Šveits dekriminaliseeris kanepi omamise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. oktoober 2013 kell 11:31Alates 1. oktoobrist on väikese koguse kanepi omamine Šveitsis dekriminaliseeritud, mis tähendab, et üle 18-aastased isikud, kes tabatakse kümne või vähema grammiga, ei pea enam kohtusse minema ning rikkumine ei lähe kirja ka karistusregistrisse. Selle asemel tuleb maksta 100 Šveitsi frangi (~80 eurot) suurune trahv.

 

Seadusi tehti leebemaks, sest Šveitsis sattus igal aastal kohtusse 30 000 kanepiga seotud juhtumit, mis oli kohtutele väga suur koormus. Samuti saavad nüüd politseinikud suunata oma tähelepanu narkokaubandusele, selle asemel, et tavakasutajaid kimbutada.

Kanepitaimede kasvatamine, uimasti tarvitamine ja sellega kauplemine on endiselt keelatud. Karmimaks muudeti karistusi kanepi müümise eest alaealistele.

Uued seadused peaksid kergendama ka kanepit suitsetavate laste aitamist. Nimelt tõi viimane UNISEF-i raport välja, et Šveitsi lapsed on maailmas teisel kohal kanepi suitsetamises – 24 protsenti 11-, 13- ja 15-aastastest lastest oli viimase aasta jooksul kanepit suitsetanud. Kurba edetabelit juhib Kanada, kus lausa 28% mainitud vanuses lastest viimase 12 kuu jooksul kanepit on suitsetanud.

Suvel avaldati huvitav uurimus ka Šveitsi vanglate kohta – hinnanguliselt tarbib 50–80% sealsetest vangidest kanepit. Vanglaametnikud ütlesid uurijatele, et nende arvates on kanep üsna turvaline uimasti ning kasutamise väljajuurimisel oleks rohkem negatiivset kui positiivset mõju. Nimelt nõustusid nii valvurid kui ka vangid, et kanepil on rahustavad omadused, mis aitavad vähendada vangla traumaatilist mõju.

 

 

Allikad: Huffinton Post, AlterNet

Foto: cannabisculture.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt