Kohus määras koroonakriisi tõttu suletud Baieri õllerestoranile miljon eurot valuraha

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. oktoober 2020 kell 10:32Foto: Alamy

Mitmed Saksamaa restoranid on oma kindlustusfirma kohtusse kaevanud, sealhulgas Augustinerkelleri omanik Christian Vogler. Baieri kindlustuskoda peab kompenseerima Münchenis asuvale õllerestoranile miljon eurot, sest kevadel puhkenud koroonakriisi tõttu suleti restoran peaaegu kaheks kuuks. 

 

Augustinerkeller on Baieri liidumaa üks suurimaid õllerestorane. Lisaks joovad baierlased maailmas kõige rohkem õlut, keskmiselt 170 liitrit inimese kohta aastas. 

Kuigi infektsioonikaitse seaduse kohaselt peaks kindlustus hüvitama kohustuslikust sulgemisest tingitud kahju, keeldus kindlustusettevõte maksmisest, sest Covid-19 patogeen polnud kindlustustingimustes selgesõnaliselt kirjas. 

Kohus hindas seda teistmoodi: kindlustuskoda ei saa väita, et koroonapandeemia pole kindlustusega kaetud, sest Vogler oli lepingu sõlminud märtsi alguses – mõni nädal enne sunniviisilisi sulgemisi. Lisaks ei olnud kindlustustingimused läbipaistvad. Seepärast otsustas kohus restoraniomaniku kasuks.

See on esimene kord, kui Müncheni piirkondlik kohus on määranud koroonakriisi tõttu kannatanud kõrtsmikule välja nõutud summa. Vogler, kelle taotluseks oli kaitsta ettevõtteid, kolleege ja töötajaid, on võidu üle õnnelik ning usub, et see toetab kogu Saksamaad. Hotellide ja restoranide liit Dehoga näeb seda samamoodi: “Kuigi kohtuotsus pole veel lõplik, toob see siiski lootust paljudele tuhandetele ettevõtjatele, kes on kokku puutunud kindlustusest ilmajätmisega.”

Siiski ei taha Baieri kindlustuskoda oma kaotust tunnistada. Ettevõte ütles, et “niipea kui kohtuotsuse kirjalikud põhjendused on kättesaadavad, arutame neid hoolikalt ja kasutame võimalust apellatsiooni esitamiseks.” 

Restoraniomanik Vogler süüdistas seejärel kindlustusseltside juhatusi selles, et nad kaitsevad klientide asemel oma rahalisi huve: “Ma arvan, et see on täielik jama, et te surute neid inimesi (üürileandjaid) vastu seina, et saada suuremaid boonuseid.” Rahvusvahelisi finantsteenuseid pakkuva ettevõtte Allianzi juht Oliver Bäte ja mõned teised valdkonna tippjuhid seevastu väidavad, et kindlustusfirmad saavad maksta ainult selgesõnaliselt kindlustatud kahjude eest, sest vastasel juhul tooks see ärile finantsriske, mida ei saa enam arvutada.

Ehkki õiguslikult siduvate otsuste tegemiseks võib kuluda aastaid, on protsessidel juba tagajärjed: kindlustusfirmad soovivad oma poliitikat selgemini sõnastada. “Peame algusest peale läbipaistvalt teavitama, mis on kindlustatud ja mis mitte,” ütles Saksamaa kindlustusseltside liidu (GDV) pressiesindaja.

 

Allikad: BildBR24, Galus AustralisWikipedia

Foto: Alamy

 

Toimetas Madis Mark

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt