Ereda valguse tume pool: teadlased hoiatavad LED-valgustuse eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. september 2022 kell 17:26



Foto: Unplash / Artem Kovalev 

Oli aeg, mil tänavavalgustus tähendas, et keegi pidi minema lampe süütama. Elekter muutis seda, kuid tänava- ja välisvalgustus on tasapisi läbimas uut revolutsiooni: viimastel aastatel on tänavavalgustus paljudes linnades ja riikides üle viidud LED-idele. Probleem seisneb aga selles, et LED-id töötavad nn laia valgustuse põhimõttel ning teadlaste sõnul võib selline ebaloomulik valgustus mõjuda kahjulikult ökosüsteemidele, sealhulgas inimestele ja loomadele, sest see häirib meie biorütmi. Nii et energiasäästul on ka oma varjukülg. Briti teadlased Penryni Exeteri ülikoolist on avaldanud murettekitava uuringu LED-tänavavalgustusest.

 

Kõige olulisem tulemus: tänavavalgustuses laialt levinud LED-id on linnade värvispektrit märgatavalt muutnud. Emissioonide osakaal spektri sinises osas on suurenenud, mis võib ohustada nii inimesi kui ka loomi. Sinine valgus pärsib näiteks ka und soodustava hormooni melatoniini vabanemist.

Sinise valguse mõju

Varasemad uuringud on näidanud, et sinine valgus muudab nahkhiirte käitumist, ajades nad segadusse . Muutunud on nii õhus liikumine kui ka toitumiskäitumine. Samuti reageerivad putukad LED-valgusele erinevalt. Melatoniini väiksem vabanemine võib muuta ka inimeste biorütmi.

Itaalias, Rumeenias, Iirimaal ja Suurbritannias mõõtsid teadlased oluliselt suuremat sinise valguse osakaalu. See on kasvanud kuni 24,4 pro

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt