
30. aprill 2025 kell 11:18
Foto: Nijwam Swargiary / Unsplash
Euroopa Liidu meediavabadus ja pluralism seisavad silmitsi eksistentsiaalse ohuga, selgub Euroopa Kodanikuvabaduste Liidu (Liberties) koostatud raportist. Raport, mis tugineb 43 inimõiguste organisatsiooni tööle 21 riigis, toob esile, et mitmed EL-i valitsused ründavad ajakirjandusvabadust või nõrgestavad meedia sõltumatust ja regulatsiooni. Probleemiks on see, et vähesed omanikud kontrollivad suurt osa meediast, omandisuhted ei ole läbipaistvad, valitsuse mõju avalikule meediale kasvab ning ajakirjanikke ähvardatakse, kirjutab The Guardian.
Raporti juhtivtoimetaja Jonathan Day sõnul ei ole üllatav, et valitsused, kes püüavad nõrgestada õigusriiki ja demokraatlikke institutsioone, alustavad sageli oma riigi meediamaastiku kontrollimisega. Ta rõhutab, et EL-i meediavabaduse kaitsmise katse, Euroopa Meediavabaduse Akt (EMFA), seisab juba enne täielikku jõustumist silmitsi vastupanuga. Selle tõhus rakendamine võib olla otsustava tähtsusega meediavabaduse säilitamisel mõnes liikmesriigis.
Raport toob eraldi esile meediaomandi liigse kontsentratsiooni probleemid, eriti Horvaatias, Prantsusmaal, Ungaris, Poolas, Madalmaades ja Slovakkias, kus paljud meediaettevõtted kuuluvad vaid mõnele üksikisikule. See ohustab meediavaadete mitmekesisust ja suurendab kallutatud kajastuse riski.
Näiteks Rootsis kuulub Bonnierile tervelt 43 protsenti kõigist Rootsi päevaajalehtedest; samas kui Schibstedile kuulub veel 13 protsenti.
Samuti märgitakse, et Saksamaal, Ungaris, Leedus ja Madalmaades on valitsuskriitilised ajakirjanikud sageli välja jäetud pressikonverentsidelt või teistelt ametlikelt üritustelt.
Kuigi raportis märgitakse, et eestlaste usaldus meedia vastu on EL-i keskmisest suurem, siis tuletame meelde, et ka Eestis ei ole kõik ajakirjanikud valitsuse pressikonverentsile lubatud – näiteks Telegram.ee-le ei ole seni osalemisõigust antud.
Raportis öeldakse, et ka avaliku sektori ametnikud takistavad ajakirjanike tööd, eirates teabenõudeid. Ka sellega oleme Telegram.ee-s kokku puutunud.
Slovakkias on populistlik peaminister Robert Fico katkestanud kogu suhtluse nelja meediaväljaandega, keda süüdistatakse “vaenuliku hoiaku” ilmutamises. Tema valitsus kiitis hiljuti heaks vastuolulise eelnõu, mis muudab avalik-õiguslikku ringhäälingut RTVS. Ungaris on avalik-õiguslik meedia juba “täielikult valitsuse kontrolli all”, mille tulemusena on selle sisu “kallutatud ja ühepoolne, alati kooskõlas valitseva Fideszi partei huvidega”.
Raportis rõhutatakse, et meediavabaduse vähenemine käib käsikäes õigusriigi nõrgenemisega ning et Euroopa demokraatia stabiilsus on ohus, kui meediavabaduse ja pluralismi langustrend jätkub. Kuigi EMFA võib pakkuda mõningast leevendust, sõltub selle mõju suuresti liikmesriikide valitsuste ja ametiasutuste valmisolekust seda tõhusalt rakendada.
Allikad: The Guardian, Liberties, ERR
Toimetas Mariann Joonas
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.