Telegrami Podcast #88: Epistemoloogia, muinasjutud ja tuumapomm (külas John Le Bon)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. märts 2024 kell 13:30



Mariann Joonas, John Le Bon ja Hando Tõnumaa. Foto: Telegram.ee + Canva.com

Seekordne podcast Austraalia uurija John Le Boniga, mis sai salvestatud novembris 2023, kui ta väisas Tallinnat Telegrami konverentsi “Tuleviku Foorum” raames, on filosoofilisemat laadi. Räägime muu hulgas JLB Redditi leheküljest conspiracy NOPOL ehk poliitikavaba vandenõu Redditist, kus on üle 60 000 jälgija. Ja jutustame teemadel: Mis on epistemoloogia? Miks õpetavad koolid 12 aastat mingeid mudeleid, mis pole reaalsus, kuid ei õpetata seda, mis on õppimine ja ei julgusta mõtlema selle üle, mis on teadmised. Mida tähendab midagi teada? Mis on objektiivne reaalsus?

PS. Kuula/vaata ka samal päeval salvestatud eelmist podcasti Johniga: “Mis on NPC-teooria?”.

 

Käesolevas podcastis tuleb juttu ka sellest, et:

  • miks JLB ei usu, et aatomid on olemas;
  • mis vahe on reaalsusel ja mudelil;
  • miks inimesed usuvad muinasjutte tuumarelvadest;
  • miks isegi näiliselt ärkvel inimesed ei suuda tutvuda ideega sellest, et tuumarelvi pole päriselt olemas;
  • jne

Le Bon on välja töötanud epistemoloogilise raamistiku, mida ta kirjeldab kui “tõelist skeptitsismi”, mille kohaselt hinnatakse ümber isegi kõige fundamentaalsemaid “tõdesid”, mida enamik inimesi üldiselt enesestmõistetavaks peavad. Seda siis empiirilisel ja loogilisel alusel ning ühtki uurimisvaldkonda ei peeta tabuks. Selles raamistikus on kesksel kohal kontseptsioon “esmaallika uurimismetoodika”, mille kohta saad lugeda siit. Selgub, et väga vähe sellest, mida kool, televisioon ja ühiskond laiemalt on meid uskuma pannud, põhineb algallikatel, empirismil või loogikal…

JLB lõpetas 2011. aastal Monashi ülikoolis (Melbourne’is) kunstide bakalaureusekraadi filosoofia erialal, kusjuures kõrvalerialaks oli hiina keel. Omal käel on ta põhjalikult tudeerinud ka reaalteadusi ning enne vabakutseliseks uurijaks hakkamist töötas ta näiteks eduka kindlustusagendina (mille käigus ta avastaski esimesed inimestele peale surutud valed).

Igasse teemasse süveneb John põhjalikult ja võib kuude viisi teadusuuringutes, raamatutes ja isegi sündmuspaikadel kohapeal tuhnida, enne kui oma värsked teadmised artiklisse või videosse valab. Oleme mitmeid neist avaldanud eestikeelsena ka Telegram.ee-s ning meie 2022. aasta suvine podcast “Kas 200 aastat tagasi toimus restart?” Johniga oli üks aasta vaadatumaid.

JLB jagab mõningaid oma töid ka Youtube’i kanalil, kuid kodulehelt johnlebon.com leiab põhjalikumaid artikleid ja videoid, mis on mõeldud valdavalt tellijatele ehk siseringile, kellest on aastate jooksul välja kogunenud ühtehoidev (uurijate) kogukond.

 

Esimene pool saatest on vabalt vaadatav/kuulatav kõigile (video transkripti leiad täispika saate alt, saadaval ainult tellijatele):

inglise keeles:

eesti keeles:

 

NB! Kõigi selle saate FB video jagajate vahel loosime välja kasti Lumiorava magneesiumivett.

Täispikk saade, on kuulatav/vaadatav ainult Minu Telegrami tellijatele SIIN ALL.

Kõikide varasemate podcastide lingid leiad Telegrami lehelt. John ütles 2020. aasta intervjuus Telegramile: “Ma nimetan ennast maailma esiskeptikuks. Siinkoh

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt