Kontrollühiskonna loomine: Ukraina Diia-äpp kui esimene sotsiaalkrediidi-süsteem Euroopas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. märts 2022 kell 16:33Foto: Diia äpp + Canva.com

Ukraina on sõjapidamise kiuste juurutamas oma 2020. aastal looma hakatud Diia-rakendust, mis ühendab muuhulgas digitaalse identiteedi, vaktsiinipassi ja juhiload. Kriitikud peavad seda Hiinast tuttava sotsiaalse krediidi süsteemi baasiks – sisuliselt on rakenduse kasutaja iga liigutus riigile teada ja esimesi samme kontrollsüsteemi suunas on ka juba astutud. Näiteks vaktsineerimise eest saadava preemia või sõjaga seotud hüvitiste saamiseks on vaja olla rakenduse kasutaja

 

Ukraina on Diia-rakendusega digitaalse identiteedi meister Euroopas. Pole enam ammu mingi saladus, et koroonapettusest tingitud kriisi ettekäändel tahavad valitsused liikuda igapäevaelu digitaliseerimise poole, koondades peaaegu kõik digi- ja telefoniteenused. Kui Euroopa Liit teatas 2018. aastal vaktsineerimise andmebaasi (vt ametlikku PDF-i), rahakoti ja identiteedi digiteerimise kokkukoondamise testist, siis Ukraina reageeris väga kiiresti valitsuse poolt kasutusele võetud Diia rakendusega. Sellest ajast alates on platvormi jätkuvalt arendatud.

 

Kui reaalsus Orwellile järele jõuab…

Ukrainlased saavad Diia alla laadida ja salvestada sinna palju ametlikku teavet, nagu eespool mainitud, et saaksid hõlpsasti läbi viia enamiku haldustoimingutest, mis ulatuvad maksude tasumisest kuni isikut tõendavate dokumentide uuendamiseni, sealhulgas isikut tõendavate dokumentide tasumised, rahatrahvid või sotsiaaltoetuste avaldused. Kokku pääseb rakendusest ligi 50 teenusele ja 9 ametlikule dokumendile, millel on sama väärtus kui nende paberkandjal. Lõpuks on peaaegu võimatu ametlikke taotlusi esitada ilma rakenduseta.

On olnud suur arutelu ka selle üle, kas COVID-19 ajastul võib riiklike hüvitiste maksmise tingimuseks saada vaktsineerimistunnistuse olemasolu. Reutersi faktikontrolli andmetel on see väide osaliselt vale – jah, sul on vaja Diia rakendust, et saada näiteks sõja tõttu töö kaotanu toetust, kuid sa ei pea selle saamiseks olema vaktsineeritud. Küll aga on sul vaja olla Diia kasutaja ka siis, kui soovid saada vaktsineerimise eest riiklikku preemiat.

Volodõmir Zelenskõi käivitas eelmisel aastal “sularaha vaktsiinide eest” nimelise programmi, mille eesmärk on “ergutada inimesi end Covid-19 vastu vaktsineerima ja toetada neid majandussektoreid, mis on karantiinipiirangutest enim kannatanud”. Alates 14. eluaastast sai iga taotluse esitanud ja täieliku vaktsineerimiska

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt