Game Over, COVID-19? Austraalia telekanal Sky News: valitsused on koroonakriisis rahvast eksitanud!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. september 2020 kell 10:54Foto: ekraanikuva

Koroona plandeemiat (plandemic ehk planeeritud pandeemia) on ehk kõige radikaalsemalt rakendatud Austraalias Victoria osariigis ja ennekõike suurlinnas Melbourne, kus viimasetel kuudel on rakendatud peaaegu et täielikku lockdown´i ja liikumiskeeldu. Rahval on lubatud käia väljas ainult üks tund ja seda ka ainult 5 kilomeetri raadiuses kodust, sealhulgas pole üldse lubatud väljas käia öösel ning politseile on antud enneolematu võim (näiteks siseneda inimeste kodudesse imekiirelt välja mõistetud kohtumäärustega). Mitmed analüütikud on võrrelnud olukorda Melbourne’is Põhja-Korea või NSVL-ga.

 

Üllataval kombel on aga Austraalia peavoolu uudistekanal Sky News ja saatejuht Alan Jones avaldanud saatelõigu, mis on kogu koroonakriisi osas sama kriitiline nagu seda oleme olnud meie Telegramiga, nimetades kogu asja ülepaisutatud propagandaks, kus olukord on kaugel ülemaailmsest ohtlikust pandeemiast.

Foto: sabhlokcity.com

Saates loeti ette Austraalia Victoria osariigi valitsuse rahandusosakonna majandusteadlase Sanjeev Sabhloki avaldus, kes teatas 10. septembril, et peale 38. aastat riigiteenistujana (18+ Indias, 19+ Austraalias), alati töötades kulisside taga, on ta otsustanud tagasi astuda, et olla vaba kodanik. “Ma töötasin 15 aastat rahandusosakonnas professionaalse majandusteadlasena, kuid riigi ametnikuna oli mul keelatud avaldada oma vastumeelsust politseiriigi suhtes, mis Victoria osariigist on saanud. Et selle vastu protestida, astusin ma tagasi.

Lõuna-California ülikoolis majandusalase doktorikraadi saanud Sanjeev Sabhloki avalduse juhatas saatejuht Alan Jones ette sõnadega: “See pidi juhtuma varem või hiljem ning nüüd hakkab see kõik lahti rulluma.”

Sanjeev Sabhlok:

Ma astusin tagasi, et saaksin vabalt rääkida sellest, kuidas riik on tegutsenud COVID-19 nakkusega. Ma tegin mitmeid kriitilisi postitusi riigi suunas sotsiaalmeedias, riigikassa personalijuht (Head of Human Relations at Treasury) palus mul need eemaldada.

Ma astusin tagasi sel samal päeval, see on ainus auväärne asi, mida vaba Austraalia kodanik saanuks teha.

Ma poleks eales uskunud, et olen tunnistajaks osadele taktikatele, mida kasutatakse riigi tervise kaitseks. Pandeemia poliitika, mida Austraalias aetakse, eriti veel Victoria osariigis, on üks kõige raskekäelisemad, nagu kuvaldaga kärbeste tapmine.

Selline poliitika tekitab ebasoodsaid majandus-, sotsiaal- ja tervisetagajärgi, ennekõike ühiskonna kõige vaesemas sektoris, kus inimestel pole võimalik kodust oma tööd teha – nemad kannatavad enim.

Austraalia annab selge sõnumi tervele maailmale, et nad on majandusele suletud ning nad ei väärtusta inimvabadust. See summutab ärilisi investeeringuid ning samuti mõjutab tuleviku oskustööjõudu, haridustööstust ja turismi.

Kogu asi ripub hirmu otsas, mille on tekitanud poliitikud ja tervisetöötajad. Näiteks Victoria tippterviseametnik Brett Sutton väidab, et “see on suurim oht tervisele peale Hispaania grippi.”

Aga see pole mingi Hispaania gripp. Me saame seda tõestada lihtsasti. Hispaania gripp tappis vähemalt 50 miljonit inimest ülemaailma aastal 1918, mil globaalne rahva arv oli 1,8 miljardit.

Porpotsionaalselt, et olla sama surmav, kui Hispaania gripp, peaks viirus tapma täna vähemalt 210 miljonit inimest. Kuid kõigest 0,9 miljonit on seni surnud. Võrrelge seda 60 miljoniga, kes tavaliselt iga aasta surevad.

Ja isegi, kui praegune pandeemia oleks Hispaania gripi suurusjärgus, poleks mitte mingit õigustust lockdown´ile. Tugevad teaduslikud argumendid räägivad ühiskondade sulgemise vastu. Seega, mida oleks pidanud valitsus tegema?

Juba veebruaris oli andmete põhjal selge, et vanemad inimesed on kõige haavatavamad. Seega olnuks vajalik moodustada suunatud vanusepõhiline strateegia ja alustada vanemate inimeste tugevama kaitsmise ja isolatsiooniga ning ülejäänud rahvastikku nõustada vajalike ettevaatusabinõudega. Aga seda ei tehtud.

Hea poliitika vajalikkus ei kao ära, kui me seisame silmitsi tervishoiukriisiga. Vastupidi, see muutub veel vajalikumaks.

Victoria osariigi reguleerimise juhendis on kirjas, et “valitsusel ei ole võimalik garanteerida täielikult riskivaba ühiskonda või ära hoida igat võimalikku sündmust, mis võiks kahju tekitada.” Riskide reguleerimine, mis on lohakalt suunatud või liiga kallid, saavad vahendeid teiste prioriteetide arvelt.

Veebruaris pidanuks valitsused tellima alternatiivsete poliitikavalikute tasuvusanalüüsi, mis arvestaks erinevate stsenaariumitega, nagu näiteks koos või ilma vaktsiinita.

Peale seda pidanuks otsustama parima stsenaariumi kasuks, kuid kindlasti minimaalselt sekkuma inimeste eludesse. Seda tasuvusanalüüsi ja poliitikat pidanuks siis ajakohastama vastavalt sellele, kuidas uut infot peale tuli.

On fakt, et epidemioloogilised mudelid ülehindasid riski. Ma üritasin korduvalt oma häält kuuldavaks teha, aga mind tõrjuti pidevalt. Bürokraatia on kinnistunud ausale ja kartmatule, erapooletu nõustamine kinnisidees toetada valitsuse otsuseid, selle asemel, et täita maksumaksja rahastatavat kohustust pakkuda alternatiividele otsest analüüsi.

Meil on olemas teaduslikud argumendid lockdown´ide vastu, kuid näiteks maskide efektiivsuse osas on lahknevaid vaateid. Mina olen maski fanaatik, aga mitte iial polnud vajadust teha kohustuslikuks selliseid vaieldavaid määrusi.

Vabatahtlikud, esinemispõhised seadused võimaldaks erasektoril olla innovatiivsed, lastes inimestel ise otsustada oma saatuse üle, tekitades nõnda võimalikult vähe kahju majandusele, vaimsele tervisele ja üleüldisele heaolule.

Mis juhtub järgmiseks? Miljardites dollarites sissetulekuid ja rikkust on minema pühitud viiruse nimel, mis pole hullem kui Aasia gripp ning mida saaks ka täna hallata isoleerides vanemad ja rakendades erinevaid vabatahtlikke innovatiivseid meetmeid. Igasugused piiride sulgemised, lockdown´nid ja liikumiskeelud Melbourne’is ei hävita viirust planeedil Maa.

Poliitikute uueks probleemiks on võtta vastupidine kurss ilma oma tööd kaotamata. Ma ei tea, kuidas nad seda plaanivad teha.

Aga kui nad venitavad sellega veel kaua, saab olema kahju Austraalia tulevikule niivõrd suur, et selle reformimiseks kuluks aastakümneid.

***

Saatejuht Alan Jones lõpetab reportaaži, küsides: “Kui paljud inimesed valitsuses on samuti suukorvistatud, sh pealinnas Canberras? Kas doktor Sanjeev Sabhloki hakatakse nüüd hukka mõistma ning kas valitsus kavatseb jätkata selle läbikukkunud strateegiaga?

Ma olen hoiatanud korduvalt, et poliitilised juhid, kes on selle olukorra arhitektid, ei suuda põgeneda selle kriitikalaviini eest, mis hakkab nüüd rahva seas vohama. Asi on veel hullem, me vajame rahvuslikku reklaamkampaaniat, et rääkida rahvale tõtt faktist, et see viirus ei ole pandeemia. Isegi New York Times teatab, et üle 90% inimestest, kes on saanud positiivse koroonatesti tulemuse, ei kanna endas praktiliselt mitte mingisugust viirust. Ma olen rääkinud algusest peale, et kõik need testimised ja “positiivsed tulemused” on puhas rämps.”

Samuti kuvati uudise lugemise ajal teleekraanile, et Victoria osariigi valitsusjuht (Daniel) Andrews peab koheselt tagasi astuma.

 

Allikad: Sky News, lingid artikli sees, Sabhloki koduleht

Foto: ekraanikuva, sabhlokcity.com

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt