Eestimaa emad esitasid valitsusele ettepanekud laste kaitsmiseks koroonakriisis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. jaanuar 2022 kell 15:42Foto: mõttekoja Facebook

Esmaspäeval, 3. jaanuaril andis kodanikuliikumine Eestimaa Emad peaministri büroole ja valitsusele üle pöördumise, millele alla kirjutanud 1048 inimest esitasid ettepanekud laste vaimse ja füüsilise tervise säästmiseks ja kaitseks jätkuva koroonakriisi ajal. Sama päeva õhtuks oli koos juba 1800 pöördujat, allkirjade kogumine on jätkuvalt avatud veebilehel www.mottekoda.ee

 

Pöördumine on kantud murest laste vaimse tervise pärast, mida on süvendanud koroonapiirangud, meedia fokusseerumine negatiivsusele ja paanikakülvamisele ning samuti vaktsineerimissurve. Ühiskonnas kuhjunud pinged on muutnud Eesti riigi laste enesetappude esinemissageduselt maailma esirinnas olevaks, kuid meie riigi ja rahva jätkuvuse garantiiks on  vaid tasakaalus psüühikaga terved lapsed.

Pöördumisele on juba alla kirjutanud sajad lapsevanemad – nii emad kui isad erinevatelt elualadelt üle Eesti. Allakirjutanute seas on ka elukutselisi arste, kes oma igapäevatöö kogemustest lähtuvalt on veendunud, et vaktsineerimine on tõhus rahvatervise meede, kuid seda vaid juhul, kui selle juures arvestatakse iga patsiendi tervisliku seisundi, organismi tundlikkuse ja eripäradega ning selgitatakse välja riskigrupid.

Pöördumisele allakirjutanud rõhutavad nii ÜRO lapse õiguste konventsiooni kui Eesti lastekaitseseaduse alusprintsiipi, et kõigis lapsi puudutavates ettevõtmistes tuleb esikohale seada lapse huvid. Lähtudes tõdemusest, et lapsed üheski vanuserühmas ei ole täna koroonaviiruse suhtes riskigrupp ning et koroonavaktsiinide teaduslik katsetusperiood pole veel lõppenud, peavad pöördumisele allakirjutanud lubamatuks laste massvaktsineerimist.

Kuna lastekaitseseadused paljudes riikides, sealhulgas ka Eestis, rõhutavad vanemate vastutust oma laste tervise ja heaolu kaitsmisel, kutsutakse Eesti riigiasutusi üles hoolikalt kinni pidama põhimõttest, et iga lapse vaktsineerimise eelduseks on vanema või hooldaja nõusolek. Pöördumine on koostatud, lähtudes ka õiguskantsleri seisukohast, et laste vaktsineerimine peab jääma vabatahtlikuks ja et koolid ei saa kohustada õpilasi end vaktsineerida laskma.

Pöördumisele alla kirjutanud nelja lapse ema, suhteterapeut Anu Hermlin soovib näha koroonavastase võitluse avalikus retoorikas käiguvahetust. “Väikese Eesti jaoks on saatuslikult kurnav jätkata viimase aja hirmutamisel, keelustamisel ja survestamisel põhinevat suhtlust. See soodustab jätkuvalt  ühiskonna erinevate huvirühmade polariseerumist. Peame uuesti õppima dialoogi pidamist ja kaaluma väljaöeldavate sõnadega seonduvat vastutust. Ühine siht hoida ja säästa meie laste nii vaimset kui füüsilist tervist on üldrahvalikult niivõrd oluline, et selle nimel tasub edaspidiseid vastandumisi vältida. Loomulikult on sisulise dialoogivalmiduse taastamisel eeskuju andev roll riigiasutustel ja neid juhtivatel inimestel, kes on ju enamasti ise samuti lapsevanemad,“ rõhutab Anu Hermlin.

 

Pöördumise tekst koos selles sisalduvate ettepanekutega valitsusele laste tervise säästmiseks ja kaitseks on avaldatud Mõttekoja Terve laps – terve ühiskond veebilehel.

Pöördumine saadetakse peaminister Kaja Kallasele ning koopiana ka Riigikogu esimees Jüri Ratasele, töö-ja terviseminister Tanel Kiigele, haridus- ja teadusminister Liina Kersnale, õiguskantsler Ülle Madisele, riigisekretär Taimar Peterkopile, Teadusnõukoja juhile Toivo Maimetsale ja Terviseameti peadirektori asetäitjale Mari-Anne Härmale.

 

Allikas: pressiteade, Mõttekoda Terve laps – terve ühiskond

Foto: mõttekoja Facebook

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt