Kriitik Osama Bin Ladeni filmist: uskumatu, aga vale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. märts 2013 kell 20:30 

Peep Pedmanson kirjutab möödunudnädalases Sirbis, et režissöör Kathryn Bigelow Osama bin Ladeni tabamisest rääkiv linalugu “00.30” on pesueht fantaasia lonkav vili, mis kipub vaatajat lolliks pidama. Telegram avaldab arvamusartikli lühendatud kujul.

Anekdoodid on ilmselt kõige ausam ühismeedia vorm. Ei kujuta ette, et NKVD oleks näiteks lekitanud eestlaste sekka metsavendade-vastaseid anekdoote ning rahvas oleks neid edasi rääkinud ja naerda lõkerdanud, aru saamata, miks ja mida.

Küll aga on selline asi hõlbus tänases virtuaalses ühismeedias, kus libakontosid on täis Twitter, FB ja muud sellesarnased kohad ning suure venna kohalolek tajutav. Suureks vennaks võib seejuures olla rahvuslik salateenistus, rahvusvaheline ravimikontsern, suvaline reklaamifirma vms. Tihti möllitakse sel juhul nn kasulikke idioote, kuid veel kindlam on palgata anonüümseid trolle, kes torpedeerivad mõistlikke arutelusid, naeruvääristavad oponente ja vahel ka tervet rahvast, ning teevad muud, vastavalt etteantud juhistele.

Kui hiljuti sai avalikuks ELi plaan hakata kümnete miljonite eurodega rahastama veebitrollide armeed, et oma kodanike ajuloputus ka ühismeediasse kanda, siis oleks naiivne arvata, et midagi sellist poleks tehtud varemgi või ei tehtaks seda varjatumalt mujalgi. (Vist üksnes väga rumal inimene usub, et Molotov ja Ribbentrop sõlmisid ajaloo viimse salaprotokolli.)

Ka Eesti veebis on tore märgata vahel lausa minuti täpsusega, millal mõne terava artikli kommentaariumisse lendavad tavakommenteerijate sekka trollid “maailmavaate sihtasutustest” või muudest agitprop-brigaadidest. Ikka rahva oma raha eest, rahva enese hüvanguks, et rahvas teaks, mida rahvas peab mõtlema.

 

Audiovisuaalne lobotoomia

Äsjasel sissejuhatusel on vägagi pistmist filmiga “Zero Dark Thirty”, mille nimeks meie levis on “00.30”.

/—/

Nagu ikka sellistes muinaslugudes, on ühed vaprad kodumaa kaitsjad, sest nende kodumaaks on kogu gloobus, ja nende vaenlased on kogu inimkonna vaenlased isegi siis, kui kaitsevad vaid oma kodumaad.

/—/

Mõni on siiski filmi kiitnud seal väidetavalt esineva “avameelsuse” eest, sest näidatakse ju lausa ühe vangistatud sissi väntsutamist jänkide poolt, ehkki verd loomulikult ei valata, ja lõpuks tunnistab siss täitsa vabatahtlikult üles, kui paha on ta ise koos oma sõpradega. Kui aga teada, et sandiks ja surnuks on demokraatia levitajad sealkandis piinanud kümneid tuhandeid ning et tõhusaimaks keelepaelte vallapäästmise tehnoloogiaks on vette uputamise simulatsiooni asemel vangistatud isa silme all tema poja … (ei taha mainidagi), siis on selge, et avameelsusest on see film kaugemal kui Maa Kuust.

/—/

Kuid elame internetiajastul ning kartellimeediale ja festivaliskeemidele lisaks on olemas ka muud kohad, kus arvamust avaldada. Näiteks rahvusvahelises filmide andmebaasis imdb.com on kommentaatoritel ka kõnealuse filmi kohta üht-teist ütelda. Loomulikult leiab sealtki kiidulaule filmi PR-meeskonnalt, et tegu on vägeva šedöövriga jms, kuid paistab, et ülearu usinalt sellel saidil trollimas ei käida, ju siis pole karta, et kinofriikide omavahelised sõnavõtud rahvamasse mõjutama pääseksid.

/—/

Ja siis muidugi see Osama bin Laden, sest väidetavalt teda ju selles väidetavalt tõsielul põhinevas filmis kütiti, kuigi on palju põhjusi neis väidetes kahelda. Kui teada, millise usinusega eksivad koalitsioonivägede pommid pulmadesse, koolidesse, haiglatesse, siis selles filmis promotav versioon sisuliselt siidkinnastes sooritatud küllaminekust on väheusutav ulme.

/—/

Eks ta ole, kui bin Ladeni kõige ustavam ja saladuslikum kontaktisik, kes ostab isegi igaks telefonikõneks endale uue mobla, kuid samas – vähemalt filmitegijate arvetes – rallib mööda Peshawari ringi silmatorkavalt haruldase džiibiga, siis on tõesti kõik võimalik.

/—/

Kogu see bin Ladeni tabamise lugu sellisel kujul on pesueht fantaasia vili ning seetõttu lonkabki. Paljud filmid on tehtudki sõnavabaduse sildi all mõnitama usku, usklikke, rahvaid, rasse, kuid see film haavab igaüht, kes riskib end homo sapiens’iks nimetada. On üllatav, kui madalale on võimalik langeda, kui rumalaks peetakse filmipublikut. “Metskannikesed” on selle kõrval “Hamlet”.

 

Loe Peep Pedmansoni täispikka arvamusartiklit Sirbist.

 

Bin Ladeni väidetava tabamise tagamaadest räägitakse ka videoblogi “Ulmefilm” 4. ja 5. osas.

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt