UNICEF kritiseeris Iisraeli palestiina laste julma kohtlemise pärast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. aprill 2013 kell 15:58



Harilikult kohtlevad seadused lapsi leebemalt kui täiskasvanuid, andes neile rohkem õigusi. Iisraeli poolt okupeeritud aladel kehtivad aga sõjaseadused, millega Iisraeli võimud õigustavad palestiina laste julma kohtlemist. Märtsis avaldas UNICEF raporti, mille eesmärgiks on probleemile tähelepanu juhtida ning pakkuda välja lahendusi.

 

Raport toob välja, et okupeeritud aladel pole haruldane, et lapsed äratatakse keset ööd relvastatud sõdurite poolt ning viiakse kinniseotult ilma saatjata ülekuulamiskeskustesse. Vastuhakkavaid perekondi ähvardatakse vägivalla ja edasiste meetmete tarvituselevõtuga.

Lapsed näevad neile määratud kaitsjat tavaliselt alles kohtupäeval. Nüüdseks on kehtima hakanud seadus, mis kohustab lapsed kohtuniku ette tooma 24 tunni möödudes kinnivõtmisest, kuid 14-18–aastaseid võib kinni hoida 48 tundi ning kohtunik võib istungit 30 päeva kaupa edasi lükata kuni 188 päeva.

Iisraeli võimud on viimase kümne aasta jooksul arreteerinud igal aastal umbes 700 palestiina poissi, kes saavad harilikult süüdistuse kivide loopimises Iisraeli sõdurite ja nende sõidukite pihta.

Peaagu kõik lapsed tunnistavad neile süüks pandud teod üles, mis pole mingi üllatus, arvestades Iisraeli ametnike ülekuulamistehnikaid. Väidetavalt kasutatakse nii karmi kinnisidumist, vaimset ja füüsilist vägivalda, üksikvangistust, aga ka jõhkraid ähvardusi nii laste kui ka nende pereliikmete suunal. Selliste meetoditega kätte saadud tunnistused on ka ainsaks tõendiks, mille alusel lapsed süüdi mõistetakse, kusjuures karistused varieeruvad enamasti kahest nädalast kümne kuuni.

Lastele, kes on üle 14 aasta vanad, võidakse kohaldada ka maksimumkaristusi – 10 aastat eseme viskamise eest inimese pihta ja 20 liikuva sõiduki pihta.

Viimase paari aasta jooksul on nii inimõiguslased, ÜRO eksperdid, Palestiina kui ka Iisraeli advokaadid teinud korduvaid katseid laste kohtlemise praktikale tähelepanu tõmmata, sest tegemist on rahvusvaheliste inimõiguste selge rikkumisega.

 

 

Allikad: UNICEF, IPS

Foto: IPS

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt