Homöopaat Elery Tammemägi: Vanematel puuduvad elementaarsed teadmised laste ravimiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. aprill 2018 kell 19:39



Raamatupoodide riiulitele on ilmunud uus põhjalik raamat homöopaat Shelley Keneippilt, “Lapsevanema teejuht homöopaatiasse”. Teoses jagab ta oma laia teadmistepagasit ja aastatepikkust kogemust, andes julgust lastevanematele, kes soovivad vabaneda harjumusest tugineda üksnes tavapärasele meditsiinile ja kasutada selle asemel suhteliselt taskukohaseid retseptita kättesaadavaid raviaineid, ilma et peaks seejuures muretsema kahjulike kõrvaltoimete pärast. Autor soovitab põhilisi raviaineid, mis võiksid kuuluda iga majapidamise esmaabikomplekti; annab ülevaate enamlevinud vaevustest, nagu köha, külmetushaigused, palavik ja seedehäired ning on lisanud pilkupüüdvad külgribad, mis teavitavad lugejaid kohest meditsiinilist arstiabi vajavatest haigusseisunditest. “Lisaks on raamatus vanematele antud selged juhised, kust jooksevad turvalised kodus ravimise piirid ja kust algavad rasked seisundid, suunates pere õigel ajal haiglasse,” ütleb homöopaat ja õpetaja Elery Tammemägi, kellega raamatust ja ka homöopaatiast üldisemalt juttu tegime.

 

Kas käsiraamatu kasutamine nõuab esialgselt homöopaatia-alast koolitust või võib raamatu abil ise ka kohe ravima asuda. Mis oleks ikkagi see ABC, mida homöopaatiast enne peab teadma. Kust sellist infot saab?

Mulle isiklikult tundub, et inimestele meeldib, kui tutvusringkonnas on keegi kogenum, kes teab ja aitab, kui tekivad esimesed küsimused. On ka neid, kes loevad raamatu edasi ja tagasi läbi, saavad põhimõtteliselt kõigest olulisest aru ja vastavalt juhtnööridele tunnevad end turvaliselt täiesti omapäi. Rahuliku ettevaatliku natuuriga eestlane ikka läbib lisaks raamatule tavaliselt mõne pikema või lühema kursuse ja saab siis kogenud kasutajatelt või oma homöopaadilt selged juhtnöörid oma pere jaoks ja vastused just isiklikele küsimustele.

Selliseid pikemaid ja lühemaid kursuseid korraldatakse aegajalt Tallinnas, Tartus, Pärnus ja teistes suuremates linnades.

 

Miks laste ravimiseks on hea kasutada neile koostatud käsiraamatut, mitte üldist?

Laste ravimiseks kirjutatud käsiraamatud on sellepärast head, et nendes on kõiki väliseid sümptomeid kirjeldatud palju põhjalikumalt. Lapsed ei oska ise kirjeldada, mida nad tunnevad kui neil on köha või kuidas lööve sügeleb. Võiks öelda, et algajal kasutajal on laste raamatutega ennastki kergem ravida, sest see raamat õpetab enda seisundite jälgimist väga põhjalikult. Laste viirused on põhimõtteliselt samasugused nagu täiskasvanutel. Haigused on haigused.

 

Kas homöopaatia on päris meditsiin, kas arstid on kuidagi selle välja töötamisega seotud?

Valitsev farmaatsiatööstus kutsub vanu ja looduslikke ravimeetodeid alternatiivmeditsiiniks, sest vanad raviviisid ei kasuta uusi sünteetilisi ravimeid. Kasutatakse vaid neid, mis on traditsioonilised või holistilised ja kus peamiseks eesmärgiks on inimese eluenergia vabastamine ning suunamine isetervenemisele.

Muus osas on homöopaatia siiski pärismeditsiin, sest seda praktiseerivad paljudes riikides arstid ja homöopaatilised ravimid on haigekassa poolt kompenseeritud Euroopa jõukamates riikides.

Homöopaatia kui teaduse sõnastas 1796.a reeglipäraseks ravikunstiks Saksa arst Samuel Hahnemann.

Homöopaatia oli nii vaimustav avastus, et kogus kodumaal kiiresti just arstide seas populaarsust, rändas sealt läbi Baltikumi ja Venemaa Ameerikasse ning nüüdseks on muutunud arvestatavaks meditsiiniharuks kogu maailmas eesotsas Indiaga, kus täna on 150 miljonit inimest usaldanud oma tervise homöopaatiliste arstide kätesse. 2014 a. usaldas WHO andmetel Prantsusmaal homöopaate 40% elanikkonnast ja Saksamaal 27% elanikkonnast.

 

Mis on need põhilised ained, mis igal lapsevanemal olemas olema peaksid?

Paljudes peredes on kasutusel homöopaatiliste ainetega kodukasutajale mõeldud komplektid ehk kitid, kus on sees 36 – 42 esmavajalikku ainet klaaspudelikestes. Sellest komplektist leiab leevendust erinevatele traumadele (nt Arnica, Ruta, Symphytum), külmetus- ja viirushaigustele (nt Aconitum, Allium cepa, Ferrum phosphoricum), seedehäiretele (nt Nux vomica, Veratrum album, Ars album), aga ka unehäiretele (nt Coffea, Passiflora) ja meeleolukõikumistele (nt Natrium muriaticum, Ignatia).

 

Kõikide nende ainete tulemuslikuks kasutamiseks on vaja jälgida hoolega, millised sümptomid sul või lapsel haiguse ajal on ja siis tuleb võrrelda raamatu järgi, kas võiks sobida üks või teine või kolmas aine. Klassikalises homöopaatias kasutatakse korraga vaid üht, hästi valitud ja võimalikult täpselt sümptomitele vastavat raviainet.

 

Kust terasid üldse saab? (Ja kas need on Eestis lubatud?)

Eestis ei ole homöopaatilist apteeki. Eestis on saadaval vaid paarkümmend komplekspreparaati firmadelt Heel, Boiron ja Pekana. Neidki tooteid on väga raske apteekidest leida. Kes teab, mida ta soovib, siis midagi kuskil sahtlis ikka on olemas. Tuleb küsida.
Terasid saab naaberriikidest ja neid võib osta, omada ja tarbida nagu soovi on.

Postiga tellida kahjuks Eesti Vabariigi seadustik ei luba, seega peab igaüks ise järele minema.

Euroopa kõikides apteekides, mis on rohelise ristiga, on müügil klassikalised homöopaatilised ravimid. Hinnad on 3-4 euro ringis ja paljud apteekrid oskavad soovitada, kui sa ei tea, mida valida.

 

Kui on terad, kas siis apteegiravimeid ei ole üldse vaja?

Kui immuunsüsteemi hoida ja toetada algusest peale väga suure tähelepanelikkuse ja hoolega, siis peaks see nii olema küll. Hea tuju ja mäng, naturaalne isevalmistatud toit ja rahulik turvaline uni on väikelapse eas peamised tervise hoidjad.

Inglise kuninglik haigla on homöopaatiline ja oma tugeva tervise ja vitaalsuse poolest tuntud kuninganna Elizabeth II on öelnud, et ta ei lahku kunagi kodust ilma oma homöopaatilise esmaabi karbikeseta. Teda on ravitud lapsest peale homöopaatiliste ravimitega.

 

Miks nimetatakse teradega ravimist leebeks raviks?

Sest terade mõju on immuunsüsteemi jaoks õrn ja leebe.

Praegu saavad paljud lapsed liiga kergekäeliselt palavikualandajaid ja antibiootikume, sest emadel puuduvad elementaarsed oskused ja teadmised, kuidas käituda esmaste külmetussümptomite ja viirustega. Aga selline ei ole leebe ravi, kuna tagajärjeks võib olla immuunsuse kahjustus. (Loe nt: Postimehest “Uuring: Paratsetamool soodustab lastel astma teket” või Päevalehest “Arstid soovitavad kõrvapõletiku puhul mitte kasutada antibiootikume“.)

Kui lapse-east peale peab kogu aeg ise toime tulema iga haigusega ja vaid veidi toetatakse looduslike vahenditega ja homöopaatiliste ainetega, et asjad ei läheks üle piiri, siis kujuneb välja väga tugev immuunsüsteem. Saksamaal ja Prantsusmaal just niimoodi perearstid töötavad. Ikka loodusravimid on esimesed ja tugevatoimelised kõige viimsed.

 

Kas ka vaktsiine saab asendada homöopaatiliste preparaatidega?

Homöopaatilised vaktsiinid on tõesti olemas ja ka kasutusel. Selle võimaluse vastu töötavad muidugi kõik, kellele selle eest palka makstakse. Maailmas pole vast midagi peale homöopaatia, mille mittetoimimise tõestamiseks oleks kulutatud nii palju raha ja aega. Vaatamata sellele kasvab kiiresti homöopaatia kasutajate hulk. Kui peavooluteadlased saaksid palka, et leida molekulide asemel üles ja mõõta ära energialaengud homöopaatilistes ravimites, siis oleksid vastuolud varsti ajalugu.

Homöopaatilise vaktsineerimise edu on tõestatud ära paljude uuringute käigus. Eriti laiamahuline uuring toimus aastatel 2007-2010 Kuubal, kui Kuuba riik tellis Londonist leptospiroosi jaoks homöopaatilise vaktsiini. Miljonid inimesed vaktsineeriti ja selle vaktsiini tulemused olid väga head. See oli väga efektiivne.

Arenenud riikides arstid vaktsineerivad nii lapsi kui riskirühmadesse kuuluvaid haigeid homöopaatiliste vaktsiinidega. Eestis sellist valikut ei ole. Kui keegi soovib, siis ta teeb ise omal vastutusel homöopaatilised vaktsiinid vastavalt rahvusvahelistele programmidele.
Homöopaatilised ained vaktsineerimiseks on saadaval suuremates riikides ja ka Riia homöopaatilises apteegis. (Näitena vaata ühte vaktsineerimiskava siit. ja loe rohkem homöopaatiliste vaktsineerimisprogrammide kohta siit.)

 

Küsitles Mariann Joonas

 

Vaata ka: Shelley Keneipp “Lapsevanema teejuht homöopaatiasse” (Helios, 2018)

Fotod: iStock, ainsworths.com, helios.ee

 

NB! Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt