Briti parlament on Süüria sõja vastu, USA endiselt poolt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. august 2013 kell 9:12



 

Briti parlamendi alamkoda hääletas neljapäeva hilisõhtul maha Suurbritannia sõjalise sekkumise Süürias. Mittesiduva eelnõu poolt hääletas 272 ja vastu 285 saadikut. USA loodab aga endiselt moodustada rahvusvahelise koalitsiooni Süüria režiimi karistamiseks keemiarelvarünnaku eest, ütles kaitseminister Chuck Hagel reedel, vahendab BNS.

 

Peaminister David Cameroni sõnul näitas tulemus selgelt, et parlament “ei taha Suurbritannia sõjalist tegevust” Süürias ja “valitsus kavatseb sellele vastavalt talitada”.

Juba kolmapäeva õhtul oli valitsus sunnitud möönma, et liigset kiirustamist pelgavate seadusandjate tugeva surve tõttu ei saa Suurbritannia osaleda õhulöökides Süüriale enne, kui on valminud ÜRO relvaekspertide aruanne läinudnädalase väidetava keemiarelvarünnaku kohta pealinna Damaskuse lähistel.

USA ja teised lääneriigid süüdistavad keemiarünnaku korraldamises Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi ja valmistuvad võimalikuks raketirünnakuks.

Ka Suurbritannia saatis neljapäeval “kaitsemeetmena” oma Küprose baasi Akrotiris kuus hävituslennukit Typhoon, mis kaitseministeeriumi teatel otseses sõjategevuses ei osale. Pärast vastuseisu selgumist suvepuhkuselt naasnud parlamendis kinnitas peaministri büroo, et “Suurbritannia ei osale üheski sõjalises aktsioonis”.

Seitse tundi väldanud väitlus alamkojas paljastas lahkarvamused küsimuses, kas sõjaline löök Assadi vastu mõjuks heidutusena või süvendaks konflikti. Konservatiivist Cameron ütles enne hääletust parlamendiliikmetele, et Suurbritannia ei saa “viimase sajandi ühe kõige võikama keemiarelva kasutamise valguses” istuda käed rüpes. Cameroni sõnul on ta veendunud, et keemiarünnaku korraldas valitsus, kuid puudub “100-protsendine kindlus” ja parlamendiliikmed peavad “andma oma hinnangu”.

Peaminister ei sattunud vastasseisu pelgalt opositsiooniliste leiboristidega, vaid ka oma konservatiivse erakonna liikmetega, kelle arvates tormab Suurbritannia sõtta ootamata ära kindlad tõendid, kas Assad tõepoolest keemiarünnaku korraldas. Maha hääletati ka ka leiboristide ettepanek oodata enne sõjaliste kohustustega sidumist ära “mõjuvad” tõendid.

Briti luureraporti kohaselt kasutati 21. augustil keemiarelva ja rohkem kui 300 inimest said surma, lisades, et selle viis “suure tõenäosusega” ellu Süüria valitsus. See on süüdistusi eitanud, pannes keemiarünnaku ülestõusnute süüks.

Korduvalt tuli arutelu ajal kümne aasta tagune Iraagi sõda. Toonane peaminister Tony Blair sai parlamendilt loa liituda USA sissetungiga toetudes väidetele, et Iraagi diktaatoril Saddam Husseinil on massihävitusrelvad. Väited osutusid valeks, kuid Suurbritannia sõdurid jäid Iraaki aastateks.

Avalik arvamus on tugevalt Suurbritannia uue sõjalise sekkumise vastu: kolmapäevase seisuga toetas seda 25 protsenti, vastu oli 51 protsenti.

 

Hagel: USA püüab endiselt luua Süüria-vastast koalitsiooni

USA loodab endiselt moodustada rahvusvahelise koalitsiooni Süüria režiimi karistamiseks keemiarelvarünnaku eest, ütles kaitseminister Chuck Hagel reedel. “Meie sihiks on jätkata püüdlusi üheskoos tegutseva rahvusvahelise koalitsiooni moodustamiseks,” ütles Hagel Filipiinide pealinnas Manilas ajakirjanikele.

Hageli sõnul jätkab president Barack Obama administratsioon konsultatsioone liitlastega, et saada selgust möödunudnädalase keemiarelvarünnaku faktides ja kaaluda võimalikke vastusamme.

“Mulle teadaolevalt on vähe neid valitsusi, kes ei ole häälekalt tauninud keemiarelvade kasutamist süütute inimeste vastu,” märkis ta. Vastates küsimusele, kas Süüria saaks kuidagi võimalikku endavastast sõjalist aktsiooni ära hoida, ütles Hagel: “Minu hinnangul ei ole [Süüria presidendi Bashar al-] Assadi režiimi seisukoht viimasel ajal muutunud üheski küsimuses. Ma tegutsen kujunenud reaalsust arvestades ega tegele hüpoteetiliste olukordadega,” rääkis ta.

Kaitseministri sõnul ootab valitsus ka kongressi liikmete seisukohti selle kohta, kuidas Ühendriigid peaksid Süüria valitsust keemiarelvade kasutamise eest karistama. Ta lisas, et valitsuse ja seadusandjate konsultatsioonide eesmärk ei ole “kedagi milleski veenda”, vaid anda neile uusimat infot ja kuulata ära nende seisukohad.

Aasias ringreisil viibiv Hagel naaseb Washingtoni hiljem reedel.

 

 

Allikad: BNS, Wall Street Journal

Loe lisaks: Reuters, BBC

Foto: universal-party.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt