Kaja Kallas abikaasa firma kaubaveost Venemaal: alatu, et te minu käest neid asju küsite (TÄIENDATUD!)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. august 2023 kell 21:05



Kaja Kallas, kes on seoses Venemaa-Ukraina sõjaga omanud Eesti firmade äritegevuse osas Venemaal väga must-valgeid seisukohti, püüab nüüd musta valgeks rääkida. Nimelt kirjutas ERR täna, et peaministri abikaasale Arvo Hallikule osaliselt kuuluv ettevõte Stark Logistics jätkab vedusid Venemaale.

 

Ettevõtte esindaja kommenteeris, et Vene kliente neil enam ei ole, küll aga aitavad nad üht Eesti firmat laojääkide kolimisega tagasi Eestisse.

ERR-i artiklist selgub, et 2020. ja 2021. aastaga on Stark Logistics müünud Venemaale kaupa kokku üle miljoni euro eest, kuid 2022. aasta aruandes ei pea firma oluliseks Venemaaga seotud äri märkida. 2022. aasta aruandes Venemaad märgitud pole, kuid selgub, et ettevõte on läinud aastal teeninud väljaspool Euroopat Liitu toimunud müügi eest üle kahe miljoni euro. Ei ole teada, kui suur osa sellest oli just müük Venemaale, kirjutab Delfi Ärileht.

Lugu ei tee ilusamaks ka fakt, et Kaja Kallas laenas 350 000 eurot abikaasa Arvo Halliku firmale Novaria Consult, mille ainuosanik Hallik on. Ettevõttele kuulub 24,8 protsenti Stark Logistics AS-ist, seega kaudselt on Kallas oma rahaga toetanud äritegevust Venemaal.

Stark Logisticsi 2021. aasta majandusaasta aruandest selgub, et ettevõte tegi müüki Venemaale 2021. aastal 572 038 euro eest ja 2020. aastal 572 474 euro eest.

ERR edastas kommentaarisoovi juba teisipäeval valitsuse kommunikatsioonibüroo kaudu peaminister Kaja Kallasele, ent kolmapäeva lõunaks ehk enam kui ööpäeva jooksul ei tulnud sealt vastust.

Täna pärastlõunal kommenteeris Kaja Kallas teemat hoopis Facebookis:

“ERR avaldas täna uudise, justkui minu abikaasaga seotud firma teeks äri Venemaal. Tahan rõhutada, et minu abikaasal ei ole Vene Föderatsiooni ettevõtjatest kliente. 

Olen jätkuvalt seisukohal, et igasugune kaubandus ja äritegevus Venemaaga peab olema lõppenud niikauaks, kuni kestab Venemaa sissetung Ukrainasse.

Mu abikaasal on osalus logistikafirmas. Ta on selgitanud, et see ettevõte aitab lõpetada ühe oma Eesti ettevõttest kliendi tootmistegevust Venemaal kooskõlas seaduste ja sanktsioonidega. Kõik täpsemad küsimused tuleb esitada nendele ettevõtetele.” 

 

Intervjuu, mis võib osutuda Kallasele saatuslikuks

Kui Facebooki postituses oskas Kaja jääda üsna konkreetseks ja anda suht-koht kavala vastuse, siis õhtul ERR-is ilmunud intervjuu järel kerkib esile kaks küsimust. Esiteks – miks Kaja Kallas ei olnud vastuseid neile väga ilmsetele küsimustele oma nõunikega läbi arutanud? Ja teiseks – kui vastused olidki nii mõeldud, siis kas Kaja Kallas on peaministriks olemisest väsinud ja n-ö kaevab endale ise auku?

Seitsmest küsimusest kolmele vastas ta näiteks, et tema töö on olla peaminister ja tema ise mingi äritegevusega ei tegele ja seda kommenteerida ei saa. “See on alatu, et te minu käest neid asju küsite, sest mina ei vasta,” ütles ta lõpetuseks.

Kui juba sõjaprintsess ja koroonaterrorist Kaja Kallas ise hakkab tema jaoks must-valge sõjaga seoses musta valgeks rääkima, siis kas jõuab mingi hetk ka avalikkusele kohale, et sõja osas ei ole kõik must ja valge? Seda juba ainuüksi sõjatööstuse hiigelkasumite osas, mida on Vene-Ukraina sõja pealt teeninud ka Eesti liitlane USA. Näiteks Business Insider kirjutas juba eelmisel aastal, et Euroopa ametnikud süüdistavad USA-d Ukraina sõjast kasu saamises.

Teiste erakondade poliitikute sõnul on Reformierakonna populaarsust kujundanud ühemõttelised seisukohad seoses Venemaa agressiooniga ning peaministri abikaasa osalus Venemaal tööd jätkanud ettevõttes läheb nende seisukohtadega vastuollu.

Isamaa esimehe Urmas Reinsalu sõnul käitub peaminister Kaja Kallas selle tõele vastamisel karjuvalt silmakirjalikult.

 

Veel üks vale – kaupu veeti hoopis Eestist Venemaale! (lisatud 24.08.2023)

Kuigi nii Stark Logistics (SL) kui ka Kaja Kallas väitsid, et SL pakub Venemaa sõitudega teenust Eesti firmale AS Metaprint, end nad saaksid oma kauba Venemaalt tagasi Eestisse tuua, siis Eesti Päevalehe eile õhtul avaldatud artiklist selgub, et Venemaalt Eestisse ei ole Metaprint 2022. aasta mai lõpust saadik kaupa liigutanud.

Samal ajal on nad pidevalt viinud kaupa just Eestist Venemaale: tolliandmeid koondava andmebaasi Import Genius järgi müüs Metaprint Venemaale sõja algusest eelmise aasta novembri lõpuni ligi 17 miljoni dollari väärtuses kaupa. Kättesaadavad andmed lõpevad just novembrikuuga, hilisemad andmed hetkel puuduvad.

Hetkel ei ole selge, kas Stark Logistik on aidanud kogu selle kauba Venemaale vedada. Stark Logisticu esindaja kommenteeris Päevalehele, et neile teadaolevalt ei ole Stark Logistics ainus Metaprindi vedude korraldaja.

 

Toimetasid Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas

 

Allikad: lingid artikli sees

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt