Toimub veebiprotest nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse muutmise vastu (347 SE)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. märts 2021 kell 9:55Foto: Canva

Vabariigi valitsus on Riigikogule esitanud Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse ning teiste seaduste muutmise eelnõu 347 SE, mis läheb esimesele lugemisele kolmapäeval, 24. märtsil. Paljud nendest muudatustest on otseses vastuolus Eesti Vabariigi põhiseadusega ja sillutavad teed politseiriigi tekkeks, mistõttu on seadusemuudatuse vastu alustatud Facebookis virtuaalne protest.

 

Meeleavaldusel osalemine on lihtne – sellel osalemiseks tuleb sündmuse FB lehel vajutada “GOING” / “OSALEN”, vähem kui 20 tunniga on sellel juba üle 1700 osaleja ning veel 850 inimest on märkinud, et on meeleavaldusest huvitatud. Kokku on meeleavalduse lehte näinud 32 000 inimest.

Virtuaalsest meeleavaldusest, selle sisust ja osalejate arvust teavitatakse ka Riigikogu liikmeid.

Seaduse eelnõu kohaselt (vt § 45 muudatusi) võib Terviseamet COVID-19 tingitud kriisi olukorras kaasata korrakaitseorganeid ehk politseid, kellele soovitakse anda järgmised õigused:
– Küsitleda isikuid ning nõuda nendelt dokumente.
– Kutsuda politseisse ja kohaldada sundtoomist.
– Tuvastada isikusamasus.
– Kohaldada viibimiskeeldu.
– Teostada vallasasjade läbivaatust.
– Siseneda isiku valdustesse.
– Pidada isik kinni ning toimetada teda elu- või viibimiskohta.

Kusjuures kõige eelmärgitu täitmiseks antakse politseile ka õigus kohaldada vahetut sundi. Sisuliselt tähendab see isiku läbiotsimist, tema elukohta tungimist ning seal läbiotsimise korraldamist. Kui isik ei nõustu politsei tegevusega, on politseil õigus kasutada tema vastu ka jõudu.

Sarnased seadusemuudatused on vastu võetud paljudes Euroopa riikides. Möödunud aastal protestisid taanlased päevi parlamendihoone eest, kuna seadusesse sooviti lisada ka sundvaktsineerimise klausel. Tol korral meeleavaldused avaldasid mõju ja sundvaktsineerimine seaduseelnõust eemaldati. Ülejäänud seadus koos politseile antud õigustega siseneda kodanike kodudesse jne võeti vastu ning see jõustus Taanis käesoleva aasta 1. märtsil.

 

Meeleavaldusel osaleda saad SIIN.

Allikad: Facebook, Riigikogu, The Local DK, TLDK 2

Foto: Canva

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt