Avalik pöördumine PPA poole: miks töötab Eesti politsei ridades ka psühhopaate?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. veebruar 2021 kell 19:31Jagan teiega ühte murettekitavat kogemust Eesti politseiga. Esmalt mainin ära, et aastate jooksul on mul olnud Eesti politseiga pigem positiivsed kokkupuuted, sh on mul olnud politseist ka otsest abi. Üldiselt on nii, et kui ma neid ei torgi ja lollusi ei tee, siis nemad ei torgi ka mind – lihtne ja loogiline. Kuid nüüd, mil ühiskonnas on toimunud teadvuse nihe ning alanud on sisuliselt Kolmas Maailmasõda, olen olnud sunnitud politseiga soovitust tihedamini kokku puutuma.

 

Viimase paari kuu jooksul on politseinikud minuga korduvalt tulnud juttu puhuma kaubanduskeskustes, loomulikult maskide ja koroonafenomeni osas. Ülemiste keskuses üks meeldiv politseivormis härrasmees küsis mult, et mida ma arvan maskidest ja miks ma ei kanna maski. Selgitasin talle viisakalt, et minu hinnangul on koroona puhul tegemist ajaloo suurima poliitilise ja meditsiinilise pettusega ning maskid on täiesti ebavajalikud viiruse vastu võitlemisel. Politseinik hakkas naerma ning ütles: “Mina arvan sama”. Vestlesime mitu minutit ja arutasime kaua see pull veel kesta võib. See oli väga meeldiv kogemus.

Mõned nädalad hiljem küsis üks teine patrull mult Stockmanni kaubamajas, et miks mul pole maski. Vaatasin talle otsa ning nägin, et politseinik ise naerab ja tõenäoliselt tundis mu ära. Mulle jäi mulje, et ka tema ei võtnud seda koroonajama kuigi tõsiselt ning ütlesin talle viisakalt, et “mul pole maski vaja”. Ka see oli pigem meeldiv kogemus.

Kuid hiljuti leidis Sikupilli kaubanduskeskuses aset intsident, mida ma ei saa jätta jagamata. Politseinikud tulid minu juurde ja hakkasid küsima, miks mul pole maski. Selgitasin, et isiklikel tervislikel põhjustel ma ei soovi kanda maski.

Selle peale vastas üks politseinik, et maski kandmine on kehtestatud valitsuse määrusega. Vastasin, et see määrus on esiteks ebaseaduslik ning küsisin vastu, et “kas teie jaoks on olemas mingi piir, kust te üle ei astu või lähete te kõigega kaasa?”.

Politseinik: Mida te silmas peate?

Hando: Oletame, kui valitsus teeb määruse, et kõik inimesed, kes ei kanna maski, tuleb arreteerida, siis kas te seda teeksite?Politseinik: Kui määrus seda nõuab, siis jah.

Hando: Oletame, et valitsus käsib kõik inimesed maha lasta, kes ei kanna maski, kas te siis seda teeksite?

Politseinik (hetkeks kõhkleb, aga ütleb siis): Kui määrus seda nõuab, siis jah.

Hando: Aga kui määrus nõuab, et te peate endale kuuli pähe laskma, kas siis teete seda ka?

Politseinik (pisut segaduses, ent vastab lõpuks): Jah!

Olen üritanud pea kaks nädalat saada PPA-lt kommentaari sellele, kuid tulutult. Politsei-ja Piirivalveameti kommunikatsioonijuht Tuuli Härson vastas peale e-maili ja kümmekond kõnet, et ma peaksin pöörduma Põhja Perfektuuri pressiesindaja Kristjan Lukki poole, kellele sai minu kommentaari palve ka edastatud. Hr Lukkile olen helistanud korduvalt juba mitu päeva, kuid telefonile ei vasta keegi.

Seega esitan ma oma küsimused nüüd avalikult:

Kuidas Eesti Politsei kommenteerib seda, et teie politseinikud on nõus maha laskma tavakodanikud ja tagatipuks ka iseeenda, kui valitsuselt peaks selline määrus tulema?

Lisaks: kas Eesti Politsei teeb oma inimestele vaimse tervise kontrolli, enne kui nad tööle värvatakse?

 

Hando Tõnumaa

 

Foto: PPAKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt