“Ausad Mehed” Chris ja Martin: vandenõud ja vaimsus on minevik, tänane teema on ausus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. september 2019 kell 9:17



2018. aastal ilmus areenile uus podcast ehk taskuhääling nimega “Ausad Mehed”, mida veavad Chris Kala ja Martin Pukspuu. Chris (28) ütleb enda tutvustamiseks, et on endine turundusjuht, praegu aga töötu, hobideks kirjanikuks olemine, podcasti tegemine ja arendamine, krüptovaluutasse investeerimine ja igapäevane kauplemine. Martin (26) aga töötab personaaltreenerina ning tegeleb podcastimise, enesearengu ja oma sisemaailma uurimisega. Mehed on tänaseks salvestanud juba üle 80 episoodi ja nende populaarsematel saadetel on üle 10 000 kuulamise.

 

Kuidas kõik alguse sai ja miks te seda podcasti teete?

Chris: Kõik sai alguse sellest, et ma olin äsja naasnud Lõuna-Euroopa reisilt, kus elasin naisega väikeses sõiduautos. Me olime otsustanud pärast minu mõne aastast tööperioodi Sports Direct spordi -ja vabaajapoes Jalanõu Osakonna juhatajana töötades võtta aeg maha iseendale. Ehitasime enda Skoda Roomsteri natukene ümber, tehes autosse voodiraami ja lahtikäiva köögipinna ning asusime 3 kuuks teele. Peamiselt viibisime Hispaanias ja Portugalis. Enne reisile minekut sai alustatud Youtube vlog ”karjääriga”, mis kandus üle inglise keelse sisu loomisele. Üsna pea mõistsin, et ma ei oska seda teha ja ma lihtsalt ei ole reisil olles absoluutselt hetkes, sest ma üritan koguaeg mõelda kuidas saada ilusaid ja ägedaid kaadreid, mis vaatajatele meeldiks. Mõistsin, et ma ei naudi reisi ja ma ei ole kohal, mis oli ju selle reisi esialgne plaan. Nii lõppeski see karjäär Portugalis, Lisboni tänavatel viha ja valupisarate valamisega. Jah, ma tõepoolest nutsin, sest ma sain aru, et ma teen midagi, mida ma teha ei taha. Vaid teen seda sellepärast, et teistele meeldida.

Pärast seda kodumaal hakkasime taas Martiniga tihedamalt suhtlema ning siis kargas mõlemale pähe koos podcasti teha. Meil mõlemal oli endal see soov olemas, nüüd tuli vaid jõud ühendada.

Aga miks me seda teeme? Ma saan vastata vaid, miks mina seda teen. Ma teen podcasti sellepärast, et esiteks on see suurepärane viis isiklikuks teraapiaks. Võimalus arendada enda oskust eneseanalüüsi tehes. Lisaks on see väga hea viis arendamaks enda eneseväljendust. Tagataustal on muidugi ka sügav soov olnud algusest peale rääkida asjadest nii nagu need on, mida ma olen eelnevatel etappidel teha ka Instagramis ja Facebookis, mis pole nii hästi toiminud. Podcast aga purustas selle vastupanu taseme ja andis nüüd võimaluse teha seda asja võimendatult. Tänaseks on minu jaoks sellest kasvanud mingisuguse missioon ja isiklik ambitsioonikus soovib sellega seoses midagi väga suurt ära teha, mille nimel ma telgitagustes praegu kõvasti ka vaeva näen.

Martin: Mäletan, et umbes 2 aastat tagasi tegin omale väikse soovidetahvli kuhu panin üheks sooviks kirja ka “podcast“. Minus idanes idee teha oma podcast ning oma mõtteid väljendada. Veidi üle aasta tagasi maikuus saime Chrisiga kokku ja selgus, et Chrisil oli täpselt sama idee peas idanenud. Ja ega siin enam pikka juttu polnud, leppisime esimese aja kokku, panime Chrisi Macbooki salvestama ja hakkasime juttu rääkima. Algselt oli soov end lihtsalt väljendada ning näha kas see kõik, mis meie sees pulbitses, võiks haakuda ka kellegi teisega. Täna on algne eesmärk end väljendada endiselt tugev, ent veel tugevamaks on saanud soov luua väärtust ning aidata ja inspireerida inimesi saamaks ausamaks ja õnnelikumaks.

 

Mis on teid podcasti tehes kõige rohkem üllatanud? Tehnilises mõttes ja sisulises mõttes.

Chris: Tehnilises mõttes on mind kõige rohkem üllatanud see, et kui kirju ja sügav on tegelikult helimaailm. Et kuidas valida endale ruumi, kus salvestada, kuidas muuta ruumis olevat heli paremaks, kuidas monteerida hiljem ja kõik need dünaamikad. Täiesti teine maailm. Sisulises mõttes ütleks ma, et kõige suuremaks üllatuseks on tõsiasi, et kui teha asja südamega ja teha seda, mida tõesti südamest teha soovid, siis kogu see ettevõetud teekond saab olema universumi ja elu poolt kantud ning toetatud. Äärmiselt mõnus ja lihtne kulgemine on olnud need poolteist aastat, nagu ei olekski midagi teinud. Kolmandaks sisu poolest üllatavaks on osutunud mitte ainult meie, vaid ka külaliste ja kuulajate jaoks asjaolu, et kui avameelsed kõik külalised meie saates on. Ilmselt suuresti tänu sellele, et me ise oleme nii ausad ja avatud, et neil ei jää muud üle, kui vastata samaga.

Martin: Tehnilises mõttes üllatab see, et helitehnika on üks vägev ja nüansse täis maailm. Mina näiteks ei teadnud, et kui aknale kardin ette tõmmata, siis ruumi akustika muutub. Samuti on tegelikult päris põnev podcaste töödelda ja kokku lõigata. Sisulises mõttes on üllatav saada kinnitust sellele, kui sarnased me kõik tegelikult oleme. Maadleme kõik väga sarnaste hirmude, väljakutsete ja uskumustega.

 

Kuna teil on olnud palju saateid, siis olete kokku puutunud väga paljude erinevate inimestega. Nüüd seda kõike arvestades – mis huvitab eesti inimest aastal 2019?

Chris: Ma võin seda öelda ka ilma külaliste informatsiooni ja mõjutuseta. See on see, mida ma ise olen viimased aastad tundnud ja millele ma alles ükspäev mõtlesin. Kui umbes 10 aastat tagasi oli vandenõu vaikselt teemas. Teemas sellisel tasandil, et väga vähesed uskusid ja uurisid seda ning ühiskond lihtsalt naeris need inimesed välja, siis täna on see väga aktuaalne ja tõsiselt võetav teema. Natukene vähem aega tagasi oli vaimsus ja spirituaalsus teemas. Kes on rohkem vaimsem, kes millist praktikat teeb jne. Ka vaimsuse või varajaste vaimlejate üle irvitati, et mingi voodoo people, aga täna saavad väga paljud juba aru mitmest erinevast vaimsusega seotud printsiibist, sest neil on mingisugune kogemus.

Täna julgen ma väita, et järgneva 5-10 aasta suur trend ongi ausus, haavatavus, autentsus, tõe rääkimine, enda tunnete tundmine ja nende avameelselt väljendamine ning lõpuks erinevate maskide lõhkumine ja nende vabanemine – suures pildis võib öelda, et uus alanud trend on iseenda sisemise sitaga tegelemine.

Martin: Julgen arvata, et Eesti inimene on väsinud sellest halli hiirekese ja kivinäo seisundist ning tahab kogeda rohkem elusust. Ausus on üks võimas tööriist selleks, et seda eluväge endas üles äratada ning oma piiravad blokid lõhkuda.

 

Saate nimi on “Ausad Mehed” – kas alati tasub avalikult olla 100% aus?

Chris: Saate nimi algselt oli “Emotsionaalsed Mehed”, aga minu mentor pani maha hea tähelepaneku, et me oleme pigem ausad mehed ja sellest hetkest alates oleme “Ausad Mehed”, kes on ühtlasi ka emotsionaalsed. Mina ütlen, et tasub olla alati 100% aus ja autentne. Mida on meil varjata? Igasuguste maskide kandmine on minu jaoks ebavajalik. Ma tahan näha autentsust, siirust, haavatavust, tõelisust aga ma ei saa seda kõike näha, kui inimene on peidus mingite maskide ja mustrite taga. Ta ei ole siis tema ise. Ja avameelsus ning ausus on nakkav. Sest kui teised on sellised, siis hakkad ka ise mingi hetk tundma, et ma ei tahagi kanda maske ja teiste ausus hakkab sinust ka ausust välja kiskuma. Äge ja lootustandev on näha, et sarnaseid probleeme, mustreid ja kõhklusi on paljudel, see annab ka lootust, et sa ei ole mingisugune lumehelbeke ega üksiksarv, kes selliste asjadega üksinda maadleb, on veel teisigi.

Martin: Oleneb olukorrast. Eks ikka on oht, et midagi mõistetakse ja tõlgendatakse täitsa vale nurga alt. Aga see pole enam meie kontrolli all. Usun, et kõige tähtsam on jääda enda vastu 100% ausaks. Sellest saab kõik alguse.

 

Mida olete saate tegemise käigus õppinud inimeste ja iseenda kohta? Mõni näide, et mida konkreetselt olete rakendanud enda elus.

Chris: Oma mentorilt, kes oli meie saate esimene külaline, temalt olen õppinud päris palju, aga üks olulisemaid asju on kindlasti mõte, mida tsiteerin ”Elus võidab see, kellel on kõige rohkem kannatlikkust”. Asjad lihtsalt võtavad aega ja sellest tuleb aru saada. Aastate, aastakümnete pikkune töö on see, mis toob lõpuks tulemused, kuid enamik ei ole nõus nii suurt pilti kahjuks vaatama, sest me tahame kohe nüüd ja praegu. Aga elu ei käi sedasi.

Ma ei oskagi praegu hoobilt kohe tuua välja, mida rakendan nüüd tänu külalise infole, küll aga huvitav on tähele panna seda, et kõik siiani saates olnud 37 külalist on puudutanud väga paljuski kattuvaid teemasid, mis minu jaoks kirjeldavad seda, kuidas saada edukaks (mitte ainult finantsiliselt, vaid ka vaimse kasvu aspektist). See on andnud enda jaoks kinnitust, et ma olen õigel teel.

Martin: Meil kõigil on oma unistused ja visioonid elust ning meil kõigil on hirmud ja piiravad uskumused, mis meid takistavad elamast täiel rinnal. Minu sees on olnud veendumus, et kogu meie teekond vabama eluni saab alguse aususest ning saadet tehes ja erinevate inimestega vesteldes näen, et nii see tõepoolest on. Ausus on see jõud, mis lõikab läbi igast valest, mis me endale räägime ning mida rohkem me neid valesid läbi näeme, seda kergemaks muutub elu. Enda kohta olen avastanud, et ma vist polegi see introvert, kes tahaks ainult kulisside taga tegutseda, vaid tegelikult on täitsa äge esiplaanil ka olla ning inimestega suhelda. Selle podcasti tegemine on näidanud mulle igast soppa, mis minu sees peidus on. Olen pidanud otsa vaatama suurele hulgale haisvale mädale, mis on egokihtides peidus. See on tõuganud mind veel sügavamale aususe rajale.

 

Milliseid podcaste ise kuulate?

Chris: Ma ei ole väga suur podcastide kuulaja, kui aus olla. Eesti omasid ei kuula ma üldse, lihtsalt ei kõneta piisavalt. Välismaistest tooksin välja 4 podcasti: Robin Sharma podcast, Gary Vaynerchuk podcast, Impact Theory ja MFCEO aka Motherfucking CEO podcast.

Martin: Kuulan vahelduva eduga, aga põhiliselt välismaiseid. Paul Chek, Jason Graystone, Tim Ferriss, Andy Frisella. Erinevad treeningu- ja enesearenguteemalised podcastid.

 

Olete korraldanud ka seminare, milliste teadmiste võrra rikkamana olete nendest väljunud?

Chris: Tegelikult seminaride, koolituste ja ürituste korraldamise juurde püüame jõuda alles sellel hooajal, algaval sügisel. Oleme praegu esitamas projekti EAS-ile, et näha kui suureks me enda ideed puhuda suudame. Siiani oleme teinud tegelikult vaid ühe live-podcast salvestuse koos Peep Vainuga ja teine väiksem üritus oli avaliku esinemise praktika õhtu korraldamine. Mulle õpetas see seda, et kui teha õiget asja, siis taaskord asjad õnnestuvad. Kogu Peep Vainu ürituse korraldamise, ruumide broneerimise, piletite müümise, ürituse turundamise ja inimestega suhtlemise käigus ei tundnud ma kordagi, et oleksin midagi teinud. Ürituse lõpus ütlesin saalis olijatele ka, et see oli täiesti nagu efortless minu jaoks, lihtsalt juhtus. Tehke õiget asja ja elu toetab teid, oleks minu õppetund siit.

Martin: Et on aeg lõpetada enesesabotaaž. Enne live podcasti Peep Vainuga lõin põnnama ning suutsin mõelda omale välja mingi absurdse loo, miks ma ei taha live podcastil osaleda. Otseloomulikult kõneles minus hirm. Ühesõnaga õppisin, et hirmul ei tohi lasta lõplikku otsust mõjutada.

 

Kui teile tehtaks pakkumine mõnest FM raadiost, et tulge meie juurde oma saadet tegema, siis millisesse raadiokanalisse eelistaksite minna?

Chris: Ma ei kuula ise absoluutselt raadiot, seega ei oska öelda, keda nagu eelistada. Puhtalt tuntuse pealt teeksin valiku Star FM ja Skyplus vahel. Aga see peab tähendama ka seda, et me saame teha seda, mida tahame, öelda, mida tahame ja rääkida sellest millest tahame. Piiranguid, filtreid ja reegleid me ei soovi. See ei tööta.

Martin: Sellisesse, kus meile mingeid totraid reegleid peale ei panda. Aususe eesmärk on jääda ausaks.

 

On teil nõuandeid/soovitusi upcoming podcasteritele?

Chris: Jah, on küll. Kuulake iseennast ja tehke seda, mis tundub õige. Internet ja ka Eesti podcasti grupid on täis erinevate podcasterite poolt ülesloetud reegleid ja kavasid, kuidas üks podcast peaks toimima, et olla edukas. Me ei täidaks täna mitte ühtegi neist nõuetest enda podcastiga ära, ometi meid on valitud kahel korral Eesti 100 podcasti seast TOP10 hulka, meil on +20 5 tärni arvustust Facebookis, oleme esindatud ka Delfi Taskus, meid on kuulatud ainuüksi Soiundcloudis üle 70 000 korra ja meid kutsutakse erinevatele üritustele esinema ja töötube korraldama, millest viimane oli augustis Hiiumaal.

See, mis töötab ühel, ei pruugi töötada sinul. Ole sina ise, jää iseendaks. Ma isegi viiks asja nii kaugele, et ole toores, ole julge, ole aus, ole lihtsalt sina, räägi asjadest nii nagu need on ja see on see, millega inimene resoneerub. Inimene, eriti noor ei resoneeru ammu enam mingite raamistike ja kastide järgi elamisega, või mingisuguse ümmarguse nämmutava jutu ajamisega. Me vajame rohkem ehtsust ja me vajame rohkem inimesi vahet pole, mis valdkonnas, kes tuleks ja raputaks seda maailma enda tõekspidamistega ning iseendaks olemisega.

Martin: Just do it! Sisu ja sõnum on kõige olulisem. Kõik ülejäänud tuleb protsessi käigus.

 

“Ausate meeste” kanalid: FacebookSoundcloudiTunesDelfi TaskuSpotify, OvercastGoogle PodcastsCastbox

Fotod: erakogu

 

Intervjueeris Hando Tõnumaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt