame seda kontrollima. Vaadake, mis juhtus Sandy Hookis, kui me seda ei teinud.“

Ja ekstreemsetel juhtudel põhinev reklaam on oma töö teinud. Ärge pöörake tähelepanu sellele, et mitte ühegi vaimse tervise häire diagnoosimiseks ei ole välja töötatud laboratoorset testi. See on lihtsalt ebaoluline viperus. Ning ärge pöörake tähelepanu sellele, et kõik need retsepti põhjal väljastatavad psühhiaatrilised ravimid on toksilised ning mõned neist tegelikult hoopis põhjustavad vägivaldset käitumist (suitsiidi, mõrva).

Sa hakkad nägema rohkem seisukohavõtte selle kohta, mis juhtub, kui haigus “ravimata jätta“. Näiteks: “Me suudame vaimse tervise häireid päris hästi kontrollida. Kuid varajases staadiumis haiguse ravimata jätmine akumuleerub ja areneb millekski palju ohtlikumaks. Me vajame seda, et inimesed suudaks tuvastada haiguste märke ja sümptomeid enda ja teiste puhul (pealekaebajakultuur, mis ei põhine mitte millelgi).“

 

Varajase staadiumi all peetakse silmas beebisid…

Just nii. Aina noorematele lastele diagnoosi panemine on tõusev trend. Kas sa arvasid, et kaheaastane vaatab aknast välja lihtsalt sellepärast, et ta tahab aknast välja vaadata? Mitte tingimata. Tal võib olla kliiniline depressioon ning sel juhul on ta hea kandidaat ravimite jaoks, mis teevad tema neurotransmitteritest munapudru. Kuid see kõik on teaduse huvides ning kindlustab selle, et ta ei saa üles kasvades massimõrvariks.

“Ja väike Jimmy on Paxili peal. Me tunneme, et see on lapsevanemana vastutustundlik tegu. Ta on viimasel ajal kuidagi teistsugune, kuid meie psühhiaater ütleb, et ta teeb edusamme.“ Võite kihla vedada, et Jimmy on teistsugune, kuid saate alles hiljem teada, mida see tegelikult tähendab.

Kuid ära muretse – ole õnnelik. Psühhiaater kinnitab sulle, et veider ravimist põhjustatud käitumine on tegelikult teise vaimse tervise häire spontaanne esilekerkimine. Ning riik seisab vankumatult selle psühhiaatri seljataga. Tere tulemast meditsiinitööstusesse!

 

Allikad: Jon Rappoporti koduleht, Wikipedia

Fotod: newswithviews.com, philosophicaldisquisitions.blogspot.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt