Kliimapaanika fenomenist läbi skeptiku silmade

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. oktoober 2019 kell 12:11



Sa kindlasti tead seda tunnet, et tahad nautida suve, aga kurat võtaks, vihma sajab – inimeste tekitatud kliimamuutus on selle taga!

 

Või siis nagu näiteks praegu, oktoobris, vaatad õue: puulehed on kaunilt oranžiks läinud, kõik on nagu hästi, aga miskit häirib… Sa ei saa aru, mis see on, sa ei oska seda kirjeldada, aga tunned, et see on kõikjal… See on inimese tekitatud kliimamuutus!

Samuti on ka jäämäed sulamas ja vaesed jääkarud on ulpivatel jääpankadel lõksus. Oled sa ise kunagi näinud mõnda jäämäge? Kas oled kunagi mõelnud sellise variandi peale, et ehk pole jäämägesid üldse olemas? Miks sa arvad, et nad olemas on? Sest Titanic sõitis jäämäe otsa?

Oled sa kindel, et Titanic oli päriselt olemas? Ja mis asi on üldse jäämägi?

 

Lugu on umbes järgmine: jäämägi on tohutu jääkamakas, millest enamik ulbib vee all, meie näeme ainult selle jäämäe tippu, nagu öeldakse. Kas sa oled pannud jääkuubiku veeklaasi? Mis sellega juhtub?

See ulbib ja sulab peagi ära. Sest vesi, milles see jäätükk või jäämägi ulbib, on soojem kui jää ise. Kuidas see vaene jäämägi seal „ellu jääma peaks“? Nad väidavad, et põhja- või lõunanaba piirkonnast lahti rebinud jäämägi ujub sadu kui mitte tuhandeid kilomeetreid mööda ookeane. Ja mis peamine, ookean on soolane, jäämägi mitte.

Mida pritsitakse talvel tänavatele, et jää ära sulaks?

Soola.

Vaene jäämägi ei peaks kaua vastu.

 

Kliimapaanika tekitaja:

Vaata, see õhk, mida sa välja hingad, on ohtlik, sa peaksid maksma iga kuu 5 eurot, et sinu CO2 (süsihappegaas) meie planeedile liiga ei teeks!

Ainuüksi sel põhjusel, et sa siia sündinud oled, on maailm ülerahvastatud. Meil saab nafta ja vesi otsa, liigid surevad välja ja pealegi on sinu CO2 meie planeedile kahjulik!

 

Skeptik:

Oled sa kindel, et maailm on ülerahvastatud? Mis tõendeid sul on?

Oled sa kindel, et maailma rahvaarv on kusagil 7–8 miljardi kanti?

Kui mina väike olin, siis öeldi, et see arv on kusagil 5 miljardi kanti.

Mis tõestusi sul on, et nafta või vesi saavad otsa?

Mis liigid välja surid?

Mis tõestusi sul on, et minu CO2 on planeedile kahjulik?

Oled sa kindel, et see koht, kus me oleme, on üldse planeet?

Kas sa oled kuulnud, et 2000 teadlast kirjutasid alla mingile kliimasoojenemise aktile või ühisavaldusele? Ei, ei… tegelikult oli 8000 teadlast. Või hoopis 12 000 teadlast…

Millest sa räägid? Kus need teadlased on? Millele nad alla kirjutasid? Kas sa ise lugesid seda, millele nad alla kirjutasid?

Kust sa tead, et kliimamuutus on bullshit?

Enamik inimesi on surmkindlad, et jäämäed, mida keegi kunagi näinud pole, on praegu sulamas ja sellepärast on veetase tõusnud. Aga kui ma olin laps, siis oli veetase Pirita rannas täpselt samasugune nagu täna.

Oi, aga me teame, et veetase on 2 mm tõusnud.

Kust sa seda tead?

Meil on satelliitide info.

Isegi siis, kui ma veel uskusin, et satelliidid on päriselt olemas, tundus see argument juba naeruväärne. Ja kui sul on andmeid, et veetase on tõusnud 2 mm ning selle põhjal tuletad, et tulevikus on see tase veel kõrgem, siis see on minu jaoks jabur argument. Kust sa tead, et tulevikus see tase näiteks madalam pole?

Kui sa usud, et globaalne soojenemine on päris, siis oled sa programmeeritud põhjendama igapäevaseid nähtusi globaalse soojenemisega. Näiteks kui sa märkad, et sel aastal ei tulnud sul taimed peenral üles, siis selle põhjustas globaalne soojenemine. Inimene hakkab enda jaoks leidma füüsilisi asitõendeid. Aga ta ei pruugi enam mõelda, et ehk olid seemned vanad või ehk sõi lind seemned ära või ehk vajab muld väljavahetamist… Ja see inimene ei valeta, et tal on asitõendid, vaid see on tema reaalne uskumus.

Kokkuvõttes on asi nii, et kui inimesed ei tarbiks massimeediat, siis ei käiks nende mõtetest isegi läbi idee globaalsest kliimasoojenemisest, veel vähem inimese tekitatud kliimasoojenemisest. Kas sa tead, et 1970ndatel tegid teadlased, poliitikud ja ajakirjanikud paanikat, et inimene on tekitanud globaalse kliimajahenemise?

Foto: imdb.com

Kas sa tead, et üks multimiljonärist kliimaärimees teatas 13 aastat tagasi oma dokfilmis „Ebamugav tõde“, et meil on jäänud aega veel ainult kümmekond aastat, kui me ei peata inimese tekitatud kliimasoojenemist? Selle mehe nimi on Al Gore ja nüüd ennustatakse, et temast saab esimene kliimamiljardär.

Tim Flannery oli Austraalia Kliimakomisjoni esimees, kes kirjutas raamatu „Ilmategijad“ („The Weather Makers“) (2005), milles ta kirjeldab, et kliimamuutus tapab meid kõiki. Seda raamatut peetakse Al Gore’i „Ebamugava tõe“ eelkäijaks. Lisaks on tal au olla Gore’i inspireerija.

Tim Flannery. Foto: ekraanikuva

Aga nali on selles, et Flannery ei ole kliimateadlane. Oma raamatus kirjutab ta, et ta ei ole kliimateadlane, vaid ekspertteadlane valdkonnas, mis on lähedalt seotud maa atmosfääriga. Teate, kes ta on? Paleontoloog.

Paleontoloog on see, kes uurib dinosauruseid. Kas sa endiselt usud, et dinosaurused kunagi eksisteerisid?

Siin on selgitav artikkel dinosauruste pettusest.

Seega, paleontoloog, kes saab paarsada tonni aastas palka, pole kliimateadlane, aga ta on kivide ekspert, ja neid kive järjestatakse nii, et nad moodustaksid füüsiliselt võimatud olendid.

Selline pseudoteadlane hirmutab masse, et me kõik sureme peagi ära. Ja need massid maksavad talle raha ja valivad ta valitsusse, et ta veel rohkem raha saaks.

Seega, kes siin see bad guy on? : )

 

Aga kas teadlased siis valetavad kõik?

Kõik kindlasti mitte, väga suur arv teadlasi on avalikult öelnud, et inimese tekitatud kliimamuutus on pettus. Enam kui 500 teadlast ja kliimaasjatundjat on esitanud ÜRO-le ettepaneku korraldada kliimamuutuste teemal tõeline ja avatud debatt.

Deklaratsioonis kirjutatakse:

„Kliimateadus peaks olema vähem poliitiline ja kliimapoliitika peaks olema rohkem teaduslik. Teadlased peaksid tegelema kliimasoojenemisega seotud küsimuste ja liialdustega avalikult.

On vaja, et avalikkus suhtuks lugupidamisega teaduslikku ja majanduslikku tegelikkusesse ega tormaks kaasa iga populaarse hetketrendiga.“

Kliimapettusest räägivad paljud, kuid me teame ajaloost, et näiteks Al Gore on hakanud teadlasi üles ostma. Miljardeid dollareid aastas pannakse magama kliimasoojenemise uuringutesse, ja seda raha saavad kasutada ainult need teadlased, kes pooldavad inimese põhjustatud kliimasoojenemise teooriat – käima on pandud tohutu globaalse kliimasoojenemise tööstus.

Kui sina oled noor teadlane, kes on käinud koolis 15 aastat, oled saanud oma doktorikraadi, su õppelaenu jääk ulatub kümnetesse kuni sadadesse tuhandetesse, sul on noor pere ja kodulaen, sa oled klimatoloog või meteoroloog või midagi sarnast, siis sinu ainus viis elamisega toime tulla on toetada inimese põhjustatud kliimamuutuse teooriat. Lihtsaim viis selleks on veenda iseennast, et see teooria vastab tõele. Naljakas on märgata, et paljud teadlased, kes on pensionile jäänud, on hakanud selles teoorias nüüd kahtlema, kui nad riigilt enam niipalju raha ei saa.

 

Emotsioonide lisamiseks kaasatakse lapsi

Täiskasvanuid on raskem valedes veenda, seega on nad võtnud sihikule lapsed, keda kasutatakse lihtsalt ära. Nad suutsid viia miljonid lapsed üle maailma koolidest välja tänavatele – see oli osa nende massipropaganda kampaaniast.

Inimese põhjustatud kliimasoojenemise teooria reklaamnäoks on pandud üks Rootsist pärit koolitüdruk, kes ilmselgelt peaks aega veetma eakaaslastega mängides, mitte rääkima asjadest, millest ta aru ei saa.

 

Lapsi on ka varem propaganda nimel ära kasutatud ja erinevate meetoditega hirmutatud, näiteks külma sõja ajal hirmutati nii lääne- kui ka idabloki noori potentsiaalse tuumasõjaga. Mõlemal pool ookeani tehti koolides tuumarünnaku evakueerimise õppusi, kui kõlaritest lasti paanikahäiret ja teatati, et vaenlane ründab tuumasõjaga ning lastel kästi pugeda laua alla. Nagu see midagi muudaks, kui päriselt tuumasõda valla pääseks.

Kogu selle jutu point on aga selles, et hirmul olev inimene ei suuda ratsionaalselt mõelda ja nõnda on temaga lihtsam manipuleerida. Seetõttu usub enamik inimesi üle maailma, et tuumarelvad on olemas. Kõige jaburam on asjaolu, et need samad inimesed usuvad lisaks ka seda, et neil on õigus valida endale liidrid, kes omakorda saavad otsustada, millal tuumasõda alustada…

Soovitan tutvuda tuumarelvade pettusega, juhul kui sa seda veel teinud pole.

Muide, need samad inimesed (teadlased, poliitikud ja ajakirjanikud), kes tekitavad kliimapaanikat, usuvad, et terroristid lennutasid lennukid kaksiktornidesse.

Ja kuigi enamik inimesi ei usu neid lugusid terroristidest, kes pilvelõhkujaid hävitavad, usuvad nad siiski kõike muud jama, mida meedias kuulda saab. Seda põhjusel, et meedia tarbimise tulemusel on inimene ära hirmutatud ega suuda enam ratsionaalselt mõelda. Ma ei tee nalja, kui ütlen, et meie seas elab inimesi, kes tõsimeeli usuvad, et aastaks 2030 on enamik inimesi välja surnud kliimamuutuse pärast.

Kahjuks või õnneks kipun ma arvama, et nende inimeste jaoks, kes seda jama tõsimeeli usuvad, ongi rong läinud. Ma olen üpris kindel, et sõltumata sellest, mida nendele inimestele öelda, jäävad nad surmkindlaks, et aastaks 2030 on maailm otsa lõppenud. Ja nad teevad ükskõik mida, et sellest uskumusest kinni hoida. Nad on nõus isegi võitlema selle uskumuse nimel.

Ning selles pole otseselt midagi halba, nii lihtsalt on. Inimestele meeldivad lood, ja mida põnevam ning intrigeerivam üks lugu on, seda rohkem on sellel fänne.

Geniaalsel kombel on suudetud inimese põhjustatud kliimamuutus integreerida ka Kuu peal käimise muinasjutu sisse. Nad nüüd ütlevad, et inimesed (siin kontekstis astronotid) põhjustasid kliima soojenemise ka Kuu peal.

 

Kokkuvõtteks

Massid usuvad, et inimene on põhjustanud Maa soojenemise, mille tõttu veetase tõuseb, jäämäed sulavad ja õhus on rohkem CO2 – see kõik on tüng.

Ma käisin suvel ühes lahedas muinasjutu-muuseumis ja mängutoas nimega Jääaja keskus, paar mõnusat jäädvustust sellest peost:

Muide, ajalehe Sakala arhiivist saab lugeda, et sadakond aastat tagasi mõõdeti Eestis sooja 40 kraadi varjus ja 50 kraadi päikese käes.

Uudis Võru Teatajas:

Loe lisaks ajalehest Sakala, 28.07.1932: https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=sakalaew19320728.2.37

PS! Sakala sedastab, et kuumalaine on kogu Ida-Euroopas ja samuti kirjutatakse seal, et „tänavune suvi oma põua ja kuumuse poolest on umbes sarnane 1914. aasta suvele“.

 

Kas kliima saab muutuda näiteks tsükliliselt ja/või päikese tõttu? Ma olen avatud sellele versioonile. Kas inimene saab põhjustada kliimamuutuse? Ma olen avatud ka sellele versioonile, kuid ma pole näinud selle kohta mitte ühtegi tõestust ja mitte keegi teine samuti mitte.

 

Hando Tõnumaa

 

Allikad: lingid artikli sees

Fotod: The Economist, Shutterstock, ekraanikuvad

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt