Kümned tuhanded terviseeksperdid liituvad ülemaailmse koroonapiirangute vastase liikumisega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. oktoober 2020 kell 10:36Üle 30 000 ülemaailmse eksperdi väidavad, et Covid-19 poliitika mõjub laastavalt nii füüsilisele ja vaimsele tervisele kui ka ühiskonnale. Nad nõuavad, et kaitse keskenduks haavatavatele, samal ajal kui terved inimesed jätkaksid oma elu.

 

Great Barringtoni Deklaratsioon (The Great Barrington Declaration) on liikumine, mis sai alguse Ameerika Ühendriikidest, kuid on nüüdseks tõlgitud juba 20 keelde ja allkirjastatud ∼ 9000 teadlase, 23 000 arsti ja meediku ning 405 000 ühiskonnaliikme poolt. Google’i tugikeskuses kurdetakse, et liikumise veebileht ei ole enam otsingumootoris nähtav.

Nad ütlevad, et piirangute kehtimine kuni vaktsiini saamiseni tekitaks “korvamatut kahju, kusjuures ebasoodsas olukorras olevaid inimesi kahjustataks ebaproportsionaalselt.”

Nad toovad välja, et koroonaviirusesse nakatumise oht on vanadel ja nõrkadel inimestel 1000 korda suurem, samas laste puhul on gripp riskantsem kui Covid-19. Kuna elanikkonnas kasvab immuunsus, langeb nende sõnul nakatumise oht ka haavatavatel inimestel. 

Deklaratsioonis soovitatakse haavatavate kaitsmiseks mitmeid meetmeid, sealhulgas hooldekodu töötajate regulaarset testimist. See ütleb, et kodus elavad pensionärid peaksid saama toidu -ja esmatarbekaubad kulleriteenuse abil, ning kui võimalik, kohtuma perekonnaliikmetega pigem väljas kui toas. 

Lihtsaid hügieenimeetmeid, nagu kätepesu ja haigena koju jäämine, peaksid rakendama kõik. Aga noortel ja madala riskiga inimestel tuleks lubada normaalselt töötada; koolid ja restoranid peaksid jääma avatuks; spordi- ja kultuuriüritused peaksid jätkuma jne.

 

Aga mida ütlevad kriitikud ehk peavoolu eksperdid? 

Nad väidavad, et kui kaitsta kõiki inimesi, ei saa haavatavad inimesed 100%-list kaitset. Näiteks professor Stephen Griffin Leedsi ülikooli meditsiinikoolist ütleb: “Haavatavad väärivad võrdset kohtlemist” ja “pikaajaline Covid võib isegi kergete haigusnähtudega inimestele tekitada mitme kuu pikkust väsimust ning liigesevalu(?).” Rakubioloog dr Simon Clarke on samal ajal skeptiline, kas karja immuunsus on üldse saavutatav…

Lõpetuseks veidi mõtteainet: kui 2020. aasta on näidanud, et koroonameetmed on põhjustanud hulgaliselt rohkem kahju kui väidetav koroonaviirus, siis miks suundub peavool endiselt silmaklappidega elupäästva vaktsiini poole ning kritiseerib kõike, mis narratiivi ei toeta?

 

Allikad: The Great Barrington DeclarationBBC 

Foto: Blue Planet Studio / Adobe Stock

 

Toimetas Madis Mark

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt