Endine Briti spioon asutas fondi vilepuhujate kaitsmiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. jaanuar 2014 kell 13:28



Endine Briti julgeolekuagentuuri MI5 spioon Annie Machon lahkus 1997. aastal agentuurist peale sealsete ebaseaduslike tegude paljastamist. Nüüdseks on ta asutanud fondi  Courage Fund to Protect Journalistic Sources (tõlkes julgusefond ajakirjanduslike allikate kaitsmiseks) teistele vilepuhujatele, et julgustada rohkem inimesi vajalikku infot paljastama ning pakkuda tuge nendele, kes on seda teinud.

 

Machoni paljastuste hulgas olid nii agentuuri ebaseaduslik luuramine Briti valitsuse ministrite järele, valetamine, et saata süütuid inimesi vangi Iirimaa pommiplahvatuste eest, ebaseaduslik telefoniliinide pealtkuulamine ning MI6 plaan korraldada Gaddafile atentaat.

Machon võttis sõna eelmisel nädalal Saksamaal toimunud üritusel Chaos Communication Congress (CCC), kus ta paljastas fondi nime ning ütles: “Me tahame julgustada teisi vilepuhujaid esile astuma. See on väga hirmutav ja üksildane protsess. Me peame näitama, et nad saavad mitte ainult protsessi üle elada, vaid seeläbi isegi õitseda.”

Machoni kogemus 1990-ndatel andis talle piisavalt kogemust, et mõista, kui raske võib olla vilepuhuja elu. Olles olnud kuus aastat MI5 luureohvitser, lahkus ta koos oma partneriga agentuurist ning paljastas agentuuris toimunud ebaseaduslikke tegusid. Seejärel olid nad järgmise aasta vältel sunnitud olema Euroopas jooksus ning lõpuks läks tema partner oma paljastuste eest kaks korda vangi – kord Prantsusmaal ning pärast Inglismaale naasmist. Kõnes, kus ta rääkis, kuidas valitsused üle kogu maailma õõnestavad tsiviil- ja privaatsusõiguseid, ütles ta, et teab, kuidas on elada ilma privaatsuseta.

“Inimhingele on uskumatult söövitav teada, et kõike mida sa ütled, kõike mida sa teed, isegi kui sa tahad kõigest oma emaga privaatset vestlust pidada, kuulatakse pealt. Nüüd me kõik teame, et meid kuulatakse pealt ja jälgitakse sellisel Panopticonilikul moel.”

Lisaks rõhutas ta, et inimesi nagu Snowden ja Manning tuleb toetada või tsiviilvabadusi jäädaksegi erodeerima. “Nii palju ajakirjanikke kirjutavad nii palju lugusid, kuid mis juhtub vilepuhujatega? Nad jäetakse tuulde õõtsuma. Kui nad ei suuda elada üle ülestunnistamise protsessi, siis meil ei saa olema neid inimesi.”

Intervjuus väljaandele Russia Today rääkis Machon “globaalsest luure-panopticonist”, mis lubab NSA-l koostöös teiste rahvuslike luureagentuuridega koguda kõigi inimeste kohta üüratutes kogustes infot.

“On tore, et Ameerikas käib debatt põhiseaduslike õiguste üle, kuid see on nii pinnapealne. Isegi, kui tehakse otsus ohjeldada NSA võimu USA-s, saavad nad siiski uurida kogu ülejäänud maailma. Meie õiguseid nende seadused ei kaitse,” ütles Machon ja lisas, et tegu on orwellliku jälgimissüsteemiga, mis on läinud globaalseks. ”Võtmeks on oma õiguste ja privaatsuse kaitsmine ning kontrolli võtmine oma kätesse.”

Kui temalt küsiti tuleviku kohta ning kas me võime oodata veel rohkem paljastusi, arvas ta, et oleme näinud vaid jäämäe tippu. “Ma arvan, et asi läheb hirmuäratavaks. Järgmise aasta jooksul õpime, kuidas meie algupärast privaatsust, vabadust, meediavabadust, vabalt mõtlemist ja rääkimist on see globaalne panopticon õõnestanud.”

Hetkel on vaid paar gruppi peale WikiLeaksi, mis abistavad vilepuhujaid peale seda, kui nad on oma paljastused avalikuks teinud. WikiLeaksi liitlasfond nimega Journalistic Source Protection Defense Fund (ajakirjanduslike allikate kaitsmise fond) kehtestati WikiLeaksi poolt, et toetada Snowdeni õigusalaseid lahinguid. Jääb vaid loota, et Machoni loodud fond julgustab rohkem inimesi vilepuhujateks hakkama.

 

 

Allikad: Russia Today, Wired

Foto: ukscs.co.uk

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt