Katse: inimest on võimalik tapma programmeerida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. oktoober 2017 kell 17:16



USA senaatori Robert F. Kennedy mõrv 5. juunil 1968 on sündmus, mille ümber on aastaid ehitatud vandenõuteooriaid. Samuti mõrvatud endise presidendi John F. Kennedy vend tähistas edukat valimiskapaaniat, kui 24-aastane Palestiinia immigrant Sirhan Sirhan teda tulistas, mille tagajärjel Kennedy 26 tundi hiljem haiglas suri. Sirhani advokaadid on väitnud, et mees lavastati süüdi ja Sirhan ise ei mäleta selle teo sooritamist, samuti on tal mitmed mäluaugud tulistamisele eelnevast perioodist. Üks paljudest vandenõuteooriatest väidab, et Sirhan oli CIA poolt hüpnoosiga programmeeritud Kennedyt tapma. Seni pole FBI ühtki vandenõuteooriat tunnistanud ja Sirhanile ei ole hoolimata korduvatest palvetest armu antud.

Avaldame kordusena septembris 2013 ilmunud artikli. Head (üle)lugemist!

 

Inglise illusionist, hüpnotisöör, kirjanik ja skeptik Derren Brown otsustas neljaosalises sarjas “The Experiments” välja uurida, kas teoreetiliselt oleks võimalik programmeerida inimest hüpnoosi abil kedagi mõrvama. Saade oli eetris 21. oktoobril 2011.

Saates küsitletud hüpnoosieksperdid on selle võimaluse suhtes üsna skeptilised. Brown ei välista katse alguses ka seda, et tema eksperiment võib läbi kukkuda ja inimest ei ole võimalik hüpnoosi abil panna tegema midagi, mida ta tavapäraselt ei teeks. Stuart Derbyshire Birminghami ülikoolist leiab, et ainus võimalus panna inimest hüpnoosi abil teist tapma on see, kui inimesel on endal juba enne kalduvus või soov seda teha.

Saatesse on kutsutud terve hulk publikut, kelle abil Brown demonstreerib oma suurepärast hüpnotiseerimisvõimet. Rea katsete abil selekteerib ta publiku hulgast välja neli inimest, kes on eriti hästi hüpnoosile alluvad. Pärast mõningaid kergemaid katseid selgub neli inimest, kes on selle publiku hulgast kõige paremini mõjutatavad ning nendega viiakse läbi esimene katse, kas inimest on võimalik panna hüpnootilise sisenduse abil tegema midagi antisotsiaalset või ohtlikku.

 

Katse kontsentreeritud happega

Katsealustele antakse kätte katseklaas ja näidatakse, kui ohtlik võib olla kontsentreeritud hüdrokloriidhape. Siis sisendatakse neile, et kindla mustri nägemisel viskavad nad katseklaasi sisu enda vastas olevale inimesele näkku. Katsealuste teadmata on vahepeal happega pudel vahetatud veepudeli vastu ning neile valatakse katseklaasi puhast vett. Saatejuht räägib näiliselt katset kommenteerima tulnud teadlasega, kui haarab taskust vastava mustriga taskuräti, mille järel viskavad kõik neli katsealust enda vastas seisvale inimesele ilma pikemalt mõtlemata katseklaasis oleva vedeliku näkku, hoolimata sellest et nende teada oli tegemist üliohtliku kontsentreeritud happega.

Stuudiosse katseid kommenteerima kutsunud Professor Zoltan Dienes ütleb, et selle katse puhul mängib olulist rolli see, et inimene alateadlikult eeldab, et telestuudio tingimustes ei lastaks tal teha midagi teisele inimesele ohtlikku.

 

Mõistuse võim keha üle – katse jäise veega

Brown jätkab katset kahe katsealusega, püüdes välja selgitada, kumb neist on paremini hüpnoosile alluv. Stuudiosse tuuakse vann jäise veega, mille temperatuur on 3–4 kraadi ümber. Algatuseks palutakse katsealustel vette panna ainult käsi. Ilma hüpnoosita suudavad mehed kätt vees hoida ligi 7 sekundit. Pärast seda, kui Brown veenab neid, et tegemist on leige veega, hoiavad nad kätt vees 2 minutit, mille järel termokaameraga võetud pilt näitab, kui tugevalt alajahtunud on jäises vees hoitud käsi.

Külma vee katse lõpetuseks palub Brown ühel meestest üleni jäisesse vette sisse minna, mida too meedikute järelevalve all ka teeb, kuna hüpnoosiseisundis on talle sisendatud, et vesi on täiesti talutav. Tavapärases olekus hakkaks nii külmas vees 15 minuti järel inimese elutähtsate organite töö seiskuma ja 30 minutiga võib inimene surra. Katsealune Chris suudab enda mõistuse abil tekitada valereaalsuse ega tunne külmast põhjustatud valu.

 

Väidetavalt CIA poolt kasutatud ajuloputustehnikad

Katsealune Chris ei tea, mida saatejuht Brown plaanib – ta on teadlik vaid selles, et osaleb telesaates, milles uuritakse hüpnoosi piire. Brown küsitleb tema perekonda selle osas, kas mees on varem olnud vägivaldne, ning pere leiab üksmeelselt, et Chis on äärmiselt rahulik inimene. Huvitav asjaolu on sealjuures see, et sama on väitnud ka Kennedy mõrvari Sirhani vend süüdimõistetud mehe kohta.

Brown kavatseb kasutada Chrisi peal samasuguseid tehnikaid, mida väidetavalt kasutati CIA MK Ultra projektis inimeste mõistuse kontrolliks 1960-ndatel. Protsessis on kaks võtmefaasi – laskeosavuse režiim ja spontaansed mälulüngad. Sirhan on ülestunnistustes öelnud, et enda arvates oli ta tulistamise hetkel lasketiirus ja tulistas märklaua, mitte reaalse inimese pihta. Arvatakse, et müstiline täpilises kleidis naine näpistas teda õlast ja sisendas laskeosavuse režiimi. Samuti ei mäleta Sirhan täpset hetke, kui ta Kennedyt tulistas ning tal on ka varasemast mäluaugud.

Chrisi puhul püütakse luua kõigepealt laskeosavuse režiim. Mees, kes ei ole kunagi varem relvi käsitsenud, viiakse lasketiiru harjutama. Brown veenab hüpnoosiseisundis Chrisi, et too on täpne ja keskendunud laskur, kuid palju olulisem on see, et ta loob laskeosavuse režiimi, millesse on võimalik Chrisi viia igal ajahetkel ja igas kohas kindla helisignaali kuulmise ja liigutuse abil. Katset korratakse väljaspool lasketiiru ning laskeosavuse režiimis on Chris veendunud, et ta on tagasi lasketiirus ning väga täpne laskur.

Spontaanse mälulünga tekitamiseks veenab Brown Chrisi hüpnoosiseisundis, et kindla mustri nägemisel ei salvesta ta sellel hetkel toimunut oma mällu. Katse kinnitamiseks teeb Brown mitu süütut katset, mille käigus tekitab Chrisile olukorra, kus ta mõne minuti vältel ei mäleta toimuvast ega tehtust mitte midagi, näides ise samas olevat täie teadvuse juures.

 

Robert F. Kennedy mõrvaga sarnase stseeni loomine

Selleks, et katsetada, kuidas juurutatud tehnikad toimivad, tehakse proov restoranis, kus sisendatud ajutise mälulünga ajal viiakse Chris laskeosavuse režiimi, antakse talle veepüstol ja palutakse sellest lasta ühte kõrvallauas istujat. Hiljem uuritakse valedetektori abil, kas mälulünk tõepoolest toimis ning selgub, et Chrisil pole mingit teadmist selle kohta, et ta kedagi veepüstolist lasknud on. Valedetektor tõestab, et hüpnoosi abil sisendatud spontaanne mälulünk on reaalne ja katsealusel ei ole tõepoolest vähimatki mälujälge sel hetkel sooritatud tegudest.

Viimase katsena peab Chris tulistama tõelisest püstolist rahvast täis teatris hästi tuntud avaliku elu tegelase Stephen Fry pihta. Selleks, et katse oleks tõene, peab Chris uskuma, et tema käes olev püstol on tõeline ja laetud ning ta ei tohi teada, et teda filmitakse. Browni meeskonnaliige annab Chrisile püstoli, mida mees peab tõeliseks. Sel ajal, kui Fry peab kõnet, istub Chrisi ette saalis tütarlaps, kelle kleidi muster on signaaliks spontaanse mälulünga algusele ning tema telefoni helin indutseerib laskeosavuse režiimi. Mõned hetked hiljem sosistab tütarlaps, et märklauaks on Stephen Fry, mille peale Chris haarab püstoli, tulistab laval kõnelevat meest ning istub oma kohale tagasi, nagu poleks midagi juhtunud.

Katse lõpus selgitab Brown ülejäänud publikule saalis, mis toimus ning aitab katsealusel ärgata. Chrisil ei ole toimunu kohta hiljem vähimaidki mälestusi. Browni katse tõestab, et inimese treenimine mõrvariks hüpnoosi abil on asjaolude kokkulangevusel kergesti võimalik. Tema katset on kommenteerinud ka hüpnoosispetsialist James Tripp veebilehel Hypnosis Without Trance http://www.hypnosiswithouttrance.com, öeldes, et iga hüpnoterapeut siiski ei saa sellise plaaniga hakkama. Selleks peavad olema täidetud mitmed tingimused, mis tavapärasel hüpnoteraapia seansil täidetud ei ole. Kuid vandenõuteooria võimalikkus on siiski tõestatud.

 

Allikad: The Experiments (saate link), Hypnosis Without Trance, Wikipedia D. Brown, Wikipedia R. Kennedy assassination

Artikleid Robert Kennedy väidetava mõrvari Sirhan Sirhani võimalikust süütusest: Now Public, Daily Mail

Foto: tvbomb.co.uk

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt