Hando Tõnumaa: Mul on hea meel skeptikutele teraapiat pakkuda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. mai 2013 kell 18:14



 

Telegrami lugejate saadetud infost selgus, et Skeptik.ee eestvedaja Martin Vällik on auhinnanud Telegrami üht loojat ja Ulmefilmi koostajat Hando Tõnumaad iga-aastase skeptikute auhinnaga “Viltune pendel”, millest teatas ka hoogsas stiilis kirjutatud artikkel Skeptik.ee lehel. Skeptik ise ei ole siiani Tõnumaaga ühendust võtnud ega asjaosalist auhinna võidust või üleandmisest informeerinud.

 

Hando Tõnumaa on arvamusel, et Telegram ja Ulmefilm on nähtused, mis võivad skeptikutele mõjuda teraapiana. Nimelt on skeptikute jaoks oluline teaduslik tõestus, samuti on kõik väited nende jaoks alati usutavamad, kui need tulevad mõne peavoolumeedia poolt heaks kiidetud arvamusliidri suust.

“Kuna Telegram neile kahele skeptikute põhimõttele tihti läbi sõrmede vaatab, tekibki teraapiline efekt – skeptikud saavad ise hakata asju tõestama või ümber lükkama ja niimoodi end rahustada, et maailma asjad on ikka just täpselt nii head või halvad, nagu koolis õpetati või uudistes kirjutatakse,” leidis Tõnumaa.

“Skeptikud vaatavad siinkohal mööda tõigast, et asjad ei hakka eksisteerima pärast nende olemasolu teaduslikku tõestamist, vaid nad on siiski olemas juba enne seda. Ja kus on väidetud, et teaduslik lähenemine on ülim ja õige? Teadlased ei oska veel paljusid asju seletada, kuna nende tõestamiseks ei ole veel loodud asjakohaseid meetodeid,” ütles Tõnumaa.

“Peale selle jääb mulje, et skeptikud ei ole piisavalt kursis sellega, kuidas arvamusliidreid luuakse. Siinkohal soovitan skeptikutel näiteks minna Tartu Ülikooli kuulama meediauuringute dotsendi Maarja Lõhmuse loenguid,” lisas ta.

Kirjanik Brad Olsen on öelnud, et äärmuslik skeptitsism, mis praegu kõikjal vohab, on täielik naiivsus: “Kõike, mis sulle ei meeldi, ei saa siiski kõrvale heita – see ei ole nii lihtne. Kõik ei ole must ja valge: et UFO-d on olemas või UFO-sid ei ole olemas.”

Teoloogiadoktor ja endine kirikuõpetaja Toomas Paul kirjutas Sirbi arvamusartiklis: “Näiliste vastanditena aktsepteerivad skeptikud ja esoteerikud paradoksaalselt sama aksioomi: positivistlikku usku sellesse, et inimene suudab teadmiste (vaimsuse puhul ka tunnetuse) varal järk-järgult maailma seletada ja mõista.” Seega, kui tõeline on Telegrami ja Skeptik.ee vastandlikkus tegelikult?

Paul: “Kõige silmatorkavam ühine joon nüüdisaja ateistide juures on võitluse asetamine ratsionaalsuse-ebaratsionaalsuse skaalale, mille juures tõe lakmuseks on selle teaduslikkus. Teadusliku ja ratsionaalse vahel eksisteerib vaidlustamatu mõtteline võrdusmärk. /—/ Kuigi teadus an sich ei ole ideoloogiline, pannakse ta sel moel ideoloogilisse positsiooni.

Marko Uibu leiab oma artiklis “Võitlus teaduse nimel: skeptilise aktivismi kujunemine, retoorilised võtted ning eesmärgid”, et kui skeptiline traditsioon filosoofias jõuab välja tõdemiseni, et inimene ei saagi midagi kindlalt teada ning peaks seetõttu hoiduma tõele pretendeerivatest väidetest, siis tänapäeval nimetavad end skeptikuteks just teadusliku tõe monopoli kaitsjad. Nad peavad oma olulisimaks ülesandeks vaimsest-esoteerilisest keskkonnast pärinevate ebateaduslike “valeväidete” paljastamist ja demüstifitseerimist.”

 

Lõpetuseks sõnas Hando Tõnumaa, et on Skeptikule auhinna (loe: reklaami) eest tänulik. Samuti leiab ta, et eluterve skeptitsism on alati teretulnud, kuid ignorantne skeptitsism hoiab inimesi ahelates.

 

 

 

 

Allikad: Skeptik.ee, Telegram, Sirp

Loe ka Marko Uibu põhjalikku skeptitsismiteemalist kirjatööd.

Pilt: psychologist.iwarp.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt