EL-i terviseameti raport: maskide mõju viiruse leviku peatamiseks on endiselt ebaselge

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. veebruar 2021 kell 11:37Euroopa Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskus (ECDC) avalikustas 15. veebruaril raporti, milles vaadeldakse, kui efektiivselt on aidanud koroonaviiruse levikut vähendada maskide kasutamine.

 

Raporti kokkuvõttes seisab, et näomaskide roll COVID-19 kontrollimisel ja ennetamisel jätab jätkuvalt ruumi debatile. Enne COVID-19-t oli enamus uuringuid, milles hinnati näomaskide tõhusust kaitsemeetmena kogukonnas, seotud gripiga ning need pakkusid vähe tõendeid maskide kasutamise toetuseks.

Tõendid meditsiiniliste näomaskide tõhususe kohta COVID-19 ennetamisel näitavad väikest kuni mõõdukat kaitsvat toimet, kuid meetme mõju suuruse osas on endiselt märkimisväärne ebaselgus. Tõendeid mittemeditsiiniliste näomaskide, näokaitsete/visiiride ja respiraatorite tõhususe kohta on vähe ja nende kindlus on väga madal.

Dokumendis nenditakse, et meditsiiniliste näomaskide kasutamise asjakohasuse hindamiseks COVID-19 pandeemias on vaja täiendavaid kvaliteetseid uuringuid.

ECDC leiab, et kuigi COVID-19 ennetamiseks on meditsiiniliste näomaskide kasutamise kohta tõendeid vähe, võiks kaaluda nende kasutamist pandeemia tõrjumisel, kombineerides seda teiste meetmetega.

Soovituste osas tuuakse siiski eraldi välja, et:

  • Olemasolevate teaduslike tõendite põhjal ei saa anda soovitusi meditsiiniliste või mittemeditsiiniliste näomaskide eelistatava kasutamise kohta kogukonnas.

Raporti kokkuvõttes seisab veel, et väga piiratud teaduslikud tõendid respiraatorite kasutamise kohta ei toeta nende kohustuslikku kasutamist muud tüüpi näomaskide asemel.

Näomaskide kasutamine rahvarohkes kohas peaks täiendama, aga mitte asendama muid ennetusmeetmeid, nagu füüsiline distantseerumine, haigena koju jäämine, võimaluse korral kaugtöö tegemine, hingamisteede etikett, hoolikas käte hügieen ning näo, nina, silmade ja suu puudutamise vältimine.

Lõpetuseks toonitatakse, et maskide efektiivsuse võti seisneb nende õiges kasutamises.

Ka Delfi teadusuudiste portaalis Forte nenditi möödunud nädalal, et maskide kandmise – täpsemalt hingamisteede millega iganes katmise – kohustus pole koroonaviirusesse nakatumisele teadaolevat mõju avaldanud, kuna näitajad hakkasid üles minema just pärast selle kohustuse kehtestamist.

 

Allikas: ECDC

Täispikk report: ECDC

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt